Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A Hangya Szövetkezet új korszaka
 Szinte minden évben megírja olvasói levelében Szűcs Kálmán, hogy a mezőgazdasági termelőknek kellene egy szövetkezet, mert a multik kizsákmányolják őket, s alig fizetnek valamit a portékájukért.  Legutóbbi levele után jött be szerkesztőségünkbe Nyitó Tibor azzal a hírrel, hogy van Magyarországon, sőt már a Jászságban is alakul újra Hangya Szövetkezet, a termelők is csatlakozhatnak.

 

A részleteket már az országos elnökkel beszélhettük meg. Merczel Sándor, a Kincsem-Hungária Szövetkezet elnöke tevékenységük lényegét foglalta össze.

- A szövetkezetet a történelmi és sokak által jól ismert, egykor nagyon sikeres Hangya Szövetkezet mintájára alapítottuk. Minden olyan dolgot, ami egykor hasznos volt és működött, azt szeretnénk a mai kor követelményei és lehetőségei szerint alkalmazni. Ezek között szerepel a termelő és a vásárló legrövidebb úton történő összehozása, kihagyva a multikat, a nagykereket és a neppereket.  A szövetkezetnek négy fontos eleme van. A tagság, akik között lehet kereskedő, szolgáltató, termelő, feldolgozó egyaránt, de van példa a civil szervezetre is. Jelenleg mintegy 200 tagunk van, ez 40-45 ezer embert jelent, hiszen nemcsak magánszemély tagunk van, de cégek, működő vállalkozások is. A második elem a saját takarékszövetkezetünk, amely a tagok és a szövetkezet pénzügyeit kezeli. Van egy médiarendszerünk is, amely a PR-munkában nagyon fontos. A negyedik elem a logisztika. Az országban jelenleg 12 depoval rendelkezünk, ahol 200-250 járművel tudjuk az áruszállítást megoldani, a termelők, felvásárló-telepek, a boltok, a beszállítók között mintegy kapocsként működve. Egy-egy Hangyabolt létesítésébe a helyi önkormányzat is beszállhat, ami további pillért is jelent a mi rendszerünkben. Van olyan település, ahol az önkormányzat is tagunk, és a takarékszövetkezeten keresztül tudja megoldani a szociális ellátottak támogatását. Van terület, ahol a szociális bolthálózat is része ennek a rendszernek, ami elősegítheti az önkormányzati támogatás igénybevételét is. 

- Nagyon szerteágazó a tevékenységük, de azt nem látom, hogy a termelő – az őstermelő, a kisgazda -  áruja hogyan jut el a boltokba?

- A termelő is része ennek a rendszernek. Azonban a folyamatot nem ő irányítja, hanem a kereslet. Azt kell termelni, azt kell a boltokban a polcokon tartani, amire van vevő. Ez egy kicsit olyan, mint amikor a fejéről a talpára állítjuk a dolgokat. A bolt irányítja a rendszert, azt kell termelni, amit bolt kér. A termelőnek minden olyan előírást, a termékére vonatkozó szabályt be kell tartania, ami ma Magyarországon érvényben van. Tehát bármilyen termék nem, csak az ellenőrzött, minőségileg garantált áru kerülhet a polcokra. Ha egy kedves néninek van 100 kilogramm házi lekvárja, s azt csinos üvegekbe csomagolva beajánlja, az bekerülhet a rendszerbe. Sőt, az is lehet, hogy jövőre már kétszer annyira is mutatkozik igény. Csak az előírásokat, a minőségi szintet be kell tartania, és mindenki jól jár.

- Itt a Jászságban volt már példa a szövetkezésre az 1990-es évek derekán, de befuccsolt a dolog, mert a tagok az árujukat nem vitték a szövetkezetbe, hanem a nagybanira, mert ott 1-2 forinttal többet adtak érte.

-                     A jelenlegi benzin és gázolaj árak mellett ma már biztosan meggondolják, hogy elautóznak-e Pestre. Ezért is fontos a Hangya Szövetkezetben a logisztika. Nem kell utaztatni az árut messzire, hiszen 12 átvevőhelyünk van. A boltokba mi szállítjuk a terméket, a termelőnek ezzel nincs gondja. Aztán lehet számolni, hogy 1-2 forinttal alacsonyabb ár és a szállítási költség hogyan viszonyul egymáshoz. A mi rendszerünk három szereplős: a termelő, a logisztikai egységünk és a bolt. Nincs más közben, se nagyker, se nepper, se más.

-                     A multik áraival is felveszik a versenyt, hiszen a vásárló az olcsót keresi?

-                     A multit egy cél vezérli, az árak lenyomása, hogy nagy árréssel a haszna nagy lehessen. Mi másként dolgozunk. Az árunak a legrövidebb úton kell eljutni a vásárlóhoz, akkor nem rakódik rá sokféle költség. A termelőnek is meg kell kapnia a reális árat. Ehhez jön a logisztikai költség és a bolti árrés. Ezek együttesen még mindig alacsonyabbak, mint a multinál, ez egészen biztos. Azt kell megérteni a mai helyzetben, hogy vagy összefogunk és megélünk együtt, vagy éhen halunk. Ez a két variáció lehetséges.

-                     A három év tapasztalata mit mutat?

-                     A szövetkezés sokak tudatában nem az összefogást jelenti, vannak rossz emlékek, régi beidegződések. Azonban vannak, akik felismerték már, hogy csak együtt lehet a mai helyzetből kijutni. A szövetkezet tagjai között vannak nagy feldolgozó cégek, malmok is. Tehát bizonyos területen a termelői kiszolgáltatottság csökkenhet az összefogással. Az is fontos számunkra, hogy a boltokba 70-75 %-ban magyar termék kerüljön.

  

Nyitó Tibor, a Jász Hangya Szövetkezet egyik vezetőjeként csatlakozott a beszélgetésbe.

 - Tavaly októberben ismerkedtünk meg a Kincsem Hungária Szövetkezettel. Nagyon megtetszett ez a gondolat nekünk. Családom is foglalkozik kicsiben termeléssel, a piacra jutás nehézségei jól ismertek számomra is.  A Jászságban láttunk munkához kollégámmal, Szatmári Tiborral. Van ismeretségünk, kereskedelmi tapasztalatunk. Igyekszünk most már több hónapja kellő információval ellátni a boltokat, hogy döntéshelyzetbe kerülhessenek.

- Egyre több bolthálózattal ismerkedtünk meg az utóbbi pár évben. Az új Hangyának is lehet még esélye e területen?

- A bolthálózatoknak vannak előnyei. Azonban a meglévők sok esetben már nem a közös előnyökről szólnak, hanem egyfajta kényszerűséget jelentenek a kisebb boltok számára. Találkoztunk sok ilyen példával. Tehát a Hangya Szövetkezeti forma lehet számukra is megoldás. Az alapos tájékoztatás nagyon fontos. A szervezés jelen szakaszában azon dolgozunk, hogy a jászsági, de akár más területen dolgozó termelőkkel, a gyártókkal, szolgáltatókkal felvegyük a kapcsolatot, és őket is behozzuk a Hangya Szövetkezetbe. Egy fontos dologra szeretnék rávilágítani. Például egy gyümölcstermelő árujának egy része bekerülhet a boltokba. Ami már lakossági fogyasztás során nem adható el, az lehet, hogy konzervgyárban feldolgozható. A gyümölcs harmadik kategóriája cefrének még jó, s finom pálinka lehet belőle. A megtermelt áru egyik része sem vész kárba a szövetkezeten belül, mert így vagy úgy, de a vásárlóhoz eljut, a termelő pedig a következő évben is folytathatja munkáját. Ez fontos része a mi elképzelésünknek.

 

-         A Jász Hangyának vannak már üzletei, ahová bemehetünk vásárolni?

-         Ott tartunk a munkában, hogy szándéknyilatkozatok vannak már nálunk. Termelők, beszállítók csatlakozása is folyamatban van. Intenzíven dolgozunk ezen. Az önkormányzatokkal is keressük a kapcsolatokat, hiszen ez is fontos terület. Nem akarjuk elkapkodni a dolgot, a jó döntéshez idő kell, ezt biztosítjuk mindenki számára.  

 

Kiss Erika

Publikálta
null