Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A helyi televíziózás hőskorából
 

Az ünnepek fontosak, hiszen alkalmat adnak a számvetésre, a honnan indultunk-hová jutottunk megfogalmazására. Tavaly decemberben a Jászkürt újság 20 éves jubileumát tartotta, hogy felidézze, a két évtized során a helyi nyilvánosság szerepe miért és kinek volt fontos. Milyen, ma már történelminek is mondható, meg nem másítható dolgokat rögzített, s őriz az újság. A szerkesztőség jubileumán érintették azt a tényt, hogy 1989-ben a helyi városi vezetés a kábeltelevíziózás gondolatával is foglalkozott. Ez is megvalósult, de a jubileumra csak egy ember gondolt, úgy tűnik másoknak nem volt fontos a múltidézés.

 

A SZIE ABK második emeleti, sarki kuckójában mindenféle monitorok, gépek, képernyők, zsinórok, kábelek, állványok társaságában beszélgettem Soós Imre tanár úrral. Egy 1995-ös Jászkürtös cikk nagyított másolatát is mutatja a népszerű és közismert Cserháti Ági tévébemondó fotójával. A cikket én írtam arról, hogyan kezdődött tévés pályafutása. Az egyik monitoron pedig egy jászberényi látkép „áll”, s rajta felirat dátummal: 1990. február 23. 19 óra. A Jászberényi Városi Televízió első, kísérleti adásának időpontja.

 - Ekkor kezdődött a televíziózás számunkra. Itt, ezekben a helyiségekben, a főiskolán volt a stúdió, itt rögzítettük a stúdióbeszélgetéseket, a felkonferálásokat, összekötő szövegeket, a hallgatókkal itt dolgoztuk ki, mit és hogyan csináljunk. Nagyon lelkes és érdeklődő csapat jött össze. Büszke vagyok ma is Bethlendy Csabára, Cserháti Ágira, Demeter Sándorra, Krupa Sándorra, Hídváry Péterre, Seidl Istvánra, egykori hallgatóinkra, akik nagy lelkesedéssel részt vettek ebben a munkában. Meg kell említenem Goldman Tamás, Koza János és Szász Anita nevét is, ők is részt vettek az első film elkészítésében.

 - A Városi TV adását kik láthatták, hiszen ahhoz megfelelő technika is szükséges volt.

 - A városközpont néhány épületébe vezették be a kábelhálózatot húsz évvel ezelőtt. Ezt a Jászsági Építőipari Szövetkezet létesítette, az ő vállalkozásuk volt. Ebben Novotny Jánosnénak, a szövetkezet vezetőjének volt nagy szerepe. A hálózatépítésben sokan dolgoztak, de Aszódi Ferenc nevét mindenképpen meg kell említeni, az ő szakmai munkája is benne van ebben. A hálózat persze kevés a rendszer működéséhez. A fejállomás a Déryné Művelődési Központ épületén volt. S ott is ki alakítottak egy stúdiót, számos műszaki berendezéssel, amivel az adás megvalósulhatott. Ebben pedig Sas Istvánnak és Bojtos Györgynek volt nagy szerepe. Ők készítették az utcai riportokat, beszélgetéseket, üzemeltették a bejátszó technikát. A főiskolán mi egy-egy műsort, stúdióbeszélgetést vettünk fel, megszerkesztettük a műsort, aztán kazettán a DMK-ból adásba került. Sok ember együttműködése kellett ahhoz tehát, hogy az első műsor elkészülhessen és az első adást a tévénézők láthassák. Ekkor, tehát 1990. február 23-án a Nosztalgia Kávéházban – ez sincs már meg – néztük meg az első adást.

 

Mivel én húsz évvel ezelőtt nem láthattam a VTV műsorait, Soós Imre elindítja az ereklyeként és féltve őrzött kazettát. A kép mozdul, és felcsendül a Jászkun kaszás induló, ami szignálja volt a VTV-nek, majd Cserháti Ági köszönti a nézőket a főiskolai stúdió szobájából. Egy Jászberényt ismertető film indul el, melyet nem győzünk megállítani, hogy megbeszéljük az érdekességeket. A városnézés egy fiatal pár, a főiskolára érkezett hallgatók sétájának keretébe ágyazott. Soós Imre hangsúlyozza, amit látok az a vágatlan kópia, s mutatja mi az, amit ki kellett vágni a filmből. Mert, hát ilyen is volt. Hol ez, hol az szólt bele a dologba. Minden kazettát meg kellett mutatni Novotny Jánosnénak, s ha ő kért valamit kivágni, akkor az úgy történt. A jóváhagyott változat került mindig a képernyőre.











Tanár és tanítvány egy fotón


A húsz évvel ezelőtti Jászberényt látni nagyon izgalmas volt. Percről percre kértem: stop, álljunk meg. Mert felvillant a szovjet emlékmű a DMK épülete előtt, a régi, igen elhanyagolt, rémesen lepusztult piac látványa, a Lenin-szobor, a Hűtőgépgyár régi bejárata, az Időjósló szentek kopott szobra az elvadult környezetben, a könyvtár dobozszerű régi épülete. Olyan dolgokat láthattam, melyek már nincsenek meg, csak a filmkockák őrzik létezésüket. Láttam az épülő, még kopár Érparti lakótelep új házsorait, a Neszűr egy-egy szép épületét, a gondozott szőlősorokat, a természet szinte festői, kamerával „rajzolt” látványát, a városközpont újabb bérházait. Kiderült így, hogy mennyit változott, gazdagodott Jászberény a 20 év alatt. Mert bizony ez a film dokumentumerejű is volt számomra.

 

- Egyetlen kamerával készült ez a film, heteken át dolgoztunk rajta. Egy Commodore 64-es számítógépünk volt akkor – mesél Soós Imre. – Büszke vagyok rá, hogy olyan körülmények között meg tudtuk csinálni, színvonalas filmet vittünk képernyőre. Persze óriási volt a lelkesedésünk is. Mindenki a saját tudását adta, senki nem fizetett nekünk a munkáért. A főiskola életéről is készült film, sportrendezvényeket is rögzítettünk. Nem volt egyszerű kitalálni azt, hogy például egy táncversenyről hogyan lehet igazán jól tudósítani. Kitaláltam, hogy a kamerának felülről kell látnia az eseményeket, a mozgást. Aztán készítettem egy olyan speciális állványzatot, aminek a tetején volt a kamera, a rúd végén pedig a számítógépes egység. A fiam készített hozzá szoftvert, a végén egy saját találmány született. A Lehel Társastánc Klub versenyét rögzítettem így, amiben számos trükköt lehetett már beépíteni, így a tánc lendületét, szépségét, a mozdulatok harmóniáját is meg tudtuk mutatni a képernyőn. Persze ez már nem 1990-ben történt.

 

Aztán újra visszatértünk 1990-be, és a február 28-án zajlott Lehel-Fradi hoki meccs képei tűntek fel a képernyőn. A legendás csapat legendás sportolói fiatalon, bajnokként látszottak. Soós Imre pedig kifogyhatatlan az érdekességekből. A győztes csapat ünneplése során feltűnt a jégen Darázs István – még szinte karcsúan – s mellette az ötéves Darázs Péter talpig hokis szerelésben. A gyermek előbb hokisnak készült, s akkor még senki se gondolt arra, hogy a rövid pályás gyorskorcsolya olimpikonjaként szurkolunk majd neki 2010-ben a Vancouver Téli Olimpián!

A meccs kazettája igazán profi munkát mutat, a szünetben rövid interjúk készültek a sportolókkal, edzőkkel, sportvezetőkkel. Az orosz sportolók tolmácsolásában Palla Lászlóné segített, de volt amikor Stanitz Károly volt a tolmácsuk. A fizetség az ő számukra is az volt, hogy nevük a képernyőn szerepelt.

 

 - Én a főiskolai diplomaosztó ünnepség után, 1990 nyarán abbahagytam a VTV-vel való együttműködést. Nem volt ínyemre a „cenzúrázás”, de az sem volt tartható, hogy rengeteg munkánkért olykor csak letolást kaptunk, fizetséget szinte egy fillért sem. A főiskolai tanítás mellett hosszú távon nem is lehetett volna ezt csinálni. Ami számomra nagy büszkeség, hogy a hallgatókat sikeresen vittük be a kommunikáció, a média világába, hogy én magam is olyasmit tanulhattam meg, amit másként nem. Ezt főiskolai munkám során a későbbiekben is hasznosítottam. Büszke vagyok a találmányomra is. A kameraállvány motorizálását úgy sikerült megoldani, hogy zajtalan, tehát nem zavarja a felvételt, a számítógépes vezérlése - amit a fiaimmal terveztünk-  is kuriózum. Boldoggá tesz ma is, így a nyugdíjhoz közel, hogy ezek a filmek elkészültek. Egyébként a főiskola honlapjára feltettem őket, tehát ott láthatók.

Ebből a kezdeményezésből a főiskola büszkeségeit is sorra vettük. A média világába került, s ott helytállt hallgatók – akikre büszke lehet Jászberény – a következők: Bethlendy Csaba, Cserháti Ágnes, Hídváry Péter, Dézsi Zoltán. Krupa Sándor is nyilvánosság elé került tevékenységével, ha nem is a televíziózás kategóriában

Soós Imre emlékei, élményei örömteliek, az idő megszépíti a múltat. A városi televíziózás hőskorszaka, első lépései pedig Jászberény történetének fontos eseményei. A folytatásban a hálózat és a tévéstudió birtoklásáért nagy küzdelem folyt mind gazdasági, mind politikai szempontból. Sok bukfenc, kudarc, szervezeti és tulajdonosi átrendeződés, új, azóta már el- és letűnt vezetők, riporterek sora következett. A hálózatépítés azonban folytatódott, s ma már nemcsak Jászberény, de a Jászság nagy része is láthatja a kábelhálózat révén a világ több tucat műholdas csatornáján a műsorokat. Mellette azonban a városi stúdió megmaradt, mindig voltak önfeláldozó emberek, akiknek szívügye volt a helyi stúdió, a helyi műsorok készítése.

 

Kiss Erika

Publikálta
null