Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A pénzzel bánni tudni kell
A Bérkocsis utcában több szépen helyreállított ház van, melyek - az áruház modern tömbje  mögött – azért a régmúlt idők hangulatát idézik egy kissé. Jeles polgárcsaládok éltek egykor ott, sajnos többen jártak közülük Auschwitzban, ott is maradtak, de volt, akinek sikerült hazajönni, új életet kezdeni. Persze, azóta gazdát cseréltek, megszépültek, kicsit át is alakultak az épületek, s „élik” a mai kor lehetőségei között napjaikat, üzleteket fogadtak be az utca felől, de szép oromzatukat megtartották. Az egyik ilyen ház tágas szobájában beszélgettem Iván bácsival. Mesélt nekem, és én jó szívvel hallgattam.

Iván bácsit sokan ismerik Jászberényben, kevesen lehetnek olyanok, akik nem csináltattak vagy vásároltak nála kabátot, öltönyt, kosztümöt, valamilyen alkalmi ruhát. Finom,  minőségi, tisztított használt ruháit jó áron kínálta, így a vékony pénztárca is elbírta a cehhet, s nem kellett azt tudni senkinek, hogy nem újként vásároltuk. Szíjjártó Iván kereskedése fogalommá vált, pedig már nem fiatalon vágott bele ebbe a vállalkozásba. Persze minden történetnek van eleje. Így ugorjunk egy nagyot az időben.

 



-        








-    Budapesten született, hogy került Jászberénybe?

-         A nővérem 1945-ben férjhez jött ide, Koncsik Imréhez. A szüleim pedig úgy döntöttek, hogy ők is ide költöznek. Édesapám szabómester volt, Pesten jól menő szabósággal, így nem aggódott, hogy itt nem tudunk megélni. Én ekkor 15 éves voltam. Kereskedő szerettem volna lenni, de apám azt mondta, előbb tanuljam ki a szabó mesterséget, utána azt csinálok, amit akarok. A Vásártér utcán egy nagy házat béreltünk ki, ahol a szabóműhely is elfért. A mai Aranyas Étteremmel szemközti, sarki ház volt az, amit később meg is vettünk. 

-         Akkor valamennyi iskolát itt járt?

-         Budapesten már tanuló voltam Bekker Jánosnál, aztán itt folytattam. Húszéves koromban beléptem a Szabó KTSZ-be. Apám is, mert akkor ez volt a járható út.

-         Hol működött 1950-ben a KTSZ?

-         A Táncsics utca sarkán, a Pannónia épületében, az emeleten volt a központ. A szálloda  akkor már nem működött, boltok – fodrász, fényképész, illatszer – voltak benne a földszinten. Az emeleti részen volt a Cipész KTSZ is. Én 1951 és ’53 között Pécsett voltam katona. A Szabó KTSZ közben fejlődött, 270 dolgozója is volt. Jászapátin, Árokszálláson volt részlege, de szabósága a Dózsa György úton is. A főtéren méretes szabóságunk is működött.  Az édesapám volt a főszabász. A legtöbbet konfekciót csináltunk, egyenruhákat a MÁV-nak, a honvédségnek.

-         Az ötvenes években hogyan lehetett megélni egy szabónak?

-         Én igazán nem panaszkodhatok. Jól kerestem, igaz nem nyolcórai munkával. Brigádot alakítottunk, Beszteri Ferenc, Lakatos Vendel, Garamvölgyi Antal - aki később sapkás lett -, Szappanos Lajos és én. Volt olyan hónap, hogy pufajkákat javítottunk, és 4-4500 forintot is megkerestem. Ez, igen nagy kereset volt akkoriban. Vasutas zubbonyokat készítettünk, egy műszakban mi öten 50 darabot is, persze jó szervezéssel. De készültek köpenyek, nadrágok is. A precíz munka mindig fontos volt, mert akkor nem kellett javítgatni, ami időt vett volna el.

 

Bedolgozóként és vállalkozóként is sikeres

A KTSZ-es korszak 1980-ban aztán véget ért Iván bácsi életében. Pedig csoportvezető, vezetőségi tag volt már, s a pártba is be kellett lépnie. Azonban a pártvezetőség egyik-másik tagjával összekülönbözött. Nem tetszett neki, hogy szabó szakemberek nincsenek a pártvezetésben, s ezt szóvá is tette. No, 1980-ban eljött a KTSZ-ből, pedig jól ment akkor a cégnek. A Jákóhalmi úton – jelenleg a Jász-Plasztik Kft. irodaháza – egy önálló épületbe költözhettek.

- Hogyan folytatódott a pályafutása?

- Az idők során megnősültem, egy kedves munkatársamat Bartók Máriát vettem feleségül. Nevezetes napon esküdtünk, 1956. október 22-én. Együtt jöttünk el 1980-ban, s bedolgozást vállaltunk a Budapesti Kézműipari Vállalathoz. Gyönyörű kosztümöket, kabátokat, női felső ruházatot készítettünk. Kiszabott darabokat kaptunk, és a késztermékért jöttek. Külföldi kelmékből, francia gombokkal, kiegészítőkkel volt dolgunk. Megesett, hogy egy hónap alatt ketten 96 női télikabátot készítettünk el. Persze ezt sem nyolc órában. Nagyon sokat dolgoztunk, de nem bántuk.

Erre a kijelentésre Marika néni is bólint, sok-sok éjszaka ment rá a határidős munkákra. A gyors és precíz munka sokat számított. Ebben a korszakban a lakásuk mellett egy műhelyt is kialakítottak, mert szükséges volt. Egészen így folyt az életük 1989-ig. Akkor dolgozni a Bérkocsis utcába jöttek, előbb bérelték, később meg is vették az egyik házat. Iván bácsi tudja, az épület az ismert Kóczián kereskedő családé volt korábban. Hihetetlen történeteket mesél erről a korról is. Nem volt pénzük a házvételre és a felújítására. Egy ismerős adott neki kölcsönt egyetlen papír, írás nélkül: Majd megadod Ivánkám! – mondta. Mert tudta, Szíjjártó Iván nem fogja becsapni. A becsülete a legdrágább kincs számára.

 

Mégis kereskedő lett

Aztán 1990-ben, amikor Iván bácsi már 60 éves volt, kiváltotta a vállalkozói igazolványt. A szabászgépe és a szaktudása megvolt. Műbőr dzsekiket, nadrágokat, de kosztümöt is készítettek, aztán vásárokban árulták. Ekkor azért már más volt az élet, idézi fel az emléket. Régen, még édesapjával a Vásár utcából kézi kocsin tolták-vonták fel a sáros utcákon az árut a főtéri piacra.  Nagyot változott a világ, szerencsére. 1990 után már ő fogadott fel bedolgozókat, azokkal készíttette el a darabokat. Aztán bővült a kínálat, vadász-dzsekiket is készítettek, olykor szarvasbőrből is. A vadászoktól kapta a nyersbőrt, Krasnyánszki tímármester megfelelően kikészítette, s egyedi vadász ruházatot lehetett belőle varrni. Szabász gépet Münchenből hozatott, mert a jó szabás adja a munka lényegét. Persze a kereskedőkkel is jó kapcsolatban volt, hiszen nekik adott el a termékekből. Volt persze olyan helyzet is, hogy – ma így mondanánk – likviditási problémája adódott. Felajánlotta az egyik butikos hölgynek, hogy bőr nyakkendőt szállít neki záros határidőre. Két-három nap alatt csinálta meg őket, persze az egész család, a lánya, veje is éjszakába nyúlóan segített, de készen lettek, s a karácsonyi kiadásokkal sem volt utána gondja.  Tíz évig volt kisiparos, aztán ismét váltott.

 

-         A tisztított ruhakereskedéssel 2000-ben kezdtem foglalkozni, kiváltottam erre is az engedélyt. Szombathelytől Nyíregyházáig vásároltam az árut, s az akkori házunkban – ami egykoron Deutsch Bertalané volt Bérkocsis utcában - alakítottuk ki az üzletet. Minőségi árunk volt, márkás, külföldi, angol, francia termékekkel. Minőségi igényeket tudtunk kielégíteni, s ha kerestek valamit, ami nem volt, megszereztük. A vevőért mindent.

 

Emlékszem, hogy vérbeli kereskedőként tudta kínálni az árut, mutatta milyen jól áll, milyen előnyös az, ami mellett topogtunk, de dönteni nem tudtunk. Persze nem erőszakosan tette, mert neki fontos volt, hogy legközelebb is tőle vásároljunk. Ha valami nem stimmelt a kiszemelt darabbal, másikat hozott, ami éppen illet a vásárlóra, de egy kis igazítással is megfelelővé tette. Nem hirdetett újságokban. Számára az elégedett vevő volt a jó reklám.

Aztán ismét visszakanyarodik a rég múltba a beszélgetés fonala. Mai otthonuk egykoron  Kertész Miklós kereskedőé volt. Azé a Kertész Miklósé, akinek a főtéren volt  méteráruboltja, s ma is ilyen üzlet van ott. A Kertész család zsidó volt, a holocaustot megszenvedték. Aki túlélte sose feledte, szívében örök seb maradt. Kertész Miklóssal is jó barátságban voltak Szíjjártóék, hiszen több éven át egy utcában laktak. A baráti összejövetelek, névnapozások, beszélgetések emléke is él még.

Aztán még egy emléksor, ami azt bizonyítja, igazi kereskedővénával áldotta meg a teremtő Iván bácsit. Még kisfiú volt, Pesten történt. A családja egyik hölgytagja fodrász volt. Az üzletbe a siheder Iván kabát feladónak szegődött. Az úri hölgyek a kedves, előzékeny és udvarias kisfiúnak is jutattak pár fillért. Ez egy hét alatt 5-6 pengő keresetet is hozott számára. Azaz, mindig meglátta, már gyermekként is, miből lehet tisztességgel pénzt csinálni. Megdolgozott minden fillérért.

Aztán ismét ugrunk a mába. Szíjjártó Iván és kedves felesége szívesen mesél lányukról és a 25 éves unokáról is. A hétköznapok mára már csendesebbek, két évvel ezelőtt a kereskedést abba hagyta Iván bácsi. Belefáradtam, mondta nemes egyszerűséggel. Ma  egyszerű nyugdíjasként él. Szeret horgászni, a Vasas Horgásztónál saját helye van. A piacon ő vásárol, mert jól tudja, ki árulja a legszebb, legfrissebb árut, hol szép a hús. A pénzt be kell tudni osztani, nem herdálni, mondja Iván bácsi. Így éltek az elmúlt hetven évben, s nem lesz eztán se másként.

 

Kiss Erika

Publikálta
null