Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A jó kenyeret kézzel formázzák
 Tulajdonképpen az is lehetne e riport címe, hogy csináld magad. Mert az az igazán finom, az a tökéletes, amit magunk csinálunk. Sebestyén László jászberényi pékmester is így van ezzel. Ő, megbízható és felkészült munkatársakat szeretne a boltjaiba és a pékségébe, azonban lámpással keresve is alig talál. Ezért gondolta, hogy akkor maga képezi ki a szakmunkásait.

 A Fácán utcai pékségbe nem volt egyszerű bejutni, mert a bejáratot éppen áthelyezték. Láthatóan az egész épület felújítása, bővítése történik vagy történt nemrég, de a munkákkal még nem készültek el teljesen. Az irodában beszélgettünk egy kicsit, ami szeptembertől szakmunkástanulók oktatóterme lesz.

 -         Nagyon nehéz jól képzett szakembert találni. Azt gondolom, az emberek leszoktak a munkáról, ez pedig nem jó tendencia – kezdte a beszélgetést Sebestyén László. – Voltak korábban kereskedő-tanulóim. Büszkén vallom, hogy jól felkészítettük a diákokat, a vizsgákon megállták a helyüket. Négyes-ötös tanulók voltak, és többen ma is a szakmában vannak. Sütőipari tanulóm is volt, szintén jó szakember lett. Most ismét belevágunk, hiszen a jó terméket csak felkészült dolgozó tudja elkészíteni. A szakmai képzéshez kell az oktatóterem is, hiszen a jó gyakorlati munka a biztos elméleti alapozáson is múlik. A mostani beruházás eredményeként tíz tanulót tud a Sebestyén Kft. fogadni. Nagyon remélem, szeptemberben itt indulhat szakmai pályájuk.



-        










 - Ön hogyan lett pék, hol tanult?

-         Ezt a szakmát választottam, de az 1970-es-, 80-as években nem volt Jászberényben pék képzés. Akkor teljesen más rendszerben történt a szakképzés. A pékeket Nagykőrösön képezték, én is ott végeztem. Utána a jászberényi kenyérgyárban dolgoztam, később a jászladányi üzemben voltam vezető. 1990-ben egyéni vállalkozóként kibéreltem egy kis pékséget Pest megyében, majd 1992-ben hazajöttem, és családi vállalkozást indítottunk a feleségemmel, egy kis boltot nyitottunk.

-         Áttért a kereskedelemre?

-         Igen, ez volt a fő profil, de két kis pékség is volt a vállalkozásban, ami ellátta a boltokat. Az egyik a Mátyás utcában, a másik a Jókai úti bolt mellett. A hazai kereskedelem számára óriási kihívás volt a multik megjelenése Magyarországon. Teljesen padlóra tette a hazai kis boltokat. Vissza kellett nekünk is lépni, csak három boltunk maradt, a Jászteleki úti, a Jókai úti és az érparti. A kenyeret, a pékárut mi készítettük, illetve kisebb mennyiséget szállítottunk más üzleteknek is, de a kereskedelem nagyon alapvető élelmiszerekre, napi cikkekre korlátozódott.

-         Most pedig itt beszélgetünk egy takaros üzemben, ahol napi 15-20 mázsa kenyeret sütnek.

-         Az élet mindig hoz fordulatokat. Udvardi Pál nyugdíjba vonult 2007 végén, megkeresett, hogy eladja a pékségét. Nem gondolkoztam rajta sokat, két hónap múlva már átvettük az üzemet. Az én elvem, hogy mindent magunk végezzünk, amit csak lehet. Azaz a termelés, a szállítás, a karbantartás és az értékesítés is a Sebestyén Kft. tevékenysége. Csak a könyvelőt, az adóügyek szakemberét vagy éppen a jogászt vesszük igénybe „külsősként”. Az üzem termelési rendszerének átalakítása megkívánta a beruházást, ami még nincs készen. A technológiai sorrend szerint kellett az átalakításokat megvalósítani, mégpedig úgy, hogy közben szinte egy napra sem állhattunk le. Hát nem volt könnyű az építőknek sem, de ma már látszik, hogy megérte a fáradozás.

 

Körbenéztünk az üzemben, ahol a ki és beszállításhoz, a logisztikai egységhez még van mit hozzátenni. Sebestyén László azonban már látja hogyan lesz megoldva a nagyobb teherautók ki-beközlekedése, de a térburkolást és az aszfaltozott udvart is látja. A beérkezett alapanyagok a felhasználás sorrendje szerint van elrendezve. A lisztraktárban a zsákok katonás rendben várakoznak most, de lesz silós beszállítás is, amihez a berendezést is hamarosan megkapja az üzem. A silós liszt használatával nehéz fizikai munkát spórolnak majd meg, s talán egy kicsit olcsóbb is, mint a zsákos. 

 

A következő helyiségben a kovász készül.

- Mi hagyományos technológiával dolgozunk. Számomra a kenyér lelke a kovász. A dagasztáshoz lehet gépeket igénybe venni, de utána a kézi feldolgozást sem hagyhatjuk el. Ez bizony kemény fizikai munka. A mi termékeink élő anyagok, nem lehet csak gépekkel előállítani. Megfelelő kézi munka nélkül szerintem nincs jó kenyér – jelenti ki a cégvezető.

Az állványokon egykilós szabvány-formákban várják a veknik, hogy a kemencébe kerüljenek. Aztán továbbmegyünk, hogy a sütőház melegét és az illatokat is érezzük. A sütőház nagyjából az üzem közepe, de egészen biztos, hogy a lelke is. Egyik oldalról a kidolgozott, jól megkelesztett, átdolgozott nyers kenyerek érkeznek, a másik oldalról pedig a kézzel készített sütemények.

 

-         Olyan sütemények készülnek itt, ami a pékáruk kategóriába tartoznak, kakaós tekercsek, kalácsok, almás lepény és társai. Ezek is nagyon keresettek, tízóraira, uzsonnára a gyerekeknek kell ilyen is.

-         Amióta ez a péksége megvan milyen területet lát el?

-         Úgy 50 kilométerre, Szolnokra, Gyöngyösre is szállítunk, de Jászberénybe is sok helyre, saját boltjaink mellett vannak béreltek is, és más partner is. Ezzel az üzemmel nagy változás történt a cégünk életében. Egy új korszak kezdődött, a bővülés, a fejlesztés irányába haladva. A beruházás, ami most történik 74 milliós, ehhez nyertünk pályázatot 50%-os támogatást.

-         Milyennek látja a jövőt a liszt és a benzinárak növekedési ütemét ismerve?

-         Azt gondolom, hogy ez egy újabb nagy kihívás, talán, mint a 2000-es évi változás, a multik térnyerésekor volt. A gazdasági helyzet már csak olyan, hogy van növekedés, aztán nehezebb korszak, majd újabb fellendülés. Nyilván ki kell találni, hogy mit tehetünk a benzin- és lisztárak növekedésével. Most azonban szeptemberig szeretnék ellátni. Szeretném itt, az új oktatóteremben látni azt a tíz diákot, akik pékmesterséget tanulnak. Nagyon fontos számomra, a cégünk számára, hogy jó szakemberekké váljanak itt, s megbízható munkatársaivá az üzemünknek is.

 

Kiss Erika

Publikálta
null