Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Lehetőségek vállalkozóknak
 

A 2010-es év pályázati lehetőségeiről tartottak fórumot a kistérség vállalkozóinak hétfőn délután. Fazekas Éva kistérségi koordinátor, az Új Magyarország Pont Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársa köszöntötte az érdeklődőket, és elsőként Tóth Jánosnak, az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központ jászberényi kirendeltsége helyettes vezetőjének adott szót.



















Tóth János nagyon szomorú adatsort tárt a hallgatóság elé, mert a foglalkoztatási helyzet drasztikusan megváltozott. Míg évekkel ezelőtt a Jászság arról volt híres, hogy itt igen alacsony a munkanélküliség, addig mára nagyon megváltozott a helyzet a válság hatására. A tavalyi év végén 3906 regisztrált álláskeresőt tartottak számon. Ez a szám 2008 végén 2760 volt. A 2009-es ráta 12,2 %, ez drasztikus emelkedést jelent. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei adat 18%. A munkakeresők száma év közben folyamatosan emelkedett, és ez január, februárban is folytatódott. Sok munkáltató áttért az alkalmi foglalkoztatásra. Az álláskeresők közül sokan az önkormányzatoktól kapnak rendelkezésre állási támogatást (rát), mert ők már régen nem találnak állást. A munkaügyi központon keresztül valamilyen pénzbeli ellátást 1758 regisztrált álláskereső kap.

A válság elsősorban az építőipart érintette, innen az álláskeresők 58% került ki, a szolgáltató ágazatból pedig 11%. A munkanélküliek 43%-ának csak 8 általánosa vagy még az sincs, szakmunkás 33%-uk, érettségizett 20%. A munkaügyi központ 2009-ben 3093 személynek találtak állást rövidebb-hosszabb időre, a cégektől viszont csak 2148 ajánlat futott be. Tóth János elmondta, hogy a támogatott 1023 álláslehetőség nagy részét az önkormányzati közcélú foglalkoztatás jelentette a tavalyi évben.

Ezek után a munkahelyteremtő, az álláshelyeket megtartó 2010. évi pályázati lehetőség kerültek szóba. A legnagyobb forrás, 1,5 milliárdos keret a munkahelyteremtő új beruházások támogatására van a Munkaügyi Minisztériumnál. Újdonságként hallottuk azokat a lehetőségeket, melyek álláskeresők, rát-os ellátást kapók foglalkoztatása esetében érhetők el a munkáltatóknak.

Fazekas Éva az Új Magyarország Fejlesztési Terv 2010-es évi lehetőségeit vette sorra. Ennek keretében a korábbi években a Jászság pályázói 5,9 milliárdot nyertek már el. Az idei évben a gazdasági válság hatására a pályázat kiírói egyszerűsítették az adminisztrációt, és növelték a támogatási intenzitást 50%-osra. Ez kedvez a pályázóknak.

A pályázati lehetőségek közül több ismert már a jászsági vállalkozók előtt, hiszen például telephely fejlesztésére 8 nyertes pályázat van. A munkahelyteremtésre, megtartásra idén is lehet pályázni, ipartelepítésre, ipari park fejlesztésére akár az önkormányzattal közösen is. Ez utóbbiból van is négy kis- és középvállalkozói kategóriába eső pályázó a kistérségből. Eszközbeszerzésre, infrastrukturális fejlesztésekre is írtak ki pályázatokat. Tavaly nagy sikere volt az ún. sztár-pályázatnak. Itt széles körben van lehetőség a kkv csoportba tartozó vállalkozásoknak, mert 3-4 hét alatt lebonyolítható a pályázat, s 40%-os támogatáshoz lehet jutni a jól elkészített pályázattal.

Fazekas Éva hangsúlyozta, csak olyan vállalkozások pályázhatnak, melyeknek nincsenek köztartozásaik, rendezetlen munkaügyi viszonyaik, stb. Ezeket szigorúan figyelik, és kizáró ok bármilyen szabálytalanság. Hajnal Gitta kistérségi koordinátor a környezetvédelmi beruházások pályázatait ismertette.

Bíró Csaba, a Jászsági Helyi Közösség Egyesület munkatársa a mikro-vállalkozások számára rendelkezésére álló lehetőségekről adott tájékoztatást. Azaz, a Leader-pályázatokról volt szó, melyekről azt kell tudni, hogy kistelepülések, 10 ezer lélekszám alattiak, illetve ilyen helyen lévő önkormányzatok akár összefogás részeseiként pályázhatnak. Jászberény ilyen pályázaton nem vehet részt, de jászberényi vállalkozó igen, ha valamely kisebb településen kíván egy beruházást, tervet megvalósítani. A Leader-pályázatok között lehetséges vállalkozási alapú fejlesztés, rendezvények, falunapok, fesztiválok tartása, képzési programok, turisztikai tevékenység ösztönzése, helyi termékek piacra jutásának segítése ösztönzése, megvalósítása. A fórum azzal zárult, hogy a kistérségi koordinátorok további információkkal is segítenek, várják az érdeklődőket.

Kiss Erika

 

Publikálta
null