Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Egy könyv, egy művész ünnepe
 

Sok éves küzdelem árán született meg egy kötet a Hamza Múzeum és Jász Galéria Közalapítvány kiadásában. Gecse Árpád, a Jászság festője élete, munkássága ilyen átfogó kötetben még sosem jelent meg. A kötet bemutatója június 18-án, a zsúfolásig megtelt DMK nagytermében volt.

 

Góg Zoltán, a Hamza Múzeum igazgatója köszöntője után Szikra István, a kiadó alelnökeként méltatta az ünnepi eseményt. Az alattyáni festőművész hagyatékát lánya Ágnes és férje Madarász Tibor már régen szerette volna könyv formában megmutatni az érdeklődőknek, de jelentős összefogás, támogatók felkutatása kellett ahhoz, hogy a kötet méltó tartalommal és formában jelenhessen meg. A képek felkutatása, lefotózása, az adatok rendszerezése, a kötet összeállítása is nagy munkát jelentett, hiszen a bőség zavarával is megküzdöttek a szerkesztés során. Koczkás Gábor Alattyán polgármestere a település önkormányzata nevében mondott köszönetet azért a szerzőknek és a szerkesztésben résztvevőknek, hogy a könyv megszületett.




A könyvbemutatót Madarász Tibor testvére, Madarász Katalin nótaénekes műsora színesítette. Gecse Árpád kedves nótái, dalai közül válogatott erre az alkalomra. B. Jánosi Gyöngyi, a Hamza Múzeum és Jász Galéria nyugalmazott igazgatója ismertetőjében azt mondta, a kötet érdekes, olvasmányos és hiánypótló. Az utókor kötelessége a közreadás, mert a művész alkotásait képei által ismerhetjük, de őt magát a kötet által sokkal jobban. Gecse Árpád ugyanis nem csak festett és szobrászkodott. Rengeteget írt, naplót vezetett, lapokban publikált változatos témákban. Minden érdekelte a világban, a Jászságban, közéleti tisztségeket is vállat. Így humoros írásai, anekdotái is olvashatók a könyvben, de festményeiről készített aprólékos nyilvántartás is segít eligazodni alkotásai között. Nagyon sok műve került közgyűjteményekbe, intézményekbe, de jórészük magángyűjteményben található. Így ezek felkutatása nem kis kutatómunkát kívánt a rendszerezés, a szerkesztés során. A Gecse kötet 202 képet tartalmaz, ami önmagában is nagy dolog. Ezek között azonban 120 Gecse alkotás reprodukciója kapott helyet. A sokféle adatsor arról is beszámol, hogy a közel 100 évet megélt művész (1900-1999) számos elismerésben részesült. A Magyar Köztársaság Csillagrendjét (1991), a Jászságért Díjat (1997) is megkapta, és Jászberény 1974-ben Pro Urbe díjjal tüntette ki.

A könyvbemutatón sok szponzor, támogató vehette át a tiszteletpéldányt, köztük számosan nem a Jászságból, hanem az ország távolabbi tájairól érkezve. Az előfizetők – 250-en voltak – nagy része is itt kapta meg a szép kivitelű könyvet, melyet karácsonyra terveztek, de az anyagi nehézségek miatt csak mostanra tudták elkészíteni.

 

A kötettel a kézben ezt követően átsétáltunk a Jászkürt Fogadó épületébe, ahol Gecse Árpád alkotásainak szép kiállítása tárult elénk. A művésznek életében 37 egyéni tárlata volt, most a 38.-ra került sor. A Hamza Múzeum és Jász Galéria munkatársai igyekeztek Gecse Árpád teljes művészi munkásságát reprezentáló kiállítást összeállítani. Így számos közgyűjteményben – Nemzeti Galériától a Damjanich és a Jász Múzeumokon át -, illetve magántulajdonban lévő képet, rajzot, grafikát sikerült a két teremben elhelyezni. Számos önarcképet láthatunk Gecse Árpádról, és feleségéről, gyermekeiről készült alkotásokat is. Kedvelt témája volt a család, szerettei megmintázása. Az alföldi táj, az alattyáni utcák, a határ, a mezőn dolgozó emberek, Jászberény látképei is helyet kaptak a tárlaton. Láthatjuk az 1927-ben készült és Ferenc József díjjal elismert Mari néni portrét, de számos más személy portréképét, olaszországi rajzait, az 1922-ben készített, szintén díjnyertes Tatárjáráshoz készített rajzait, csendéleteket, alattyáni hétköznapok egy-egy pillanatát Gecse Árpád  megfogalmazásában.




A kiállítást Egri Mária művészettörténész nyitotta meg. Ő kiemelte a Jászság festőjének sokoldalú művészi és közéleti tevékenységét, írásait, s a köztéri alkotásait, szobrait is. Több első világháborús emlékművet is készített. Festészetéről szólva elmondta, hogy a posztimpresszionizmus jegyei megtalálhatók fiatalkori képein, de leginkább a valóság, a realizmus jellemzi Gecse művészetét. A Szolnoki Művésztelepre 1926-ban kerülhetett, s ez nagymértékben hatott művészi pályája alakulására. A népi hagyományokra, a népviseletekre is fogékony lett, sok ilyen képet készített, de szalonportrékat is, leginkább megélhetésből. A kiállítás kivételes élmény a látogató számára, hiszen Gecse Árpád művészetéről átfogó képet kaphatunk. Ez a rendhagyó tárlat július 3-ig látható a Jászkürt Fogadóban.

 

Xxxx

 

A Hamza Múzeum és Jász Galéria idén is kapcsolódott a Múzeumok éjszakája programsorozathoz. A kis, Gyöngyösi úti múzeumi épület helyett, most a Jászkürt Fogadóba invitálták a látogatókat, hiszen Gecse Árpád műveiből nagyszabású kiállítást rendeztek ott. Ehhez kapcsolódott a június 19-i program is. Estefelé kezdték vetíteni a Szolnok TV által 1995-ben készített portréfilmet az alattyáni művész életéről. Lengyel Boldizsár szerkesztette a filmet, melyben Gecse Árpád mesél életéről. Megtudhattuk, hogy huszártiszt akart lenni, el is végezte Bécsújhelyben a katonai akadémiát, és huszár hadnagy lett. Aztán mégis beiratkozott a képzőművészeti akadémiára, ahol Baló Endre és Rudnay Gyula voltak a mesterei. Már gimnazistaként is megmutatkozott jó rajzkészsége, ezt aztán Rudnay segített kiteljesíteni. A filmben elmondta azt is, hogy Alattyánban másként kel fel a nap, mint máshol. Ezért jött vissza szülőhelyére, s ezért nem hagyta el később soha. Az alföldi realizmus hatotta át művészetét, a föld varázsa, a tradíciók, a falu népének dolgos hétköznapjai és békés vasárnapjai voltak fontosak számára. A képeivel pedig szeretett volna az embereknek örömet okozni, s lelki megnyugvást is olykor. Ő maga magyar festészetet csinált, - így mondta a filmbeli interjúban.

Egy rövid videófelvételen azt is láthattuk, miként készített portrét alattyáni háza kertjében. Ez a kert – melyet Gecse Árpád maga gondozott – nagyon sok képen látható, szinte közismertté vált Gecse művészete révén.

A múzeumi éjszaka programja a Jászkürt Fogadóban este kilenc óra után folytatódott. A Kátai Trió nagysikerű jazz estje következett. A fogadó udvara kellemes helyet adott a hallgatóság számára, de a Hamza Studio fiataljai számára is. Ők ugyanis – Bartos Kinga, Kerekné Mihalik Judit és Nagy Tamás -  a zene ihlette képeket készítettek a koncert alatt a közönség szeme láttára és örömé.

 

 

Kiss Erika

 

 

Publikálta
null