Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Nyolvan éves a tanítóképző épülete
 

A Jászberényi Tanítóképző Intézet 1917-ben kezdte meg működését, de nem volt önálló épülete és internátusa sem. Az oktatás Kossuth úton, az 1908-ban épült, ún. Morgó iskolában zajlott, a tanulók elhelyezéséhez az állami méntelep néhány helyiségét használták, illetve voltak, akik befogadtak kosztos diákokat a városban. Ez a helyzet tarthatatlan volt hosszú távon. Önálló épület létesítését szorgalmazták a város vezetői 1925-26-ban, mert felröppent a hír, hogy Szolnokra viszik a képzőt, ha Jászberényben nincs megfelelő helye. Gróf Apponyi Albert országgyűlési képviselő közbenjárása nyomán 1927-ben már a tervek is elkészültek, a költségvetés is. Ekkor 1 millió pengő volt a tervezett beruházás összege.

Az állami beruházások ebben a korszakban úgy létesültek, hogy a településtől a telket, közművek biztosítását kérték és az építkezéshez szervezőmunkát is. A kultusztárca Jászberénytől azt kérte, hogy a szükséges 2 millió darab téglából 800 ezer téglát biztosítson a helyszínen, valamint oldja meg a vízvezeték és a szennyvízelvezetés ügyét.

Nem volt ezt könnyű teljesíteni, mert ekkor téglaégető nem volt a városban. A telket a Rákóczi út mentén éppen az egykori, Elefánthy–féle téglagyár és gőzfűrész üzem helyén biztosította a város. A képviselő-testület 1927-ben, Friedvalszky Ferenc polgármester javaslatára, egy téglaégető létesítését határozta el, hogy a képző építését elősegítsék. A Szelei út végén, a vasút mellett találtak vályogvetésre alkalmas helyet.

 

Az épület kivitelezésére 1928 július végén írta ki a minisztérium a pályázatot. A fővárosi Bátori és Klebovics cég nyerte el, hiszen a helybeli építési vállalkozók ilyen nagy volumenű munkát nem tudtak elvállalni. A szerződés szerint részmunkákat helybeli mestereknek kellett kiadni. Így például Jankof István az üvegezési, Sánta János a szobafestés-mázolás végzésére számított. Az építkezés kapcsán 1400 vagon építési anyag és 4500 m3 föld szállítására is keresett vállalkozót a minisztérium.

A típustervet megismerve Friedvalszky polgármester 1928-ban módosítást javasolt, kérte, hogy az épület legyen alápincézve és központi fűtéssel létesüljön. A módosítást sikerült elérnie, ami nem kis eredménynek számított. A tégla biztosítása érdekében is tettek erőfeszítéseket, a Szelei úti égetőben – amit városi téglagyárként említenek – még februárban próbát tettek, s mintegy 100 ezer téglát égettek. Majd júliusban elkészült újabb 48 ezer darab tégla. Az építőanyag szállítása, valamint két kút fúrása 40-45 ezer pengőjébe került a városnak.

 

A Jász Hírlap rendszeresen hírt adott az építkezés minden apró részletéről.  Már 1929 januárjában kiderült, hogy minden igyekezet ellenére jászberényi mesterek alig kaptak valamit a képző építési munkáiból, jószerivel csak a segédmunkások voltak helybeliek, ami azért a munkanélküliek számára fontos lehetőség volt. Az újság szerint 24 ezer pengőtől estek el a berényi mesterek. Azt is megírták, hogy a pályázaton nem tudtak részt venni, mert a versenytárgyaláson óvadékot kellett letenni, több száz pengőt, valamint az ajánlatukhoz okmánybélyeg is kellett, és a pesti tárgyalásokra az utazási költség is tetemes. Így esélyük sem volt még alvállalkozónak sem lenni. Azaz, nincs új a nap alatt, akkor sem mentek egyszerűbben a dolgok.

 




A kivitelezés 1929 május végére már szépen haladt, állt az épület a Rákóczi úton, azt  Klebelsberg Kunó kultuszminiszter is megtekintette. A központi fűtés megoldása miatt azonban 30 ezer pengős pótlást kért a tárca a várostól. A beruházásra szánt pénz közben elfogyott, így az építkezés július 30-án leállt. A polgármester ismét kilincselt a minisztériumokban egész nyáron, így szeptemberben 250 ezer pengőre kapott ígéretet a Pénzügyminisztériumtól. Ezzel lehetővé tette az építkezés folytatását.

Közben a képző épületének szennyvíz-elvezetését is meg kellett oldani, ami a Rákóczi úton épült. Köröskényi Jenő városi főmérnök leírása szerint 54 bevezetőt (rákötést) terveztek, hogy az utca házai is csatlakozhassanak. A csatorna a Zagyvába vitte a tisztított szennyvizet. Csak azok köthettek rá a 60 cm átmérőjű csatornára, akiknek volt az udvarán derítő, mert csak a tisztított víz kerülhetett a folyóba. Ez volt tulajdonképpen Jászberény első szennyvízcsatornája.

 

A Rákóczi úti épületének építési munkái 1930-ban fejeződtek be. Júniusra teljesen elkészült a gyönyörű épület, mely magába foglalta a tantermeket, az internátust, a gyakorló iskolát és az igazgatói lakást is. Azonban nem volt megfelelő bútorzat, csak 10 ezer pengő jutott berendezésre, a szükséges 66 ezer helyett. A beruházás végösszege 1.300.000 pengőre rúgott. A tanárok és a diákok egész nyáron dolgoztak, hogy amit lehet, maguk készítsenek el és fogadják az adományokat is. A polgármester igyekezett ismét pénzt szerezni, de sok helyi asztalos is dolgozott a jó ügyön. Így szeptemberben, minden különösebb ünneplés nélkül megnyílt az 1917 óta működő tanítóképző Rákóczi úti épülete, folytatódott a tanítás, immár megfelelő körülmények között. Az épület környezetének csinosítását, a parkosítást, tankert kialakítását is a tanárok és a diákok végezték a következő évek során, mintegy pedagógiai programként. Az egykori Elefánthy-tó – ami a téglagyár maradványa volt – helyén ma arborétum van.

 

Kiss Erika

 

Publikálta
null