Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A szűcshimzést megmentette az utókor számára
 

Kevesen lehetnek Jászberényben, akik nem ismerik Misi Éva nénit. A törékeny, csöpp kis hölgy ott van szinte minden jelentősebb kulturális rendezvényen. Ő maga is egy „kulturális munkás”, hiszen olyasmivel foglalkozik, amivel csak kevesek, de nagy kincset őriznek és mentenek meg a jövendőnek munkájuk során.  Ez pedig a hímzés, a kézimunkázás. Ennek a munkának az értékőrző voltát most a város vezetése is felismerte, és a Város Napján Misi Éva Pro Urbe Jászberény kitüntetésben részesült. A múlt pénteki ünnepségen a legnagyobb tapsot ő kapta. Sok tanítványa jött el az ünnepségre, s azok gyerekei és unokái is, hiszen óvónőként több évtizeden át az apróságokat gondozta, vigyázta. Így hát nem lehet azon csodálkozni, hogy szinte mindenki ismeri őt.

 

A Bercsényi úti házban beszélgettünk, és kicsit időutazásban is részt vettünk. Éva néni 1921-ben született, karácsony szentestéjén érkezett egy iparos családba. Édesapja a Jászladányból származó Misi Ignác férfiszabó volt. Három leánygyermeke nőtt fel. Édesanyja Rendek András híres szűcsmester leánya volt. S ez a dolog az, ami jelentős részben meghatározta Éva néni munkásságát is. Rendek András magyar szűcs volt. Ez nem nemzeti hovatartozást, hanem a mesterségen belüli minőséget jelentette egykoron. A  XIX. század végi, XX. század eleji szűcsmunkák szép darabjai ma már múzeumok féltett kincseinek számítanak. A szűcsmesterség eltűnő értékei azok, melyeket a nagypapa még nap mint nap készített.


-         Ekkor már a jászsági subák, bundák nem voltak színes díszítéssel kivarrva. A zöld fonalat használták a hímzéshez. Ez viszont egyedivé tette a jászsági szűcsmunkákat. Azt nagyon sajnálom, hogy tőle nem maradt meg egyetlen minta rajza sem. Több helyen laktunk mi is, a Rendek nagyszülők is, így az idők során elkallódtak ezek, a nagymama nem tartotta megőrzendőnek. Pedig, ha akkor tudtuk volna milyen érték van birtokunkban, másként történnek a dolgok – meséli Éva néni.

 

A Misi család a szerény körülmények mellett is igyekezett mindent megadni a gyerekeknek. Éva 1936-ban végzett a négy polgárival a berényi zárdában. Sajnos akkor nem volt a lányoknak továbbtanulásai lehetőség Jászberényben, a gimnáziumba lányok csak magántanulóként járhattak, ami bizony pénzbe került.  Így 1936 és 1952 között Éva néni kézimunkázással töltötte napjait, persze nemcsak a saját örömére, de megélhetésből is.

A régi, nagy család értékei abban is megmutatkoztak, hogy összetartozásuk sokoldalú volt. Éva néni keresztanyja Magócs Mária mindenféle kézműves foglalkozáshoz értett, és vállalkozása is volt e téren. Minden olyan kézimunkát, hímzéstől a szalmafonáson át a gyékénypapucs készítéséig vállalt és tanított, ami csak ismert volt a XX. század első felében. No, hát az ügyes kezű Misi Éva számára sok lehetőség így adódott. A zárdában is ügyesen rajzolt, ez hamar kiderült róla, és külön feladatokat is kapott. A jó rajz pedig minden kézimunka alapja, hiszen a mintát ki kell rajzolni, majd drukkolással a textíliára rámásolni, hogy utána kivarrva szép lehessen a díszpárna, az asztalterítő, a keszkenő. Éva néni megmutatta, hogy még a halasi csipke készítésének fortélyait is elsajátította ebben az időben. Egy kisebb terítőt máig őriz.

 

Óvónőként töltött évtizedek

 

-         Hogyan lettél ezek után óvónő?

-         A Tanítóképzőben 1952-ben indult egy óvónőképző osztály is. Nagy hiány volt ekkor óvónőkben. Andrási Béla volt akkoriban a képző igazgatója, ő nagyon szorgalmazta a képzés bővítését. Hároméves volt ez az iskola, helyileg a gimnázium épületébe jártunk. A végén tizennyolcan kaptunk óvónői oklevelet. Utána én elhelyezkedtem, a Kiss Ernő utcai óvodában kaptam állást, majd később a Petőfi úti – ma már nem létező - óvodában dolgoztam. Ezt a munkát is nagyon szerettem. Szerencsés vagyok, mert mindig olyasmit csináltam, amit szerettem. A gyerekek körében is kellett a jó rajzkészség. Sok kedves gyerekre emlékszem, akik felnőttként a saját csemetéjüket hozták hozzánk. Aztán ezek az évek is elteltek, 1981-ben nyugdíjba mentem. Akkor megint a kézimunkázás felé fordultam.

-         A képző egyik híressége volt Fejér Mária volt, nála is tanultál?

-         Természetesen, nagyon sokat tanultunk tőle. Jászberényben, Jászapátin, de más faluban is alakultak kézimunka szakkörök az 1960-as-70-es években. A szakkörvezetőknek Fejér Mária rendszeresen tartott előadásokat, sőt volt olyan tanfolyam, amit a szakkörvezetőknek el kellett végezni. A magyar tájegységek hímzés kultúráját így mind megismerhettük. A kézimunkázás értékét éppen az adja, hogy egy-egy vidék sajátos hímzéseit alaposan megismerve készítjük el a tervezett darabokat. Persze előbb a mintákat le kellett rajzolni.

 

A mintarajzolás rejtelmeibe bevezetett Éva néni. A zsírpapírra, tollal rajzolt minta az alapja minden munkának. A nagyításokhoz külön tudomány is kellett, hiszen a textíliákra már méretpontos mintát drukkolnak. A fennmaradt minták pedig nem a tervezett darab méretében találhatók. Szóval egy külön világ az, amihez Éva néni ért. Azt is megtudom milyen áldás a fénymásoló feltalálása, mert azzal méretarányos nagyításokat is lehet csinálni és a mintákat sokszorosítani is. Régen mindent külön-külön le kellett rajzolni.

 

A szűcsminták megmentése

 

-         Hát az hosszú történet, hogy a szűcsmintákat hogyan tudtuk textíliákra átmenteni. Azt Fejér Mária tudta és támogatta is, hogy azokat át kell örökíteni, nem hagyhatjuk veszni. A régi jászsági szűcsmintákról rajzok alig maradtak. Nagy szerencse, hogy Györffy István néprajztudós 1924-ben készített egy kis könyvet rajzokkal Jászsági szűcshímzések címmel. Ezt megszereztük, és elkezdtünk azon gondolkodni, hogyan lehet ezeket felhasználni. A szűcsmesterség rejtelmeiben is el kellett mélyülni, tudni azt, hogy milyen mintát hol alkalmaztak, a vállon, a háton, a suba alján, oldalán, stb. A szakmai ellenállás fő érve az volt, hogy ezek a minták bőrre valók, nem textíliára. Csakhát, ki visel ma már subát, báránybőr ködmönt? Nagyon sokáig kellett azért küzdeni, elismerjék a mi törekvésünk értékeit. Sajnos közben Fejér Mária meghalt. A kézimunka szakkörök azonban virágoztak nemcsak Jászberényben, de a Jászság sok településén. Össze is fogtunk, a szakkörvezetőknek ma már itt tartja Vassné Sas Katalin, a mi szakkörvezetőnk a szakmai továbbképzéseket. Én 75 éves koromig voltam a szakkörvezető, s neki jó szívvel adtam át a stafétát.

-         Úgy tudom, ma már te tervezed a mintákat, melyek az asszonyok terítőin, futóin, keszkenőin megjelennek.

-         A régi minták felhasználásával tervezek mintákat. Közel 100 saját mintát terveztem. Ez azt segíti, hogy a régi minták fennmaradjanak, de egy terítő, párnahuzat vagy éppen blúz azért szép legyen. Itt van ez, egy zászló. A Keresztény Értelmiségiek jászberényi csoportjának készítettem. Nem mindegy, milyen minták kerülnek rá. Az is fontos, hogy a fonál milyen. Ez is nagy titka a dolognak, hiszen zöld színű fonalból is van sok, de nekünk nem mindegyik alkalmas.

-         Hogyan kezdődött az a sorozat, hogy a jászberényi templomoknak varrtatok terítőket?

-         Évekkel ezelőtt több szakköri tag javasolta, varrjunk terítőt a református templom díszítésére. Ezek voltak az első ilyen munkák. Nagyon tetszett mindenkinek. A főtemplom díszítésével több éve foglalkozunk, összesen 15 darab jászmintás terítő lesz az oltárokon, a szobrok alatt. Pályázatot nyertünk korábban és most is, ami nagy segítség, hiszen a fonal, a drukkolás, a textília mind pénzbe kerül, mi sok száz órányi munkát adunk hozzá.

-         Egy könyv is született az értékőrző munkáról.

-         Az első könyvet 1998-ban a Jász Múzeum adta ki. Tulajdonképpen az addigi gyűjtőmunkánk eredményeit adtuk közre. Társszerző Szabó Pál Antalné, az újszászi szakkör vezetője. A kötet mind elfogyott, így 2009-ben a Jászsági szűcsminták textíliákon c. könyv a második, bővített kiadást is megélte. Ebben a Jász Népi Díszítőművészeti Alkotóközösség tevékenysége is helyet kapott. Ennek a közösségnek is a DMK Ifjúsági Ház ad otthont, amiért nagyon hálásak vagyunk.

-         Most, hogy a Pro Urbe Jászberény elismerést kaptam, úgy gondolom felfigyeltek ránk. Remélem, hogy a város vezetésének is fontos az a munka, amit a Fejér Mária  Díszítőművészeti Szakkörben immár negyven éve végzünk. Én nagyon örülök, hogy erős közösség alakult körülöttem, vannak fiatalok is, akik értik, hogy ezt a kincset veszni hagyni nem lehet. Egy miatt nem vagyok nyugodt, a mintarajzolásban nincs, akinek a stafétát átadhatnám.

 

Kiss Erika

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikálta
null