Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A jászberényi városkép a XIX. század végén
 A Jászság első gimnáziumát 1767-ben Jászapátin Dósa Pál jászkapitány alapította. Fenntartása azonban anyagi gondokkal küzdött, így 1779-ben Jászberény városa vállalta, hogy tovább működteti, finanszírozza azt. Így a gimnáziumot elköltöztették Jászapátiból. Előbb a hadnagyi kvártélyban működött, majd 1788-ban a főtéren álló granárium (gabonatároló) épületét alakították át iskolai célra.



Az oktatási igényeknek azonban a XIX. század végén már nem felelt meg a földszintes, kis toronnyal bíró épület, ezért egy új  megépítését vállalta a képviselő-testület. Az anyagi forrást pedig abból összegből biztosította, mely a kerületi székház – ma bíróság – épületének az igazságügyminisztériumnak történt eladásából származott. Ez 60 ezer forint volt 1886-ban.

A gimnázium főtemplomra néző, emeletes épülete Benkó Károly tervei és Jiraszek Nándor, valamint Krausz Lipót kivitelezésében elkészült 1889-ben.



Amikor a piactérként funkcionáló főtéren körbenézett az egykori látogató, a következőt láthatta. A kerületi székház mellett magasodott 1832-től Taczmann István által építtetett egyemeletes Pannónia szálló és kávéház. A sarkon túl a szintén emeletes városháza.  Vele szemben pedig már készült a Bathó-palota 1895-ben.

A gimnázium mögött pedig egy lepusztult épület éktelenkedett, a város tulajdonában lévő ún. kőpince, ami már a XVIII. században is megvolt. Raktárak voltak ott és kocsma is. A gimnázium emeletes épülete mellett a kőpince nem maradhatott fenn, hiszen a környezete szinte igényelte annak a területnek a beépítését. Már 1888-ban szó volt arról, hogy egy szálloda-étterem épülhetne a gimnázium mellé. A képviselő-testület 1891-ben hozott határozatot arról, hogy a pincét elbontatja, és helyén egy korszerű vendégfogadót építtet. A Jászkürt Fogadó sem volt már ekkor jó állapotban, szállóvendég alig vette igénybe. Szintén megújításra érett az az épület is.

 

Egy jelentős beruházás azonban az 1890-es években sem ment egyszerűen. Pályázatot írtak ki, de egyik terv sem nyerte el a városvezetés tetszését. Több éves huzavona után végül Monaszterly Szilárd pesti műépítész kapott megbízást a végleges tervek elkészítésére. A kivitelező kiválasztása sem ment simán. A pályázók – megismerve a terveket - legalacsonyabb ajánlata 138 ezer forintról szólt, de a képviselők csak 100 ezer forintot akartak erre szánni. Már 1893-at írtak, amikor sok tárgyalást követően sikerült Pitta Lipóttal az építkezésről sikerült megegyezni. A 138 ezer forintos költségbe sem fért bele az építkezés, pedig sok, a tervekben szereplő díszítést elhagytak, és hitelt is vett fel a város. Az építkezés 1893 szeptemberében mégis elkezdődött.


 

A kivitelezés közben az eredeti tervet módosítani kellett, mert például a telek kisebb volt, mint amire a tervek készültek. A tervező közben meghalt, ami újabb akadályt jelentett. Az igények miatt az udvari istállót szélesítették, a főbejárat melletti boltokból kimaradt a téglaoszlop, a nagyterem melletti részt úgy alakították ki, hogy ott színpad lehessen. A fogadó udvarán – plusz kiadásként - artézi kutat fúrattak és víztározót létesítettek. A szobák, a kávéház vízellátása azonban megoldatlan volt, de az épület világítása is. Végül 1895 tavaszára nagyjából készen lett az épület, az üzemeltetés bérletét Verseghy Károly vendéglős nyerte el. A berendezés nagy részét is ő finanszírozta.

 

 A Lehel szállóban 20 szoba volt, udvari bejárata fölött – a Holló András utcai részen - azonban az 1894-es jelölés található, ami a történtek ismeretében nem a valódi évszám. A földszinten étterem, kávéház volt. Több üzlet is megnyílt, volt ott hentes és mészárszék, divatszalon, cipőüzlet. Spagatner Zsigmond – Székely Mihály apja – is bérbevett egyet, s ékszerboltot alakított ki.  Braun Zsigmond vasboltnak rendezte be a gimnázium melletti üzletet, mely az 1990-es végéig itt működött. Volt időszak, amikor 18 Lehel-beli üzlet bérleti díja gyarapította a város kasszáját. Üzletek a Zagyva felőli oldalon is voltak egykoron.

A kávéházban híres cigányzenekarok húzták a talpalávalót. Itt kezdte pályafutását Rácz Aladár cimbalom művész, de Ady Endre is ült az egyik ablak mögött. A nagyteremben fényes bálokat, koncerteket rendeztek, vándor színtársulatok tartottak ott színházi előadást. A húszas évektől a nagyteremben filmvetítéseket tartottak, itt működött a Városi Mozgó, az első igazi  mozi 1941-ig.

 

A II. világháború után szovjet tisztek és családjaik lakták a szállodai szobákat 1953-ig. 1955-től a szálloda és az étterem újra működött egészen a rendszerváltásig. Az ötvenes évek végétől a Hűtőgépgyár Lehel Klubjaként a munkásművelődés, a szocialista brigádok szolgálatában is állt az épület. Később a városi tanács művelődési házának adott otthont, s máig ez a feladata, mint Déryné Művelődési Központ. A szállodai részt átalakítva a gimnáziumhoz csatolták 1990  elején,  most ott tantermek vannak. A vendéglátásnak azonban leáldozott a kora, az éttermet, kávéházat már az önkormányzat adta el az 1990-es évek elején, így most bankok és üzletek és a pizzázó működnek a földszinten.

 

 

Kiss Erika

Publikálta
null