Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A csángó-magyar kapcsolat őrzői
 

Jubileumi évéhez ért a csángó fesztivál, a huszadik alkalommal rendezik meg Jászberényben, mely hazánkban a legnagyobb, legjelentősebb kulturális eseménye a csángók és a magyarok között, a határon túliak számára. A kezdetek persze nem 1991-hez köthetők. A Jászság Népi Együttes nemzetközi tánctáboraiban – idén már a 29. van soron - már az 1980-as években jártak olyanok, akik az autentikus csángó táncokat és népzenét hozták el szülőföldjükről. Ezeket az adatközlőket az együttes akkori alapító-vezetője Papp Imre és munkatársai választották ki, hívták el Jászberénybe.

 

A Moldvában, Gyimesben élő csángó magyarok számára is új, történelmi fejezet volt a rendszerváltozás, az 1989-90-es romániai változások. A csángók Jászberénybe hozása, fesztivál rendezése, 1991-ben teljesen érthető és támogatott törekvés volt. A határon átjutni azonban már nem tűnt egyszerűnek. Az első fesztiválra érkezők hatórás várakozással, egyezkedéssel és intézkedések sorával jutottak csak el Jászberénybe. Végül Moldvából 60, Gyimesből 30 csángó hagyományőrző énekes, táncos és zenész érkezett, valamint 50 erdélyi magyar adatközlő. Mi jászberényiek pedig megtanultuk a csángó falvak különleges neveit: Klézse, Lészped, Gyimesfelsőlok, Pusztina, Trunk, Dioszén, Hertelendifalva, Lujzikalugor, Szabófalva, Külsőrekecsin, Bogdánfalva.

 

Csángó magyarok találkozó helye lett a város

A jászberényi csángó fesztivál élményéről a vendégek olykor könnyes történeteket mondtak el. A szétszakított családok, rokonok sok év, évtized után itt Jászberényben találkoztak egymással. Mert a román állam széttelepítette őket, s nem volt szabad utazniuk sem. Jászberény egyfajta családegyesítési missziót is megvalósított az első fesztivállal.
















Antall József és Magyar Levente jászberényi polgármester 1991-ben


Nagy dolog volt az is, hogy 1991-ben Antall József miniszterelnök nyitotta meg a fesztivált, délután, este Göncz Árpád köztársasági elnök is megtisztelte az egyedülálló rendezvényt. Konferenciára – Benda Kálmán történész vezetésével – került sor a csángó magyarok életéről, történetéről, sajátos nyelvükről, katolikus hitükről.

 

Mi pedig hallgattuk a szép, de ritkán hallott régies magyar nyelvet és megtanultuk az öltözékek sajátosságait. A lepelszoknyás, szőttes öves moldvai viseletet hamar el tudtuk különíteni a gyimesiekétől. A férfiak bekecse és szűk fehér nadrágja megkülönböztető jegy volt, de a hölgyek fején lévő kerpa és a nyakukban viselt sokféle színes gyöngysor is. 

 Vendégként érkezett Jászberénybe 1991-ben Hodorog Luca moldvai csángó énekes is, aki itt lelte halálát. Kívánsága szerint Jászberényben, magyar földön temették el. Emlékére sok éven át énekversenyt is rendeztek a fesztivál során. Itt hallottuk először énekelni a 12 éves Antal Tibort. Azóta már a gyimesfelsőloki Szent Erzsébet Gimnázium énektanáraként szervezi a csángók megmaradásának formáit, és CD-t is adott ki a szép magyar énekeket így is megőrizve.


































A csángó fesztivál elindításának egyik kulcsembere volt a ma már Kossuth-díjas Kallós Zoltán, aki a Magyarországról érkező kutatókat, kapcsolatokat keresőket, a kint élők segítőit támogatta sokféle hasznos információval.

Az 1991-es első fesztivál emlékezetes pillanata volt, amikor Göncz Árpádot kérték a csángók képviselői, segítse őket abban, hogy a templomban magyarul szóljon a pap a misén, s legyenek magyar nyelvű iskoláik. A román állam ugyanis a csángókat románnak tartja nyilván, s a magyar nyelv használata is tilos volt számukra.  Nos, ezekből kevés valósult meg máig, de a jászberényi fesztiválok évről évre éltetik a reményt az elcsángált magyarokban, hogy az anyaországbeli kapcsolataik soha el nem szakíthatók.



 






























Magyar papot kértek Göncz Árpádtól


Az első csángó fesztivál rendkívülisége, kulturális missziója a folytatást indokolta. 1992-ben az önkormányzat már 1,5 milliót különített el a fesztivál költségeire. Az elhozott hagyományőrzők számára szállást, étkezést és egy kis zsebpénzt is biztosított ez a program, szükséges volt az anyagi támogatás biztosítása. Ez lehetővé tette, hogy még több adatközlőt tudjanak elhozni a fesztiválra. Ekkor már mintegy 300 fő érkezett, köztük bihari románok, Szlovákiában élő borzovai magyarok és hétfalusi csángók Zajzonfalváról, szilicei szlovákok, kórod-szucsági románok is. A második fesztivált az akkori kultuszminiszter, Andrásfalvi Bertalan nyitotta meg, majd utóda Fodor Gábor is fontosnak tartotta, hogy Jászberénybe jöjjön 1994 augusztus elején.

Volt amikor Tőkés László, Seregély István és Tempfli József nagyváradi érsek is eljött a fesztiválra, ami csak növelte annak fontosságát az anyaországbeliek és a külhoniak között.

 

A meghívott vendégek köre minden évben bővült, színesedett. 1995-ben Jászberényben szerepelt többek közt a Tisza Táncegyüttes, de érkezett csoport Bácstopolyáról a Vajdaságból és Magyarbődről Szlovákiából. Azonban a határátlépéssel még ekkor is gondok voltak. A magyar-román határon sok órás várakoztatás mellett belépési illetéket kellett fizetni. Egy buszt pedig visszafordítottak a határról. A két ország közötti viszony tehát nem javult, sőt inkább romlott. Azonban minderről a jászberényi közönség keveset tudhatott. A Szabadtéri Színpadon, amikor Petrás Mária a Csángó Himnuszt elénekelte, nagy élmények sora kezdődött. A Hodorog Luca emlékét idéző énekversenyek is népszerűek voltak, sokan jelentkeztek hazai énekesek is. Palya Bea bagi énekes is díjat nyert az 1995-ös verseny során.

A fesztivál részévé lett 1993-tól a Margitszigeten a kirakodóvásár, melyre főként Erdélyből, a Mezőségből tucatszám érkeztek a vásározók, így gyönyörű kézzel varrt, hímzett textíliákat, ruhaneműket, kézműves termékeket, bundákat, sapkákat, bekecseket, csizmákat, kerámiákat lehet azóta vásárolni. Az viszont nem fest túl jó képet a városról, hogy az árusok többsége a szigeten, a földön alszik, őrzi portékáját, nem keres magának emberibb szállást, és ez évtizednyi ideje így van.

 

 A világ népei jöttek Jászberénybe


A csángó fesztivál európai kisebbségek fesztiváljává szélesedett 1997-re, így a csángó magyarok csoportjain kívül más országokból is érkeztek hagyományőrző énekesek, táncosok, zenészek. Ezzel olyan színes forgatag alakult ki, ami a fesztivált kiszélesítette, változatossá tette. Az első „külföldi” együttesek izraeliek voltak, majd gorálok, baszkok, oszétek érkeztek, de macedonok is jöttek. A húsz év alatt legtöbbször török, görög, olasz, francia, szerb táncosokat láthatott Jászberény közönsége. Mellettük jártak itt walesi, portugál, Fülöp-szigeteki, Puerto Ricó-i, bolgár, udmur, indiai, venezuelai, kongói, szlovák és ukrán néptáncosok, népzenészek, eleki románok és kanadai indián hagyományőrzők, Szardínia-szigeti szárdok, Dél-afrikai shaka zulu táncosok, columbiai tánccsoport, és tapsoltunk a főtéren nepáli és indiai csoportnak is. Felejthetetlen volt az is 1998-ban, amikor Szlovákiából eljöttek hozzánk a Bastyuk testvérek, 7-8-9 és 13 éves cigány gyerekek és fergeteges produkciót mutattak be.

 Azaz, a csángó fesztivállal a világ népei jöttek el hozzánk, s kínáltak szép élményt táncban, zenében, énekben, látványban. Így megesett, hogy - a Jászság Népi Együttes csoportjaival együtt - 500 néptáncos vett részt a főtéri forgatagban. Az oly népszerűvé vált világzene prominensei is szerepeltek a fesztivál programjában, a Ghymes Együttes, Boban Markovics és a Vodku vagy a Csík zenekar.   

 

A csángó fesztivál kulturális érdekességgé vált. Politikusok is eljöttek, például Varga Mihály családjával szórakozott itt 1997-ben. Nem jött viszont el kétszer is a megnyitóra felkért Németh Zsolt fideszes honatya, de a tavalyi évben már tiszteletét tette,  s egyszer az aktuális kultuszminiszter, Görgey Gábor is távol maradt. Göncz Kinga viszont fontosnak tartotta, s külügyminiszterként jelen volt. Az első magyar-magyar konferenciát is megnyitotta, ami a határon túliak számára fontos tanácskozás immár több éve.

 














Gyimesiek a fesztiválon


A hagyományőrzőket is megismerte a város közönsége. Szinte személyes ismerőse lett a berényieknek a gyimesi Kicsi Kóta, azaz Blága Károly, vagy a magyarszentbenedeki táncosok, akik közül már csak egy táncospár él, s akiknek érkezését sokan számon tartják. Sok mindent megtudhattunk életük alakulásáról, a romániai kárpótlásról, a vidéken élők, a falvak lakosainak gazdasági körülményeiről. Gyászukról is, mert például a gyimesi csángók 2000-ben nem jöttek. Az indulás előtt ugyanis egyik társuk meghalt, s mindannyian gyászolták. Náluk ez a szokás.

A húsz év arról is képet adott, hogy a csángó magyarok között is probléma a hagyományok őrzése, a fiataloknak való átadása. Azonban az is látható, mindig akadnak olyanok, akik nagyszüleik helyére állnak, s nem hagyják veszni a magyar szót, a magyar zenét, a hagyományokat. Így lehet évről évre újra és újra elhívni, elhozni őket a Szeret és a Prut völgyéből, a gyimesi havasokból. Ma már nem azért, hogy itt találkozzanak össze magyarként a magyarok, hanem közös kultúránk megtartása, bemutatása érdekében.

 

 

Kiss Erika

Publikálta
null