Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A szabályok közé szorult 200 millió

 

A város lakossága örömmel vette, amikor 2003/2004-ben elkezdődött a szennyíz-csatorna kiépítése Jászberényben. Ehhez a beruházáshoz az állam mintegy 900 milliós támogatást adott, a város önkormányzata 300 milliós önerőt vállalt, és a lakosság forintjaira is számított. Az érintett ingatlanok tulajdonosaitól 300 milliós támogatást várt az önkormányzat. Ennek előteremtését a kedvezményes lakástakarék-pénztári megoldásban indították, amihez ugyanis az állam további támogatást ad, s havonta csupán kis összeggel – 1352 forint - terhelte meg az érintett családok költségvetését. Ha minden úgy alakult volna, ahogy azt eltervezték, akkor most az önkormányzat ki tudná fizetni a beruházással kapcsolatos 514 milliós tartozását a bank számára. Azonban mintegy 200 millió hiány mutatkozik. Pedig a lakosok nagy többsége rendesen befizette a törlesztőrészletet.

 

Meglehetősen bonyolult lett ez a történet. Az elmúlt napokban felhívások jelentek meg, a lakástakarék-pénztári (LTP) szerződéssel rendelkezők részére. Nem egy esetben diplomás emberek sem értik, hogy miért mutatkozik esetükben tartozás, hiszen 74 hónapon át havonta befizették az LTP-s csekket.  Faragó Zoltánt, a városháza közgazdasági irodája vezetőjét kértem, segítsen eligazodni.

 

Miből lett a tartozás?

-         Úgy emlékszem a csatornázás szervezésére Víziközmű Társulat alakult, ők szervezték a lakossági tájékoztatást, az LTP-számla nyitását, stb. Most mégis az önkormányzat végzi az LTP-szerződések zárásával kapcsolatos feladatokat. Ez miért alakult így?

-         A beruházás indulásakor valóban a Víziközmű Társulat vállalt nagy szervező feladatot. A beruházás befejeződött, ezért tevékenységüket lezárták, 2007 végén a társulat jogutód nélkül megszűnt, s a hátralévő feladatokat átadta az önkormányzatnak. Ez most számunkra többlet feladat. Egyébként törvény írja elő, hogy ilyen esetben az önkormányzatnak a kötelezettségeket és a követelések is át kell venni.

-         A legutóbbi önkormányzati ülésen hosszasan volt szó a szennyvízberuházás pénzügyi lezárásáról, s az hangzott el, hogy 514 milliót kell az önkormányzatnak augusztus 31-ig megfizetnie. Hogy jött össze ez az összeg?

-         A beruházáshoz erre az összegre szükség volt. A lakosságtól befolyó összegek, az LTP-re adható állami támogatás, valamint a Tiszta Víz Alapítványtól származó betéti rész és annak állami támogatása együttesen ezt az összeget optimális esetben fedezi.

-          Mi a szerepe ebben a történetben a Tiszta Víz Alapítványnak?

-         Az önkormányzat a beruházásra szánt pénzét átadta az alapítványnak, mert ezen keresztül juthatott el az LTP-szerződéssel rendelkezőkhöz. Azért juttattuk el hozzájuk, hogy az önkormányzati részre is jóváíródjon a 30%-os állami támogatás. A kamatokkal együtt összességében a lakosok érdekeltségi egységenként – így nevezi ezt a szakzsargon - 215 ezer forint hozzájárulást adhattak így a beruházáshoz. Ebben van benne a saját befizetés, a kamatok, az önkormányzati rész, valamint a 30 %-os állami támogatás. A lakosok valójában azonban csak alig több, mint 100 ezer forintot fizettek be 74 hónap alatt. Ez a konstrukció kellett ahhoz, hogy a lakosokat ne terhelje túlságosan a beruházás, s a lehető legtöbb állami támogatást meg tudjunk szerezni. Ez teljesen szabályos megoldási mód volt, s nem Jászberény az egyetlen, ahol a szennyvízberuházás ilyen pénzügyi konstrukció keretében valósult meg.

-         Az 514 milliós hitelt ki vette fel?

-         A Víziközmű Társulat vette fel, hogy a beruházás elkészülhessen. Törleszteni nem kellett, mert az LTP-szerződésekkel volt fedezve. A fizetési kötelezettség határideje 2010. augusztus 31. Az LTP-szerződések futamideje 74 hónap volt, azok lezárása tavasszal volt esedékes. Ezek elszámolása során derült ki, hogy vannak olyan szerződések, melyekre a 215 ezer forintos összeg nem jön össze, mert az állami támogatást sokan nem kaphatják meg.

 

A részletek és az ördög viszonya

 

-         Hány ilyen problémás szerződést jelzett az OTP?

-         Az OTP folyamatosan zárja le a szerződéseket, s nem értek a végére a folyamatnak. Várhatóan négy-ötszáz szerződéssel lesz gond. Összesen 2463 ingatlant érintett az LTP konstrukció. Így a mai számításunk szerint mintegy 200 milliós átmeneti hiány keletkezik, melyet az önkormányzatnak biztosítania kell augusztus 31-én. Ez egy becslés a részünkről, s minden bizonnyal októberben, novemberben ennek jó része, talán több mint fele meg fog érkezni hozzánk.

-         Mi lesz a problémás szerződésekkel, ügyféllel?

-         Küldtünk már többször értesítést, tájékoztatót. Egy munkatársam csak velük foglalkozik, és kérjük is, hogy az OTP-vel történő egyeztetés után, ha szükségesnek látják, jöjjenek be a polgármesteri hivatalba, hogy segíthessünk. Egy nagyon fontos dolog van, ami az LTP-szerződésben áll, s amitől az OTP nem térhet el, amikor az állami támogatást jóváírja. Az LTP-szerződést kötő személynek a beruházásban érintett ingatlanban tulajdonosnak kell lennie. Ha ez nem így van ma, 2010-ben, akkor az állami támogatás nem írható jóvá, s akkor nincs meg a 215 ezer forint az adott érdekeltségi egységen. Ha nincs meg, akkor a hiányzó összeget meg kell fizetnie a szerződőnek.

-         Ilyen eset hogyan fordulhat elő?

-         A 74 hónap hosszú idő, eladhatták közben az ingatlant, és az LTP-szerződés sorsát az adásvételkor nem rendezték. Találkoztunk olyan esettel, hogy a lakás a férj nevén van, az LTP-t viszont a feleség nevére kötötték. Sokan haltak meg, s az örökösök nem rendezték az LTP-szerződés ügyét. Többen – például az özvegy házastárs - szorgalmasan befizették a csekkeket, csak éppen nem az ő nevén van már az ingatlan. Olyan is akad, akinek két LTP szerződése van.

-         A problémás szerződések rendezésének mi a módja?

-         A lakástulajdont igazolni kell, ez az első lépés. Akinél az ingatlan és az LTP-szerződés más nevén van, annak szerződésmódosítást kell kérni az OTP-nél. Ennek van költsége, de ezáltal rendezhető a dolog. Ha elhunyt a szerződő fél, és a hagyatéki eljárásban nem szerepelt az LTP-szerződés ügye, akkor ott póthagyatéki eljárást kell indítani. Ennek is van ugyan költsége, de ez még mindig kevesebb, mint a kieső állami támogatás megfizetése. Több olyan eset is van, ahol két LTP-szerződést kötöttek. Állami támogatás csak az egyikre kapható. Ha egy jelentős összegű lakáshitelhez kötöttek LTP-szerződést, akkor a szennyvízberuházáshoz nyilván nem érdemes a 30%-os támogatást lekérni. Így az említett szerződés a mi esetünkben nem fog megfelelően teljesülni, azaz tartozás mutatkozik, amit meg kell fizetnie az illetőnek.

-         Az egyszerűbb eset tehát szerződésmódosítással megoldható?

-         Igen így van, de nagyon fontos tudni, hogy a szerződésmódosítást csak július 31-ig lehet megtenni. A képviselő-testület erről hozott határozatot legutolsó ülésén. Ezért hangsúlyozom, hogy a lakástakarék-pénztári ügyét minden érintett tekintse át, ne késlekedjen, mert kifut az időből.

-         Az ilyen nem teljesülő szerződéseknél az elmaradó állami támogatás összege mekkora?

-         Negyven és ötven ezer forint közötti. Az önkormányzat júniusi ülésén határozott arról, hogy akinek 20 ezer forint feletti elmaradása mutatkozik az LTP-szerződés zárásakor, azt kérelmére 6 havi kamatmentes részletben fizetheti meg. Ennyi segítséget tud adni a város az ilyen esetekben.

 

-         Eddig olyanokról beszéltünk, akik rendesen fizették havonta az LTP-be az 1352 forintot. Voltak, akik ezzel is elmaradtak?

 

-         Igen, ilyen is előfordult. Ezekkel már korábban is foglalkoztunk, s a 10 ezer forint feletti összeggel tartozóknál a szerződéseket felmondtuk 3 hónapos határidővel, de ez alatt is még rendezhették a tartozásukat az ügyfelek. Viszont ez esetben is problémás az állami támogatás jóváírása, s lehet, hogy záráskor mégis tartozás fog jelentkezni. Az állami támogatás jóváírása ugyanis negyedéves befizetési ciklusokhoz kötődik, de csak a megfelelő ütemes befizetések esetén teljesül megfelelően.

-         Említette, hogy a szerződések lezárása az OTP-nél folyamatosan történik. Tehát még lehetnek újabb problémás esetek is. Mit tehetnek ezekkel?

-         Igyekszünk segíteni, ezért is kérjük, hogy mindenki nézze át alaposan a szerződése lezárásakor az OTP-től érkezett vagy érkező értesítést, s ha abban tartozás mutatkozik, keresse az OTP-t, vagy bennünket. Aki a tartozását a felajánlott részletfizetéssel sem teljesíti, attól adók módjára leszünk kénytelenek majd behajtani a tartozást.

-         Ez mit jelent?

-         A törvényi előírások szerint letilthatja jövedelmeiből vagy ingófoglalással élhet az adóhatóság. De ez a legvégső lépés, addig vannak lehetőségek a tartozás rendezésére, ahogy már említettem.

-         A közműberuházás támogatásához régen visszatérítési lehetőség is fennállt.

-         Ez változatlanul megvan. Azokat, akik érdekeltségi hozzájárulást fizettek be (akár LTP útján), közműfejlesztési támogatás illeti meg. Ez a saját befizetések 15 %-a. Ez esetben a 100 ezer forint 15%-áról van szó. Ezt az összeget meg kell igényelni a polgármesteri hivatalban, melyről értesítést kapnak. Akinek lezárult az LTP-szerződése, tehát a 215 ezer forintja rendben fel lett használva, annak a Magyar Államkincstár rajtunk keresztül visszajuttat 15 ezer forintot. Az igénylési folyamatnak negyedéves ciklusai vannak. Így a harmadik negyedéves igényléssel várható, hogy a magánszemélyek ehhez a visszatérítéshez hozzájuthatnak, várhatóan az év végéig.

 

Kiss Erika

Publikálta
null