Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Hatvanéves a strand


A jászberényi városi strand megújulva, a XXI. századi követelményeknek megfelelve fogadja a látogatókat, akik, ha az időjárás engedi, szívesen váltanak jegyet a pénztárnál. Teszik ezt már immár hatvan esztendeje, ugyanis a Margitsziget mellett, a Zagyva másik szigetén 1950. július 9-én nyílt meg a strand. Persze a jászberényiek a korábbi évtizedekben is strandoltak, hiszen a Zagyva sokáig adott erre kiváló lehetőséget.

 

A felkutatott adatok szerint az első strandot Bathó Ignác nyitotta 1859-ben a ferences templom melletti Bathó-kertben. A strand nagyjából a jelenlegi Szántai-kert területén volt, s működött egészen a II. világháború végéig.  Általában május elején nyílt meg és szeptemberben zárt. Mellette vendéglő, bálterem, italmérés is működött. A szórakozóhely tízéves jubileumát megünnepelve, Bathó Ignác az uszodát újjáépítette 1869-ben. A fürdőről ekkor jelent meg több adat is a helyi lapban, így tudjuk, hogy az uszodában úszónadrágot és lepedőt is kapott a vendég, ami a belépőjeggyel járt. A belépés díja 25 krajczár volt. A bérlet felnőttnek 6, tanulónak 3 forintba került. A sajtó rendszeresen hírt adott a strandnyitásról.

Volt versenytársa is, hiszen a Zagyva másik oldalán, a Margitszigeten is működött egy strand. Ezt a sziget tulajdonosai Sipos Imre és felesége alakította ki a helyi sajtó híradása szerint 1867-68-ban. Ezen strand mellett gőz- és kádfürdőt is létesítettek, akkor ez volt az egyetlen a városban. Aztán Schönfeld Ferenc jó nevű vendéglős család tagjaként 1898-ban megvásárolta a szigetet és mulató kertté alakította. 1903-ban pedig a város tulajdonába került, és népkertként használta a  lakosság. A nyári fürdő azonban az 1910-es évek elejéig létezett. 

 















A Bathó-kerti strand fénykorát az 1930-as években élte. A Zagyva medrének tisztítására 1930-ban sort kerített a város vezetése. Erre 60 ezer pengős állami támogatást kapott Jászberény. A belső vízimalom környékén zajlottak a nagy munkálatok. A Margitsziget körül a nádast kiirtották, a szigetet nagyobbították. Ennek jótékony hatása hamar meg is mutatkozott. A strand nagy látogatottságnak örvendett az úri közönség körében. A homokos parton jól lehetett napozni, kellemes, tiszta volt a víz is, fürdésre, úszóversenyekre alkalmas, de csónakázni is lehetett a folyón egészen a vashídig.

A Bathó-kerti strand és fürdő területén ebben az időszakban 70 kabin volt, s 250 főt tudott fogadni. Vize 18-24 fokos volt, és a leírások szerint 1,5-2,5 méter mélységű gőz- és kádfürdő is üzemelt ott. Volt idő, amikor a város támogatást adott a fürdőtulajdonosnak, hogy a szegények ott tisztálkodhassanak. Még úszóversenyt is rendeztek nyáron az ifjúság örömére. 

Egészen az 1940-es évek elejéig működött a szabad vizű strand, de a Zagyva szabályozása és a világháború ennek a korszaknak véget vetett.

 

A városi strandra nagy igény volt minden korban. Az egyszerű emberek számos – olykor tiltott helyen - fürödtek a folyóban, nem egyszer tragédiába torkollóan. Az 1940-es folyószabályozás után is maradtak helyek a fürdésre, pl. a kongóst sokan emlegetik még ma is. Azonban ettől kulturáltabb megoldásra volt szükség.

 

A városi tanács által 1950-ben létesített strand a jelenlegi helyen egy medencével épült, ez ma is megvan. Az egykori – 1941 óta már nem működő - vízimalom épületeit elbontották, s a strandolókat kiszolgálókat létesítettek. Kissné Szántai Sarolta visszaemlékezésében írta a következőket:

A strand sziget felőli oldalán van egy használaton kívüli, lelakatolt ajtó. (Pirosra festve ma is ott találjuk. A szerk.) Régen itt volt a bejárat, mellette állt a pénztár fabódéja, ahonnan lépcsősor vezetett a medencéhez, öltözőkhöz. Szántai Józsefné volt a pénztáros, Járomi Józsefné a női, Simon István és felesége Amál néni a férfi ruhatáros, Rigó Tibor az úszómester, Gergi Lászlóné a kéz- és lábápoló. A strand a Zagyvából kapta a vizet. Az úttest alatt vezették át szűrőkön keresztül.  Ebben az időben a Zagyva még kétfelől fogta közre a strand területét. A víz nagyon hideg volt, a gyerekek sokszor lila szájjal, vacogó foggal jöttek ki a medencéből. Ilyenkor jó volt ráhasalni a lépcső melletti meleg betonra.

A belépőjegy olcsó volt. Mégis előfordult, hogy nem volt pénz jegyre a sokgyerekes családoknál. Ilyenkor megállt az ajtóban egy-egy gyerek, ránézett Piri nénire, aki intett a szemével, hogy mehetsz gyermekem. A ruhatárra nem volt gondjuk, mezítláb jöttek klottgatyában.

A strandon ritkán volt rendbontás. Néha előfordult ugyan, hogy a focisták nem bírtak magukkal és be-bedobták társaikat a vízbe. Tüdő becenevű volt a fő csínytevő. Szántainé erélyesen kiküldte a strandról, és egy ideig nem  jöhetett. Ezt tiszteletben is tartotta.

Lehetett bérelni Simon Pista bácsinál autógumi belsőt. Ezzel a nagy úszógumival remek versenyeket lehetett vívni. Vasárnap délelőttönként úszóversenyeket tartottak a felnőtteknek, ezt Szántai József testnevelő tanár szervezte. Máig előttem van, amint Makay József festőművész hatalmas tempókkal, pillangó úszással versenyzett. A diákságnak is gyakran voltak versenyei.

A lubickolásban nagyon meg lehetett éhezni. Jól esett Katona néni finom lángosa. A felnőttek sört is ihattak. Délutánonként jött Baranyi bácsi, a cukrász rózsaszín fagylaltos kocsijával. Csengetett és a gyerekek kérték a pénztáros nénit, engedje ki őket fagyiért. Boldogan nyalták az 50 filléres, 1 vagy kétforintos fagyit.”

 

A strand nagyrészt társadalmi munkában létesült 1950-ben. A továbbépítésére kapott a tanács 65 ezer forintot. Az 1951-ben elkezdődött aprítógépgyári építkezésnél keletkezett felesleges földdel a strand Hatvani út felőli oldalát módszeresen feltöltötték, a Zagyva medrét betöltötték, parkosították. Ezen a területen 1959-ben termálkutat fúrtak, és 1962-ben itt nyitotta meg kapuit a ma is működő termálfürdő.

A volt Bathó-kert területének egy részét 1962-ben, szintén társadalmi munkával, iskolai tornakertté alakították. Ez ma a Szántai-kert.

 

















Az 1960-ban létesített nagy medence mai formájában.



Kiss Erika

 

Publikálta
null