Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Életmód

Érdekességek

Intézmény

Iskola

Iskolai élet

Kollégium

Középiskola

Kultúra

Sport / fittness / szabadidő


Angliában voltunk
 Angliában voltunk, nyelvet, életvitelt és munkastílust tanultunk!


Lezárásához közeledik az a nagyszerű és szellemet gazdagító pályázati projekt, amit a Vay Ádám Gimnázium Szakközépiskola szakiskola és Kollégium néhány lelkes és innovatív pedagógusa bonyolított a közelmúltban.
A Tempus Közalapítvány Leonardo programjának köszönhetően, kilenc és fél hétig gyakorolhatta 17 fő hátrányos helyzetű diák az angol nyelvet anyanyelvi környezetben, az angliai Laughborough-ban. 
A Tempus Közalapítvány mellett a programunkat támogatta a Vásárosnaményi Rendőrség vezetője, Dr. Tarcsa Csaba kapítány 220.000,-Ft-al és a Közép-Nyírségi Kistérségi Társulás 100.000,-Ft-al. Segítségüket köszönjük!
A tanulók kiutazására 2007. szeptember 09-én került sor, és november 13-ig élvezhették az angol „kosztot és kvártélyt”. A diákok, a sokuk által élvezetes repülőutat követően, családoknál kerültek elhelyezésre, ahol a kint tartózkodásuk ideje alatt gondoskodtak róluk.
A program első két hetében intenzív nyelvi felkészítésben részesültek tanulóink a Laughborough College-ban. (A Callege tulajdonképpen megfelel a magyar középiskola intézményének)
Itt elsősorban hasznos praktikákra tettek szert, a boldogulás, a tájékozódás, a helyi szokások és elvárások tekintetében, az angol szokások, és a fogadó családok elvárásairól kaptak anyanyelvi szintű tájékoztatást.
A nyelvi felkészítést követően a fiatalok nagy része munkához „jutott”, amely természetesen, nem igazán jelentett természetfeletti kihívásokat számukra, és ez tulajdonképpen nem is a pénzkeresésre irányult, hanem a munka világában szerzendő gyakorlást szolgálta. Sajnos több tanulónknál okozott kisebb-nagyobb problémát és félreértést a nyelvi kommunikációs készség hiányossága, a szókincs szegénysége és az önmaga felé érzendő önkritika és igényesség hiánya.
A munkanapokat követően a diákok esténként rendszeresen találkoztak egymással, és a kint tartózkodó két kísérő pedagógussal, (Kerezsi István és Szabó Judit; Kerezsi István és Nyeste Ferenc). A tanárok folyamatosan figyelemmel kísérték a diákok életvitelét, gyakorlati tevékenységét, munkáját. Szükség esetén beavatkoztak, segítettek, intézkedtek, vagy korrigáltak.
A projekt indítását megelőzően sor került, egy ilyenkor szokásos előkészítő látogatásra, melyen iskolánkból három fő pedagógus vett részt Szabó Judit angolszakos tanárnő, Ambrus Attila program koordinátor, és jómagam, Kálya Pál, projektmenedzser. Az előkészítés során egyeztettünk a fogadó féllel, megtekintettük a leendő képzési és munkahelyeket, átbeszéltük a program részleteit, lefolyását és elemeztük a belátható problémákat, illetve a korrekciós lehetőségeket.
Természetesen a több mint két hónap a gyerekek számára gyorsan lepergett, valószínűleg örök, nagyon szép emlék maradt, reméljük nyelvi tudásuk is sokat gyarapodott! 
A „nagyüzemben” került sor a monitoring látogatásra, amikor is megtekintettük a fennálló helyzetet, elemeztük az előrehaladást és az esetleges problémákat, újabb, vagy konstruktívabb megoldásokat keresve. A monitoring stábot képviselte: Banka Gábor igazgató, Nyeste Ferenc műszaki vezető és Kálya Pál projektmenedzser.
Összességében a tanulók nagyon jól érezték magukat, többjük meghívást kapott újabb munkalehetőségre, kint-tartózkodásra. 

Szerintem csodálatos volt ez a program, de leginkább hasznos, tanulságos és előremutató a jövőt illetően, mindenképpen!

Baktalórántháza, 2008. február 17.

                                                           Kálya Pál
                                                     projektmenedzser



Publikálta
Vay Ádám Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium