Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Máté György portréi bronzban
 

Ha nem vagyunk restek és végigjárjuk Jászberény főterét, meg néhány jelesebb épületet, megállapíthatjuk, hogy Máté György igen szép névjegyet tett már le Jászberény városa számára, hiszen portré domborművek sora készült az ő műtermében. A legszembetűnőbb talán az 1849-es tavaszi eseményeket idéző dombormű a bíróság falán. A Hamza Múzeum bejáratánál a névadó portréja látható, de az ő munkája jelöli Vuics István festőművész/tanár egykori lakhelyét is. A főplébánia udvarán Farkas Mátyás apátplébános arcmása tekint le ránk. Sáros András rajztanár portréja a gimnázium falára került fel, Sipos Orbáné pedig az általa alapított Jász Múzeum bejáratát ékesíti. A Klapka György SZKI épületében is van egy portré az iskola névadójáról és a főiskola első emeletén Apponyi portré a díszterem előtt. A politikus mellszobrát is elkészítette, mely az Apponyi tér árnyas fái ölelésében figyeli a sűrű közúti forgalmat.

 

Egy művész számára öröm a szabad alkotás, amikor szárnyalhat a fantázia. Megrendelésre dolgozni kihívás, hiszen bizonyos elvárásoknak, egy mások által elgondolt koncepciónak kell megvalósulnia, de művészi megfogalmazásban. Ez, úgy tapasztaljuk, Máté György számára fontos és inspiráló helyzet. Most egy nagy történelmi személyiség, II. Rákóczi Ferenc arcmását kellett megformáznia. A feladat megvalósítása immár a végső fázisában jár, a művész műtermében szinte a kész alkotást vehettem szemügyre.

 

- Nem volt könnyű II. Rákóczi Ferenc portréját elkészíteni, hiszen korabeli ábrázolás a hadvezérről csak kevés készült. Később sok elképzelt rajz jelent meg, de hitelesnek a kortárs  Mányoki Ádám (1673-1757) - aki II. Rákóczi Ferenc udvari festőjének számított – két portré képe, festménye tekinthető. Rákóczi igazán ismert ábrázolása Mányoki Ádám által már a szabadságharc bukása után, 1712-ben Gdanskban készített festmény. Ez egy gazdag, méltóságteljes főurat ábrázol – magyarázta Máté György.

 



 























-Rákóczi 1710-ben, amikor egy hónapig Jászberényben tartózkodott 34 éves volt. A szabadságharc ekkor már nem állt jól, több mint két éve csak vesztett csaták álltak mögötte. Én azt gondolom, hogy a folyamatos harcban, a kudarcokban nyilván megkeményedett, s valódi koránál kicsit idősebbnek, kissé megtörtnek is tűnhetett. Éppen a szabadságharc eseményei sorában egy katonaembert jelenítek meg, aki sátorban alszik, együtt él a katonáival és harci öltözéket visel. Ezért én itt páncélban ábrázoltam a domborművön. Ez a csapatok vezére öltözéke lehetett, úgy gondoltam. Azért sem volt könnyű hitelesnek mondható arcvonásokat megrajzolni, mert Mányoki 1708-as és 1712-es portréképei igen sokban különböznek egymástól. Szóval nem volt egyszerű olyan arcmást megfogalmazni, amit ma hitelesnek elfogadhatunk.

 

- Egy művésznek azért van bizonyos fokú szabadsága ilyen esetben is.

-         Az alapkaraktert azért meg kell találni. Ehhez gondoltam én a hadvezéri megjelenítést, hiszen ő az is volt. Így a Mányoki-féle, kissé romantikus ábrázoláshoz képest egy kicsit markánsabb vonások jelennek meg az én ábrázolásomban.

 

-         A bronz  portré már készen van, most mi a tennivaló még vele?

-         Az, hogy készen van, még nem mondható ki. Javításokat végzek, hiszen az öntésnél mindig vannak hibák, apró eltérések. A mai öntési eljárás nem mindig adja vissza az eredeti elképzelést. Ezeket én apró kézi munkával, csiszolással igyekszem korrigálni. A csiszolással fém színűvé válik a felület, de utána még patinázva lesz.

-         Úgy tudom, hogy a megrendelő nemcsak egy bronz arcmást kért Öntől, hanem egy egész emléktáblát.

-         Ez adja a feladat szépségét. II. Rákóczi Ferenc arcmása mellett ugyanis a PRO LIBERTATE feliratnak is szerepelnie kell a táblán, valamint egy szövegnek is, ami arról tudósít, hogy miért is készült ez az emlék. A megrendelés márványtáblára szólt volna, de ettől alkalmasabb, matt szerb mészkőtáblát készítettünk, ami az időtállóság szempontjából is alkalmasabb szerintem. A PRO LIBERTATE (a szabadságért) szavak betűinek elhelyezése, megmondom őszintén, komoly fejtörést okozott. Végül a feleségem ötlete nyomán megfelelő elrendezést sikerült kialakítani. A betűkompozíció is bronzból készült el, ezeknek is plasztikai értéke lett ezáltal, és a portré mellett lesznek elhelyezve. Úgy gondolom, nem annyira konvencionális így az egész tábla, melynek fő része azért mindenképpen II. Rákóczi Ferenc portréja. Ez egyébként 42x37 cm méretű, azaz életnagyságú.

-         Hogyan kezdődött ez a munka?

-         A Városvédő és Szépítő Egyesületből Besenyi Vendel keresett meg tavaly év vége felé. II. Rákóczi 1710-ben itt tartózkodott szinte egy hónapig Jászberényben. Ennek 300 éves évfordulójára gondolták úgy, hogy egy emléket kellene állítani. A gondolat az önkormányzatnál is jó fogadtatásra talált, hiszen végül az önkormányzat rendelte meg a munkát tőlem. A terveket elkészítettem, a főépítésszel is egyeztettem, és a helyszínt is megnéztük. Fontos szempont az is, hogy a környezetébe illeszkedjen a tábla.

-         Pontosan hová is kerül majd?

-         A Jászkürt Fogadó bejáratához. A városvédőktől tudom, hogy egykoron a város ezen részén, a Jászkürt Fogadó helyén és annak környékén lehetett a kuruc csapatok tábora. Így az 1731-ben épített fogadó is azon a helyen emeltetett, ahol akár II. Rákóczi Ferenc sátra, lakhelye is állhatott a szabadságharc idején, 1710-ben.

-         Mikor lesz teljesen készen a munkával?

-         Az apró finomításokkal, betűk felhelyezésével, a felirat kisebb kiigazításával szeretnék június végére teljesen elkészülni. Utána fel lehet helyezni, s bármikor felavatni.

 





 

 















Máté György újabb alkotása tehát II. Rákóczi Ferenc jászberényi, 300 évvel ezelőtti itt tartózkodásának állít emléket. A tábla igazán jeles eseménysor alkalmával lesz felavatva. A Városvédő és Szépítő Egyesület kezdeményezésére ugyanis Jászberényben rendezik meg a Város- és Faluvédők Szövetsége XXIX. Országos Találkozóját. Erre július 14-16 között kerül sor. Jászberény Önkormányzata a rendezvény fővédnöke. A programok során július 15-én, csütörtökön 17,30-kor fogják az ország számos településéről érkező városvédők jelenlétében II. Rákóczi Ferenc portré domborművét, emléktábláját felavatni. Ezzel egy hiányt is igyekszik a város pótolni. Rákóczi emléke ugyanis itt él, de a hozzá köthető ún. Rákóczi fa – a Kossuth út végén – sajnos 1964-ben a tejüzem bővítésekor ki lett vágva. A fa mellé állított kereszt a főplébánia falához került, csak a harangláb maradt az egykori emlékhely őrzője mára.

 

Publikálta
null