Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Választás-2006


A víz mindenkié és mindenki köteles azt óvni

 
Február első csütörtökén akkora sokadalom gyűlt össze Budapest-Csepel Önkormányzata Polgármesteri Hivatalának kistanácstermében, hogy még az állóhelyek is elkeltek. A széleskörű érdeklődés oka az volt, hogy dr. Avarkeszi Dezső országgyűlési képviselő hívó szavára seregnyi szakhatóság és civil szervezet jelent meg a megbeszélésen, amelynek témája a Ráckevei-Soroksári Dunaág hasznosítása volt.

varju_7_csepel1RSD_2006.02.12-18.41.43_kicsi_2006.02.13-11.37.51.jpg 
Varju László országgyűlési képviselő is megjelent a megbeszélésen úgyis, mint érdekelt taksonyi polgármester és úgyis, mint a Magyar Országgyűlés területfejlesztési bizottságának tagja. Elmondta, hogy a Ráckevei-Soroksári-Dunaág fejlesztését csak a települések, a kistérségek együttműködésével látja biztosítottnak. Most, de 2007-től mindenképp megnyílik a lehetőség arra, hogy egy ilyen nagyszabású környezetvédelmi programot megvalósítsanak. Ha a Kis Duna vizében mindenütt lehet majd fürödni, ha megépül a Csepel szigeti gerincút, akkor néhány év alatt valóban megújul, ideális lakóhellyé, üdülő- és horgász paradicsommá válik a térség.
  A tanácskozáson sokféle vélemény hangzott el, hiszen a víz hasznosítása bizonyos mértékű ellentmondásokat s hordoz magában. A folyót ugyanis egyformán használják üdülési, hajózási, horgászat és vízisport céljára. Fontos szempont továbbá a természeti környezett és a védett növény-, valamint állatvilág fönnmaradási feltételeinek garantálása is. A legnagyobb vitát a kisebb-nagyobb jachtok, illetve a nagyteljesítményű motorcsónakok nemegyszer veszélykeltő forgalma váltotta ki. Komoly probléma, hogy a törvényszegő száguldozók bemérésére pillanatnyilag nem rendelkezik megfelelően hitelesített eszközzel a vízirendőrség. A vonatkozó rendelet is felülvizsgálatra szorul. A rendbontók fülönfogása csak megfelelő jogi szabályozás mellett lehetséges. Erre három lehetőség kínálkozik, az első a sebességkorátozás, amit a jelenlegi jogszabály is tartalmaz. Be lehetne határolni a hajók méretét is, azonban ez sértené az általános használhatóság és a vízi út feltételeinek garantálását. A korlátozás további lehetősége a hajók által keltett hullám mérete szerinti szabályozás. Azonban abban mindenki egyöntetűen egyetértett, hogy először a közösséggel és előírásokkal nem törődő fejekben kellene rendet teremteni. Hiszen a víz mindenkié és nem teheti tönkre annak élvezetét mintegy másfél tucat krakéler rendbontó.

Publikálta
Varju, László