Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Egy kórus ötven éve 1960-2010
 A Déryné Vegyes Kar ötven éve 1960-2010 

 

    A jászberényiek mindig szerettek énekelni, hangszeren zenélni, a templomi kórusok évszázadokon át hozzátartoztak a hitélet gyakorlásának formáihoz. Amikor a civil szervezetek is megjelentek a társadalom szervezetében, akkor Jászberényben is létrejött az első világi kórus. Ez 1862-ben történt. Az alapítója nevét viselő Palotásy János Dalkör – korábban férfikar – több-kevesebb kihagyás, újraszervezés és vegyes karrá alakítás után ma is létezik.

A zenekultúra más formái is teret nyertek a XX. században, iparos dalárdák, iskolai kórusok is alakultak. A Tanítóképző Intézetben, a gimnáziumban magas szintű zenei nevelés folyt, ami Jászberény zenekultúrájára jelentős hatással volt.

A II. világháborút követően egy más világ kezdődött, a kultúra különleges teret kapott az emberek, közösségek életében. Nagy jelentősége volt annak 1960-ban, hogy a második kórus szervezése is elkezdődött. Ennek fontosságáról Tóth János, a Jász Múzeum egykori igazgatója egy ünnepi kiadványban a következőket írta: „… a kórusaink a helyes zenei közízlés fejlesztésének, a zenei ismeretterjesztésnek, a szocialista tudat formálásának ügyét szolgálják, mely munka Jászberényben ma működő énekkarait a helyi közművelődés fontos tényezőjévé avatja.”

 

    E pár soros idézet jól mutatja azt a korszellemet, ami 1960-ban elvezetett oda, hogy párthatározatra és folyamatos tanácsi támogatás, kontroll mellett egy vegyes kar alapítása történt. Az 1950-es évek ipartelepítési eredményeként két nagyüzem, a Fémnyomó- és Lemezárugyár és az Aprítógépgyár, illetve néhány ipari szövetkezet - a korabeli statisztikák szerint – hatezer embert is foglalkoztatott. A gyári munka jellege, az olykor három műszakos munkabeosztás átrendezte a korábbi életritmust, a szokásokat, s ez a kulturális igényekre, megnyilvánulási formáira is hatással volt. Az üzemcsarnokokban, a munkapadok mellett, a zajban nem lehetett énekelni. Így kezdődött egy munkásénekkar szervezése a gyári, ipari munkások körében.

    A korabeli kórustörténet lapjain olvasható: „Az énekkar – az előzetesen végzett szervezési munkák eredményeképpen – 1960. február hó végén alakult meg a Déryné Művelődési Ház nagytermében. Ezen összejövetelen, amelyen mintegy 100-110-en vettek részt…., A megalakult énekkar első próbáját 1960. március 8-án tartotta a Petőfi-kertben, amely később is, éveken át a kórus állandó jellegű helyiségéül szolgált. A létrejött énekkar létszáma ekkor 74 fő volt, ebből 24 nő és 50 férfi.”

 

    Az alapítók között a legtöbben az Aprítógépgyárban dolgoztak, így a városi pártbizottság egy későbbi határozatában a gyárat jelölte meg, mint a kórus bázis üzemét. Azaz, a gyárnak bizonyos költségeket vállalni kellett a kórus érdekében, de ezt szívesen tették. A célkitűzésekről Bárdos István kórustitkár egy összefoglalóban ezt írta: „…a kórus haladó szellemű munkás- és tömegdalok bemutatásával a szocialista énekkultúra terjesztését segítse elő, ápolja és fejlessze tovább a jászberényi munkásénekkari hagyományokat.”

 

   Az első megtanult kórusművek munkásmozgalmi dalok voltak, pl. Loránd: A párttal a néppel című dalát kötelező volt mindig elénekelni, de Verdi: Nabuccójából a rabszolgák dalát is megtanulták már az első időben, és nem hiányoztak a jászsági népdalok sem a repertoárból. Első, közönség előtti fellépésük 1960. május elsején volt. A Vasas Munkásénekkar fellépéseit a korabeli állami ünnepségek szabták meg. Általában az április 4-i, május 1-jei, augusztus 20-i és a november 7-ei, helyi ünnepségeken adtak műsort.

Minden kórus számára meghatározó a karnagy személye, személyisége. A Vasas Munkásénekkar vezetését többször is a Tanítóképző zenetanárai vállalták, illetve kapták feladatul. Csikós Andor, Bálint Ákos, Szabó Mihály, Szűcs Lajos követték egymást. A karnagyoknak nem volt könnyű munkájuk, hiszen zeneileg meglehetősen képzetlen emberekből kellett jól hangzó közösséget formálniuk. Ez több-kevesebb sikerrel történt.

 

Egyre bővülő repertoár

A közösséggé szerveződés útján sokat segített, amikor a kórustagok formaruhát kaptak, így a fellépések alkalmával igen csinos képet mutattak. Az első önálló hangversenyüket a Tiszti Klubban 1966. március 19-én tartották. Ekkor Bárdos, Karai, Bartók, Schumann, Verdi, Novikov és Muradelli dalait adták elő.

Nem egyszer került a kórus válságba, mert az énekesek munkahelyi, családi feladataik miatt elmaradoztak, a fiatalokat elvitték katonának – akkor még két évre – így gyakran személyi problémák keletkeztek. Ilyen válságos időszakban, 1973 őszén kapta meg a karnagyi feladatot Bakki Katalin, aki aztán 28 esztendőn át nem is adta át a karmesteri pálcát senkinek.















A szakmai munka egyre emelkedő szintjét mutatja, hogy az 1972-ben elnyert bronz minősítés után 1974-ben ezüst, majd 1976-ban először arany fokozatot értek el. Ezt aztán még hatszor megismételték. A KÓTA szakmai minősítése mellett nívódíjakat is kaptak, 1980-ban a Szocialista Kultúráért minisztériumi elismerést, a szakszervezetektől 1983 művészeti díjat, majd 2000-ben ismét ilyet vehettek át. A közös kirándulások, családias programok összetartó közösséggé formálták az énekkart. Ezen sokat lendített az, hogy első külföldi fellépésükre is elutazhattak a vasfüggöny mögé, Burgenlandba.

A 79 éves Major Sándor, az egyetlen ma is a kórusban éneklő alapító tag, így emlékezik: - „Számomra a legjobb az 1980-86-os korszak volt. Akkor Bakki Katalin vezetésével szép sikereket értünk el. Erre az időszakra esett az első külföldi szereplésünk. Jó barátságba kerültünk egy osztrák kórussal, s kiutazhattunk hozzájuk, Burgenlandba.”  Azt is említette, hogy nehéz évek voltak az 1970-esek, az idősebb alapítók akkoriban már abbahagyták az éneklést, a fiatalok pedig nem jöttek.

 

A koronázási misét latinul énekelték

A kórus igyekezett lépést tartani a korabeli igényekkel és kihasználni a lehetőségeket. Rádiófelvételek sora jelezte munkájuk eredményességét. Máig óriási dolog volt 1985-ben Liszt Koronázási miséjének előadása, melyre Jászberényben, a vasaskórusok országos találkozója keretében került sor a főtemplomban. Bedőné Bakki Katalin karnagy így emlékezett erre: „Amikor erre készültünk, több olyan akadályt is le kellett küzdeni, ami ma már szinte hihetetlen. A korábbi erős pártirányítás már megtörni látszott. A Liszt művet orgona nélkül nem lehetett előadni, az orgonát a templomból nem lehetett kivinni. Várható volt a hatalmas érdeklődés, és Jászberényben a legnagyobb befogadóképességű építmény a főtemplom. Így nem lehetett máshol, csak ott megtartani a vasaskórusok találkozójának záró koncertjét. Erre mondtak igent a párt, a tanács vezetői, így tarthattuk ott közel 400 énekes és zenész közreműködésével, Vass Lajos karnagy irányításával a bemutatót.” Ez tulajdonképpen korszakos jelentőségű esemény volt Jászberényben.

 



A ’80-as évek végén, a rendszerváltozás korszakában ismét mélypont következett. Ehhez az is hozzájárult, hogy három felnőtt kórus volt már Jászberényben, kettőnek Bedőné Bakki Katalin volt a karnagya, és a dalostársakat el-elcsábították más énekkarok. Lantos Tibor, a kórus örökös tiszteletbeli elnöke említette, hogy a megszüntetés gondolata is felmerült. Azonban a kórustagok testületileg ezt sosem mondták ki. Az önkormányzatiság korszakában egyértelművé vált, hogy a kórus fenntartója a város, székhelyük a Déryné Művelődési Központ.

Bedőné Bakki Katalin vezetése mellett a Jászság több településének kórusaival kötöttek barátságot, számos egyházi mű megtanulásával gyakran léptek fel templomokban. A Szentkuti, majd a Barátok templomának híveivel szoros kapcsolat alakult ki az énekesek között, így rendszeres fellépőivé váltak egyházi eseményeknek is az 1990-es években

 

 

 

Nehéz korszakon túl új barátságok felé

Jászberény testvérvárosi kapcsolatainak kialakulásával a Vasas Kórusnak is új barátai lettek. Conselve kórusával kötöttek barátságot, majd 1996-tól, a Seprődi János Kórusszövetséghez való csatlakozásuk révén Marosszentgyörgy kórusa következett. Az olaszok Vigonzából is dalos barátaiknak számítanak, de Görögországban – a csángó fesztiválok eseményei révén – szintén ismertté lettek, ezzel is erősítve a nemzetek barátságát.

A kórus tagsága a kor kihívásai szerint alakította működési kereteit. Egyesületet alapítottak 2001-ben, majd pályázatot írtak ki a karnagyi feladatra. Ez példátlan a jászberényi kórusok történetében. Lantos Tibor örökös tiszteletbeli elnök nyilatkozta a Jászkürt újságban:” A kórustagok – az egyesület alapszabályába foglaltan – úgy döntöttek, hogy a karnagyot pályázat útján választják ki. Erre 2001 őszén került sor. Két pályázat érkezett, s közülük a tagság Ferencz Sándort választotta. Korábbi karnagyunk Bedőné Bakki Katalin 28 évig állt a kórus élén… Nagyon sokat tanultunk tőle, neki köszönhetjük, hogy az egykori, zeneileg képzetlen munkásokból verbuvált csapat mára képes latinul énekelni a Koronázási misét. Hatalmas utat jártunk be az ő karnagyi munkássága alatt, amiért örökké hálásak leszünk.

    A kórusban igény volt a megújulásra, a repertoár szélesítésére, új, a szűken vett komolyzenei terület mellett más művek bemutatására is. Új karnagyunk Ferencz Sándor szívvel lélekkel dolgozik, felkészülten jön a próbákra, tervszerűen halad a munka. Az elmúlt hónapok alatt többen – akik elégedetlenségük miatt eltávolodtak tőlünk – visszajöttek a kórusba.”

 



A változás hamarosan meghozta az eredményét, az arany minősítések sorozata után 2007-ben már a hangversenykórus minősítést nyerték el. A közösség 2006-ban nevet változtatott. Jászberény jeles szülötte, Déryné Széppataki Róza operaénekes emlékére a Déryné Vegyes Kar nevet jegyeztette be. Ugyancsak 2006-ban Csillik György lett a kórus elnöke, aki lendületes személyiségével vezeti a kórust a 2001-ben megkezdett úton.

 

A Déryné Kórus kultúraszervező és -közvetítő tevékenysége jelentős Jászberényben. Ők kezdték el a Magyar Kórusok Napjának megünneplését minden év december 16-án, mely egyben Kodály Zoltán születésnapja is. Az adventi időszakban karácsonyi koncertjüket a Barátok templomában tartják. A Szent Iván éji ünnephez kötődik 2001-től minden júniusban egy bál, melyre valamely külföldi testvérkórusukat mindig meghívják, így együtt szórakoztatják a zeneszerető közönséget. A Nyáresti szerenádot 2008-ban kezdték el, céljuk az, hogy a három másik – olykor velük rivalizáló - helyi kórussal közösen adjanak kellemes koncertet a nyári programsorozat keretében.

 



Az ötvenéves jubileumra hónapok óta készül a Déryné Kórus minden tagja. Egy történeti összefoglalót is készítettek, melynek előszavában Vadász Ágnes, a KÓTA főtitkára írja: „Az elmúlt évtizedek során a társadalmi változásokat követve tudtak jó közösségként megmaradni, és a kórusmuzsikálás területén új utakat keresni. Mára már kiterjedt hazai és külföldi kapcsolataik révén bizonyították, hogy a zene a világ minden táján egységes, érthető és szerethető nyelv. Akik ismerik ezt a nyelvet, bárhol a világon szót értenek egymással……  bizonyítják, hogy a hazai kórusmuzsikálásban sok olyan lehetőség van, amit ki lehet próbálni, és amatőr kórusok is sikerrel teljesíthetik.

Az ötvenéves Déryné Vegyes Kar a hangversenykórus minősítést kitartó, magas szintű munkájával érte el. A jövőben is ezt az utat kell járniuk, amihez kívánok sok szép sikerrel teli pillanatot minden kórustagnak!

 

  

 

Kiss Erika

 

 

 

 

Publikálta
null