Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A szeretet-pedagógia lényegéről
 Szeretem azokat a beszélgetéseket, amikor nemcsak értem, de talán - a hatodik vagy hetedik érzékszervemmel - érzem is a lényeget. Amikor a beszélgetőtárs olyat mond el magáról, munkásságáról, amiből a dolgok legmélyebb alapját, erkölcsi mércéjét is sikerül megtudnom. Így történt ez Balog János tanár úr esetében is. Díszpolgári kitüntetése kapcsán beszélgettünk különböző magatartásformákról, gumigerincűek elvtelenül is sikeresnek látszó példákról. Egyszer csak elhangzott a kulcsmondat: A szeretet pedagógiáját igyekeztem egész pályámon megvalósítani.

 Balog János 1928-ban született, saját meghatározása szerint középparaszti családban, mely Jászfelsőszentgyörgyön élt. Három gyermek nevelkedett a korabeli átlagos – szegényes - körülmények között. Ez teljességgel kizárta, hogy taníttatásról szó legyen. A hat elemi után azonban Balog Jánossal olyan történt, ami egész további életét alapvetően meghatározta.

 -         Létezett az Országos Falusi Tehetségmentő Alap, melynek célja Zilahi Lajos megfogalmazása szerint „a szegényparasztságot fel kell emelni a nemzet fogalmába.” Mivel jó tanuló voltam az elemiben a falu plébánosa javaslatára 1941-ben elnyertem én is a Horthy ösztöndíjat. Ez azt jelentette, hogy bekerültem Jászapátiba a gimnáziumba, ahol az internátust, a tankönyveket, a felszerelést, ellátást ingyen kaptam. Az ingyenesség azonban csak jeles eredménnyel járt. Egy-egy évben egy jó osztályzat is bekerülhetett a bizonyítványba, de több nem. Ha mégis, akkor az ingyenességet elveszítette a tanuló. A jászapáti gimnáziumba jártam tehát 1941-49 között. Tanultunk latint, majd németet, és az 5. osztálytól olaszt. Kiváló, tanáraink voltak, akik némelyike igazi tudós tanár volt, s egyben példaképpé is vált számunkra.

 

Beszélgetés közben persze el-elkalandoztunk az életút kronológiájától. Az emlékek fel-felbukkantak. Például 1945 első fele, amikor az apáti gimnáziumban sem folyt oktatás. Jászberényben se, de Fecske Sándor malomtulajdonos saját lakházát adta át a berényi gimnáziumnak oktatási célra. Így tanította ott latin nyelvre Balog Jánost és diáktársait a Fürdő utcai épületben Wittmann Tibor, aki akkor ötödéves egyetemi hallgató volt. Ismertsége abból adódott a gimnazisták körében, hogy az országos latinverseny első helyezettje volt. Később történész, a Szegedi Egyetem rektorhelyettese, nagy tekintélyű tudós lett Jászberény szülöttéből, nem véletlen, hogy utca viseli nevét.

 

-         Tanár úr középiskolai évei változatos módon teltek. Mi következett utána?

-         Az érettségit 1949-ben tettem le, jelentkeztem az orvosi egyetemre, de ez nem sikerült. A Pázmány Péter - később ez az ELTE – magyar-történelem szakára felvettek, ahol hamarosan sikerült a történelmet latinszakra átcserélni. Ebben a korszakban – a Rákosi éra évei ezek – nagy tanárhiány volt. Így az egyetemet négy év alatt végeztük el. A Lehel Vezér Gimnáziumban 1953-ban kezdtem pályámat. Magyart és latint is tanítottam, de kis óraszámban németet, olaszt is rendkívüli tantárgyként. Az első osztályom 1957-ben érettségizett.

-         Közben volt 1956, amikor a városi forradalmi bizottság tagja volt.

-         Igen, az egyik népes gyűlés alkalmával közfelkiáltással engem is beválasztottak. Fiatal tanárként igen népszerű voltam a diákság körében, így az én nevemet is bekiabálták a gyűlésen. Igazán nem volt nekem feladatom, szerepem abban a forradalmi két hétben. Egyetlen dologra emlékeszem, amit rám bíztak, amire megkértek. A korabeli kommunista párt épületének, irodájának védelmében írtam egy levelet, hogy oda illetéktelenek ne menjenek be, mert hát voltak azért atrocitások. Amikor fegyelmi vizsgálatra került sor Beszteri Mihály – korábban polgármester, ’56-ban tanácselnök-helyettes – vezette az eljárást. Szóbeli intést kaptam, ez volt a büntetésem. Nem voltam én lobogó forradalmi típusú ember, bár a főbb célkitűzéssel, a kommunizmus lezárásával egyetértettem.  Sajnos diákjaim közül többek életét alapvetően befolyásolta 1956, nem pozitív kihatással. Mindig az egyetemes értékek voltak számomra fontosak. Igyekeztem tanárként a szeretet pedagógiáját megvalósítani. Az igazság, a józan ész diktálta emberi magatartás volt számomra elfogadható. Úgy éreztem, sőt tudtam, diákjaim számára is ez volt nagyon fontos. Biztosan így volt, mert ma már 7-8 gimnáziumi osztálynak is tiszteletbeli osztályfőnöke vagyok. Elhalt tanáraik helyett rendre engem tisztelnek meg azzal, hogy 40, 45, 50 éves érettségi találkozójukon ott legyek, ott lehetek.

-         Tanár úr egy országosan is elhíresült botrányba keveredett később.

-         Sajnos ez történt. A Lehelben 1960-ig tanítottam. Utána egy évig – miután megkértek és beléptem az MSZMP-be – Szolnokon megyei tanulmányi felügyelő voltam. Pártagság nélkül ilyen munkakört nem lehetett abban az időben betölteni. A lakás és a magasabb fizetés pedig döntő érv volt. Visszajöttem 1961-ben, s ekkor az igazgatói posztra. Mindig a szakmai szempontok voltak fontosak számomra, a jutalmakat is a teljesítmény, a minőség alapján osztottuk ki. Volt egy tanárkolléga, akit a diákok nagyon nem szerettek. Kiderült, meglehetősen igazságtalanul, talán gonoszul is bánik velük, és ezt a fiatalok rosszul tűrték. Az egyik diákparlament alkalmával ez nyilvánosságra került. Én a diákok mellett álltam ki, a tanárnak felmondtam. Ebből lett az országos botrány, 1975-ben ezért lemondtam igazgatói beosztásomról. Utána tíz szép esztendő következett, megyei magyar szakfelügyelőként dolgoztam. Nemcsak tanítottam, de olykor neveltem is a tanárokat. Aztán 1985-ben a jászárokszállási Deák Ferenc Gimnázium igazgatója lehettem. Ez szintén nagyon jó emlékű korszaka munkásságomnak. Itt tanítottam is a vezetői poszt mellett, s ez öröm volt számomra. Nyugdíjba innen mentem 1990-ben.

-         Azóta is diákok hada fordult meg tanár úr otthonában, hiszen a tanítást nem lehet abbahagyni.

-         Igen, ez így van. Olasz nyelvet tanítottam, 125-130 tanítványom volt, s szinte mind sikeres nyelvvizsgát tett. A rendszerváltás után megtiszteltek civil szervezetek, például a Jászkürt Sajtóalapítvány, a Jász Múzeumért Alapítvány, hogy segítsem munkájukat, és én szívesen tettem. Különböző tanulmányi versenyek, vetélkedők zsűrizésére hívnak rendszeresen, ami szintén jó dolog, hiszen ismerhetem a mai diákságot, a mai követelményeket. Számomra fontos az is, hogy a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége jászberényi szervezetének egyik alapító tagja lehettem.

-         Van arra valami magyarázat, hogy a Lehel Vezér Gimnázium egykori tanárai közül – Önnel együtt - már hat díszpolgára van Jászberénynek?

-         Minden bizonnyal nem véletlen ez. Többen becsületes paraszti családban nőttünk fel, ahonnan az alapvető értékeket hoztuk. Jelentős tényező volt az én életemben, de gondolom másokéban is, a katolikus szellemű gimnáziumi korszak. Fontos volt számomra az is, hogy 1953-ban polgári szemléletű, becsületes, tisztességes tanári kar fogadott Jászberényben, annak lehettem tagja. Ez meghatározta tanári hitvallásomat.

 

Kiss Erika

Publikálta
null