Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Életképek a lomtalanításról
 Emlékezetes élményem máig, amikor még a megboldogult Hűtőgépgyárban készítettem riportot a gyár területén elhelyezett szemetes konténerek hasznáról és tartalmáról. Abban az időben volt ez, amikor már Magyarországon is volt környezetvédelmi törvény-féle, s elkezdtünk vigyázni Földünkre, a vizekre, a levegőre. Szombaton is elindultam egy „kukavizitre”, mert szervezett lomtalanítás folyt Jászberény több pontján.

 

A lomoktól való megszabadulásnak nincs igazán kultúrája Jászberényben. Lelkiismeretlen emberek mindenütt szétdobálják szemetüket, ami a kukába nem fér bele. Évtizedes ugyan a küzdelem a szemléletformálás terén, mérhetetlenül alacsony eredménnyel. Egy nappal a lomizás előtt Baranyi László képviselő lakossági fórumán legalább egy órán át csak arról volt szó, hogy a 8-as körzetben hol rakják le illegálisan a szemetet az emberek. Többen név szerint is tudták, hogy kik hordják az ő kertjük mögé a hulladékot, de azt is, milyen autók zúdítanak ki szemetet a Zagyva partjára. Tehát vannak, akik már másként állnak a kérdéshez.

 

A lomizás stációi

Amióta van Jászberényben szervezett, jó előre meghirdetett lomtalanítás, sok család igyekszik spájzolni a megunt holmit, és ilyenkor ad rajta túl. Egy új foglalkozás is kialakult, igaz, erről nem lehet OKJ-s bizonyítványt szerezni. A lomizással általában cigány emberek, családok foglalkoznak. Ennek a jelenségnek kettős haszna van. A még valamire használható holmik nem kerülnek a jászteleki nagy hulladéklerakóba, s így vagy úgy, de hasznosulnak. A lomizó csapat – már a takarosabb romákból állók – a szétszóródott szemetet össze is szedik, így a kijelölt gyűjtőhelyek környékén nem kell hetekig szemétben taposva járni, a szél nem teríti be a környéket hulladékdarabokkal. Persze megesik, hogy két lomis csapat küzd a kincsekért, és hangos veszekedés zaja tölti be a környéket. Azonban mára szinte kialakult, hogy kik melyik helyen „dolgozhatnak”. Az okos romák szépen felosztották maguk között a területet.

 











A Repce utca kijelölt helyén két férfi és egy hölgy üldögélt egy kis tűzrakás mellett. A levágott gallyakat igyekeztek elégetni. A tűzrakás, az égetés azonban tilos, egy rendőr szólt is nekik, így már csak parázslott az alja, amikor odaértem. A két férfi meglehetősen ellenségesen fogadott. Amikor a fényképezőgépet is meglátták, tiltakoztak, őket nem fotózhatom. A fiatalabb ajánlotta, hogy fizessek neki egy képért, egyezzünk meg az árban.

A konténerben nagyrészt növényi hulladékok voltak, amit ilyenkor, illetve ilyen formában nem lehetne ide tenni. Jött egy utánfutós autó, egy nagy – 200-220 literes – hűtőszekrényt hozott. Pedig ez sem megengedett, meg kellett volna várni, amikor a veszélyes hulladéknak minősülő holmik gyűjtése van meghirdetve. Egy nagyon szépen karbantartott Trabant tetején fémhulladékok érkeztek. No, erre való a lomtalanítás! Arrébb egy kupac fém- és műanyag hulladék mellett kiselejtezett számítógép, nyomtató hevert. Ez is veszélyes hulladék!

Pár perc múlva érkeztek a konténerszállítók, második fuvarban ezen a szombaton. A Berénykom munkásai is látták, veszélyes hulladéknak minősülő holmik is vannak a megtelt konténerben, de mit tehetnek. Ők elszállítanak mindent, nekik nem feladatuk a válogatás. Gyorsan, szakszerűn lekerült az üres, fel a teli nyitott konténer, s máris indultak vele a Jákóhalmi úti gyűjtőhelyre.

Indultam én is tovább. A nem barátságos férfi utánam kiáltott: Azt írja meg, hogy ez a kurva állam miért nem ad munkát nekünk. Azért kell itt lomizni, hogy egy kis pénzhez jussunk!

 

Káosz a Toborzó utcában

A Toborzó utcába bekanyarodva már messziről láttam, hogy itt valami nagy disznóság van. A gázelosztó kerítése mögött tele volt már a konténer. Rengeteg fa levágott ágai tornyosultak mellette, benne pedig a kitermelt tuskó, gyökérzet földdel együtt! Nos, ez is tilos lenne ilyenkor. Nagy területen körben szemét, hulladék, gallyakkal, de karvastagságú faágak is.

Zománcozott zsíros bödönök – nagyanyám korabeliek - sorakoztak a füvön. Kisebb, nagyobb, piros, kék. A legnagyobb lehetett vagy 6-8 literes. A lomizók egyike – akitől a békesség kedvéért engedélyt kértem a riportkészítéshez – mutatta, a bödönben a zsír is benne van, szinte teli! Majd hozzátette: viszi haza, a zsírt el is fogyasztják majd. Hat gyereket nevelni nem egyszerű, ezért minden pénzkereseti lehetőséget meg kell ragadni.

Egy kiszolgált, régi típusú, vaslábakon álló gáztűzhely mellett beszélgettünk. Amit lehet, viszik a MÉH-be. Azonban a mostani lomis szezon nagyon gyenge, alig kerül ki igazán értékesíthető dolog. A Toborzó utcában pedig azért ilyen nagy a felfordulás, mert már pénteken is hordtak oda szemetet. A Jász-Plasztikos overált viselő férfit nem néztem volna romának, de az. Társával együtt magyarázzák, hogy ők tudják mennyi veszélyes hulladék – tévék, rádió, elektromos háztartási kisgépek, porszívók, monitorok – kerül a lomizásba. De  mit tehetnek, nem parancsolnak senkinek. Aki kiviszi a konténerhez, annak kellene tudni, mit lehet és mit nem.

 











A cigányok helyzetéről is szó kerül. Három műszakban dolgozik, 90 ezer, amit hazavisz. Ez nagyon kevés, 50 ezer elmegy a rezsire, s ott a hat gyerek. Azt mondja korábban segélyt kapott, 50 ezer forintot, s mellette alkalmi munkákat vállalt. Az jobb volt, mert most a három műszak mellett nem tud pluszpénzt keresni. Elkeseredett, azt mondja: lopni kell, hogy megéljenek az emberek.

Mellettünk húz el egy kocka-Lada utánfutóval. A felmagasított oldalú utánfutó tele van kivágott tujákkal. Lerakják, s szó nélkül elhúznak, csak úgy porzik utánuk az utca. Talán ők is tudják, hogy ez illegális dolog! Kivihetnék Jásztelekre, a regionális hulladéklerakóba, de a benzin drága, itt lerakni olcsóbb.

Érkezik ide is a konténerszállító. A kirakott üvegezett ajtók, ablakok mentése kezdődik, azokat nem kell elvinni, majd jó lesz építkezésnél. Arrább egy fiatalasszony kopott fotelok társaságában válogat a holmik között, van-e valami, ami jó lenne a gyerekeknek. Idősebb asszony ücsörög egy széken. 27 500 forintot kap, férje meghalt, ilyenkor összegyűjt ezt azt,  hogy az unokáknak adhasson valamit. Keserves az élet, mondja szomorúan.

 

 

Nem halat, hálót szeretnének

A Tulipán utcában sem fogadtak örömmel, amikor meglátták, hogy nem hoztam semmi használhatót. Azonban barátságosan elbeszélgettünk a férfiakkal, mert úgy tűnik, a lomizás inkább férfiaknak való munka. Nagyon gyenge az üzlet - mondta a legidősebb, talán a főnök. Valóban, nem sok mindent látok, a konténert nemrég cserélték. Külön kupacba rakva csekély értékes holmi vár új gazdára. Köztük azonban egy igen jó állapotú szőnyeg is van szépen összetekercselve.

A konténerben kerékpár- és autógumik sorakoznak, ami szintén nem a lomtalanítás alanya, de hozták, bedobták. Festékes dobozokkal, más műanyaghulladékkal együtt, PVC padlóburkoló és padlószőnyeg darabok töltik ki a teret.

A járda mellet az árok szélén ülve egy fiatal férfi vezetékek burkolatát metszi le nagy szakértelemmel. Előbukkannak a réz szálak, amiért pénzt kap a MÉH-ben. A Munkás utcában lakik, négy gyereke van, kell minden fillér. Neki van nyolc általánosa, s most a közmunkaprogramra vár, hogy ismét dolgozhasson hivatalosan is.  Büntetve nem volt soha, erre büszke, s inkább foglalkozik lomizással, mint hogy lopni járjon.

Közben érkeznek szállítmányok. Több női csizma kerül a szőnyeg mellé, de a sportcipők sem kerülnek a konténerbe. Segítenek egy autó platójáról a kiszuperált bicikliket lerakni. Az autós szól, hogy a kávéfőző használható, működőképes, csak ki kell alaposan tisztítani. A lerakott női kerékpár igen jó állapotú, csak a gumikat kell kicserélni rajta, és lehet vele biciklizni. A másik kettő meglehetősen rozoga, de kerekeket is hoztak velük, akinek van ideje, türelme, összerakhatja, kijavíthatja.

A csapat főnöke a cigányság nehéz helyzetének anomáliáit magyarázza. Felhozza a helyi kisebbségi önkormányzat és vezetője munkájának furcsaságait. Az nem segítség a romáknak, ha hozzá fordulnak tanácsért, és azt kapják, hogy a polgármesteri hivatalba menjenek be, ott verjék ki a balhét. A fiatalabbak szóbahozzák, hogy van, amikor pénzt osztanak – hogy a hivatal vagy a kisebbségi önkormányzat, azt nem is tudják - , a Munkás utcába is vittek, de az ottaniak azt se tudják mit írtak alá, már aki tud írni.

A főnök azonban nagyon jól tájékozott. Tudja, hogy egy mentor-program indult, s a Neszűrben foglalkozásokat tartanak többek számára. Kiket választottak erre ki, s ki választotta őket – kérdi. Mert a romák nem szeretnek így élni, szeretnének előbbre jutni, de ehhez nem kaptak eddig igazi segítséget. Mert nem segélyosztás a megoldás, hanem, hogy maguk intézhessék ügyeiket, képesek legyenek rá! Csak ezt meg kéne valahogy tanulni, tanítani nekik. Ezt nem kapták meg eddig a kisebbségi önkormányzattól. Így marad a lomizás, ami keserves kereset, de tisztességes.

 

 

Kiss Erika

Publikálta
null