Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A zsidó templom 110 éves lenne
 A zsidóság betelepülése a Jászságba Magyarország más vidékeihez képest meglehetősen későn történt. A zárt egységet alkotó katolikus jászok, sajátos kiváltságaik miatt nem engedték a betelepülést csak 1850-től. A vásározást, kereskedést engedték korábban, hiszen a gazdaság működéséhez szükségük volt a zsidó kereskedőkre, de este a térséget, a várost el kellett hagyniuk.

 Aztán 1850-ben már a jászberényi városi tanács sem tilthatta meg a betelepülést. Buck Gábor az első zsidó, aki állandó lakhellyel bírt a városban. Ő Aszódról érkezett. Ezt követően nagyon gyorsan jöttek más családok is, nemcsak Jászberénybe, a Jászság többi településére is. Hevesről, Gyöngyösről, Budapestről, Pécelről jött legtöbbjük „A zsidó állandó, nyugodt kereskedőnek bizonyul, csekélyebb haszonnal megelégszik, mint vetélytársa a görög”- olvasható Kálmán Ödön könyvében, aki 1914-ben összefoglalta a zsidók jászsági letelepedésének történetét. Ám nemcsak kereskedéssel, de földbérlettel, kocsma üzemeltetéssel is foglalkoztak, s voltak köztük iparosok pl. szabó, szobafestő is. Sőt, 1861-ben Lippe Móric elsőként földet vásárolt, majd a homokos – Újerdő, Homok, Tőtevény - területeket szép sorban felvásárolták a zsidók, és szőlőt telepítettek, majd borgazdaságot működtettek. A Mandl, Moller, Lippe, Brünauer családok vállalkozása sikeres volt sok évtizeden át. Egy 1914-es kimutatás szerint 700 holdnyi szőlőbirtokuk volt. A zsidók a lakosság 3,3 %-át tették ki ekkor, mintegy ezren éltek Jászberényben.

A gazdasági biztonság mellett a kultúra, az oktatás, a vallás is fontos volt a zsidó családok számára. Így az első iskolájukat 1879-ben, a főtéren álló Neuberger-féle házban működtették, majd később a Bercsényi u. 9. szám alatt építettek három tantermes iskolát az egyre növekvő gyermeklétszám okán. Tanítókat is alkalmaztak, a hitközség komoly gazdálkodással bírt, s erre szívesen áldoztak, ahogy a rabbit, saktert is fizették.


A zsidók hitélete nem volt elhanyagolható. Az 1850-es letelepedést követően két irányzat is volt vallásgyakorlásuk terén. Ez széthúzást jelentett, mely válsághoz vezetett. Azonban belátva, hogy ennek kárát a fiatalok látják, a két csoportosulás összefogott. Az új egyházi vezetés az iskola mellett a templomépítés ügyét is napirendre tűzte. Schwarz Herman 1886. november 30-án vetette fel az önálló templom építésének gondolatát. Templomépítő bizottságot alakítottak, és hozzáláttak a munkához. A mai Bercsényi u. - Dózsa Gy. út sarkán lévő Jankovich- és Beleznay-féle telkeket 1887-ben megvásárolták. Pályázatot írtak ki a tervekre, és Kovács Károly mérnök tervét választották legjobbnak. Erre hatvan forint jutalmat ki is fizettek neki. A kivitelezőt is keresték, a legjobb ajánlatot tevő Ursitz L. és fia cég pályázatát fogadták el.

A pénz előteremtéséhez is hozzálátott a bizottság, a költségeket 25-26 ezer forintra kalkulálták. A zsidó hitközség tagjai adakoztak természetesen, de más települések hitközségei is. Jászberény  város tanácsa három évben adott 400-400 forint támogatást. Apponyi Albert – Jászberény országgyűlési képviselője - ötven forintot küldött. Az ekkor már tehetősebb zsidók mélyen a zsebükbe nyúltak, például Moskovitz Jónás 500, Neuberger Ignác és Buck Gábor 200 forintot adott. A kereskedők felkeresték szerte az országban azokat a gyárosokat, kiknek termékét Jászberényben árulták, és adományt kértek tőlük. Ez is igen eredményes volt.  A templom üléseit is kiárusították előre, így ki-ki saját helyét biztosíthatta a templomban. A még hiányzó összeget a Jászkerületi Népbanktól hitelként vették fel.

 

A kivitelező Ursitz L. és fia cég 1889-90 telén fogott hozzá a munkákhoz. Az építő pallér Wesselly Károly volt. Az építkezés során sok probléma merült fel, ezt is megőrizték a korabeli feljegyzések. A területet fel kellett tölteni, de ez alig bírta el a kéttornyú nagy épületet, így a terveken többször is módosítani kellett.

A templom ünnepélyes felavatására 120 évvel ezelőtt, 1890. szeptember 10-én került sor. A híres Lőw Immánuel (1854-1944) szegedi főrabbi, nagyhírű tudós, vallási tekintély avatta fel szép beszéddel, mely igen emlékezetes volt a jelenlévők számára. Nagy ünnep volt ez, Jászberény város vezetői mellett más vallási felekezet képviselői is megjelentek az ünnepségen.

 

A hitélet méltó helyszíne lett az 500-600 főt is befogadni képes templom, melybe 1912-ben orgonát építettek és kórust is alakítottak. A hitközség az I. világháborúban elhunyt társaik emlékére 1922-ben készíttetett egy emléktáblát. Erre 21 hősi halott neve került fel. Ezt a táblát a templomban helyezték el, és 1923. november 14-én avatták fel. A fiatal Székely Mihály énekes műsorát is hallhatták az avató ünnepségen. Jászberényben ekkor még nem volt világháborús emlékmű. Csak 1926-ban készült el a huszárszobor, melyen az elhunytak neve nincs feltüntetve.



A II. világháborús áldozatok emlékét is megőrizte az igencsak megcsappant hitközség, és 1947. július 6-án az áldozatok tábláit is felavatták a templomban. A két táblán 570 név olvasható. Készítője Friedlander József kőfaragó volt. Ezen az ünnepségen szintén jelen volt Székely Mihály, énekelt a műsorban és Szakasits Árpád miniszterelnök-helyettes is itt volt. A munkaszolgálatot, a holocaustot túlélők száma csekély volt és egyre fogyatkozott is. Az ötvenes-hatvanas évek politikai helyzete miatt a hitélet is akadályokba ütközött. A jászberényi hitközség működése megszűnt. Az egyre elhanyagoltabb állapotban lévő templom épületét az országos zsidó vezetés 1965-ben eladta a városi tanácsnak 325 ezer forintért. A kérésük az volt, hogy az épületet kulturális célra hasznosítsa a tanács. 

A templomban lévő emléktáblákat 1967-ben a zsidótemetőben helyezték el. Ennek tervezői: Gazda Anikó építész és Kutas László szobrászművész voltak, kivitelezője Csák József kőfaragó.

 


Az egykori zsidó templomot 1968-ban bontották le. Eredetileg – mint más településeken is - az épület átalakítása volt a cél, sajnos Jászberényben nem. Az elbonthatatlannak bizonyult alapja megtartásával egy lapostetős épületet készítettek a helyén, a városi könyvtár számára. Ezt az épületet 2005-ben Sáros László építész tervei szerint átépítették, szinte az eredeti, zsidótemplomi alapokig lebontva azt, s a mai, háromszintes épületet emelték helyette. Ennek kéttornyos formája az egykori zsidótemplomot idézi más külső és belső építészeti megoldásában is.

 

Kiss Erika

Publikálta
null