Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A promenád történetéből
 A jászberényi promenád, a főtemplom melletti park, sétatér hamarosan megújul, megszépül, átalakul a főtér rekonstrukciós fejlesztési programja részeként. Nem ez lesz az első átlényegülése. Nézzük, hogyan is alakult ki a promenád a XIX. század végén, a XX. század elején.

 

Főterünk meghatározó épülete a főtemplom jelenlegi épülettömbje 1774-1782 között épült fel. A közelében van több szakrális emlékmű is. A barokk stílusban készített Bánkódó Krisztus szobrot 1732-ben a templomot övező kerítés részeként helyezték el.  A közelében a plébánia 1761-63 között, még földszintes barokk épületként létesült.











Egykoron a templomokat kerítéssel is körbevették, a templomkert is jelentőséggel bírt, így volt ez Jászberényben is. Azonban a fejlődés, a közlekedés jelentősége nőtt, így a kerítést elbontották, és a kőanyag egy részét 1805-1806-ban nagy kőhíd építésénél felhasználták. Nepomuki Szt. János tiszteletére 1728-ban a kőhíd mellett felállított szobrát 1830-ban a plébánia és a Bánkódó Krisztus által már „kijelölt” kerítés vonalába helyezték át. 1831-ben nagy kolerajárvány pusztított Jászberényben is. Ennek múltával állították fel a Szentháromság oszlopot a járványtól való megszabadulás emlékére az így kialakult terület közepére.

A következő meghatározó esemény 1840-ben történt. Szent Rozália Jászberény védőszentje. Emlékére építettek egy kápolnát klasszicista stílusban. Ennek tervezője Haág Ádám vagy más forrás szerint Rábel Károly, a kőhíd építője volt. A kápolna Nepomuki Szt. János és a Bánkódó Krisztus szobor közé került a plébánia kerítésének vonalába. Egy kissé különlegesen, ugyanis a tynpanonos részt tartó dór oszlopok ebből a vonalból kiugrottak. Az oszlopok által kijelölt területet vasrácsos kerítéssel is körbe vették. A Rozália kápolnával szemben állt ekkor a Szentháromság oszlop.

 

A promenád történetében a XIX. század végén jelentős események következtek. 1889-ben elkészült a gimnázium emeletes épülete, ami tulajdonképpen kijelölte a déli határvonalat. Ugyancsak 1889-ben épült fel Jászberény első emeletes lakóháza, a Gyurkóczi-féle ház a gimnáziummal szemben, oldalával illeszkedve a plébánia melletti kerítés vonalához. Gyurkóczi Antal műiparos, sírkő- és kőfaragó mester volt, az üzemét az 1870-es években alapította. Az új épületben két lakás volt: az egyik 3 szoba, konyha, kamra és az emeleten 4 szoba, előszoba, konyha, kamra. Az emeletet alapításától, 1893-tól a Jászsági Hitelintézet és Takarékpénztár bérelte 1905-ig. Gyurkóczi Antal 1906-ban meghalt, a vállalkozást Csák József kőfaragó vette át, így jobbára Csák-házkén ismerjük ezt az épületet.

 

 









Néhány év múlva, 1894-ben a plébániát is felújították, emeltráépítéssel bővítették. Ezzel még látványosabb lett a terület. Fákat ültettek benne, sok növény uralta meglehetős kuszaságban. Deszka és léckerítéssel vették körbe. 

 A városvezetés nagyobb figyelme az 1900-as évek elején a főtér városháza, Lehel Szálló előtti részére korlátozódott, ahol a piaci árusítás zajlott sárban, porban, piszokban. A tér részbeni kikövezésére, járda- és útépítésre 1912-ben került sor. Aztán jött az első világháború, amikor a városszépítésre nem jutott sem pénz, sem figyelem.

Az 1920-as évek elején nagy tereprendezések kezdődtek a városközpontban. A Csincsa betemetése, a környező területek – a Nádor utca, csirkepiac - feltöltése is ekkor történt. A Zagyva-partoldalt 1927-ben kezdték kikövezni a Nádor utcai szakaszon, a zárda előtti Szűzlány kútját és környékét is szépítették. Nagy fásítás is történt a piactér szélén körbe.

 

Országszerte napirenden volt a húszas évek elején a világháború áldozatainak állítandó emlékművek ügye, amit kormányrendelet is előírt. Jászberényben 1923-tól visszatérő ügy volt a hősi emlékmű kérdése. A városatyák, hosszas vita után az emlékmű helyéül a promenádot választották.

Csakhogy e területet is fel kellett előbb tölteni, a környezetet, a parkot rendezni, hogy az emlékmű méltó helyre kerülhessen. A feltöltéshez 1800 köbméter földet hozattak. Ami a promenádról kimaradt, az a csirkepiac területére került.

A Szentháromság-oszlopot 1926-ban elmozdították a promenád közepéről arrébb vitték, a templomhoz közelebb, a jelenlegi helyére, és fel is újították. A Rozália-kápolna oszlopait körülvevő kerítést eltávolították még 1925-ben, így a gyalogos közlekedés akadálytalan lett a templomtól a gimnáziumig a plébánia kerítése mellett.

 









Végül többéves huzavona után, 1926. október 24-én a hősi emlékművet – Vass Viktor és Pongrácz D. Szigfrid alkotását - felavatták, melyet 455 hős fia emlékére állíttatott a város. A megye és a város elöljárói, érdeklődő közönsége előtt – szakadó esőben – gróf Apponyi Albert Jászberény országgyűlési képviselője mondott ünnepi beszédet. Ekkor a promenád legszélén állt az emlékmű. Ezt azonban a városlakók kifogásolták, így a későbbiekben a parkot kiszélesítették, így van ma is füves rész előtte.

 A promenád jelentősége így növekedett, és kertészeti szempontból is megújult az 1930-as évek elején. Egy gyönyörű franciaparkot alakítottak ki, ahol – néhány év alatt - dús növényzet, sétányok, később padok és szökőkút is volt. Az 1920-as években ismert műkertész volt a városban Huber Rudolf. Nem lehetetlen, hogy az ő munkája is benne van a szép parkban. A területet alacsony kő(beton)kerítésre helyezett kovácsoltvas kerítés is övezte egykoron. A plébánia fala előtt pedig széles kocsiút is volt. Erről az állapotáról sok képeslap is készült a harmincas években, hiszen Jászberény egyik nevezetes része lett a promenád.

 

Kiss Erika

Publikálta
null