Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Zászlót kértek - megkapták


A civil szervezetek gyakran fordulnak kéréssel az önkormányzathoz. Valamilyen, számukra fontos rendezvény megtartása, utazás, részvétel egy eseményen, vagy működésükhöz a feltételek biztosítása miatt kérnek a leggyakrabban támogatást. A Tiszti Klubban működő Fegyveres Szervek Nyugállományú Tagjainak Klubja is kéréssel fordult a képviselő-testülethez. Ők azonban nem pénzt kértek, hanem egy zászlót.

 

A levél címzettjei kicsit furcsállták is a dolgot, de aztán alaposan belegondoltak az egykori katonák, a hazájukat hivatásként szolgálók életébe, s hamar rájöttek, a zászló egészen mást jelent ezeknek, a már idős embereknek. Természetesen megcsináltatták az emlékzászlót, és csütörtökön délelőtt az ünnepélyes átadó ünnepségre is sor került.

Erdős László ny. ezredes köszöntőjében elmondta, hogy klubjuk immár 39 éves, és védőszentjük Szent Borbála ünnepe is a közeli napokban volt, így többszörös ok is van az  összejövetelre. Arról is beszélt, hogy a zászló számukra a becsület, a hősiesség jelképe és minden korban az összetartozást is szimbolizálta. A jászberényi önkormányzat tagjai minden bizonnyal megértették ezt a magasztos tartalmat, így a zászló adományozását megszavazták a képviselők.

Az ünnepséget úgy szervezték, hogy a valaha Jászberényben volt katonai egységek, a jász és kun nép katonai kötelezettségvállalásának történetéről is essen szó. Besenyi Vendel  helytörténeti kutató tartott erről előadást. Így a mintegy 800 éves katonai hagyományok megelevenedtek. Az 1239-ben a Magyar Királyság területére menekült jászok és kunok katonáskodó népek voltak, de kiváltságokat élveztek. Könnyű lovasságot alkottak, Hunyadi Mátyás seregében is jelen voltak. A török időkben nem volt jelentős katonai szerepük, de Rákóczi seregében már igen. Ők adták az ún. jászezer egységét, azaz évente 1200-1300 lovas katonát állítottak ki. Az 1745-ben történt redemptiónak (önmegváltás) nemcsak az 500 ezer rajnai forint volt az „ára”, de 1000 lovas katona folyamatos biztosítása is teljes felszereléssel és ellátással. Ők a Nádor huszárezred jelentős részét képezték. Az 1848/49-es eseményekben is kivették részüket a Jászság és a két Kunság katonái. A Nádor huszárezred mellett a Lehel huszárezredet is kiállították, de gyalogos alakulatokba is beálltak. Jászberény toborzóváros volt, ami kitüntetett szerep volt abban a korban.

Mindez azonban csak előzménye volt az 1867 utáni szerepvállalásnak. Jászberény 1871-ben laktanyát épített saját erejéből, ahol előbb huszárok, majd gyalogos, kerékpáros egységek tartózkodtak. Lovasiskola is működött itt, majd 1901-ben méntelepet építettek. Egy újabb laktanyát 1939-ben létesített itt a HM. Ebben az új laktanyában tüzérek, harckocsizó ezred és 1967-tól rakétás egység is szolgált. Azaz, a katonai hagyományok történelmi távlatban is igen jelentősek.

Az ünnepség folytatásaként dr. Gedei József polgármester – a spártai hősök emlékét idézve – kifejtette, a nyugállományú klub tagjai megcselekedték azt, ami a haza megkívánt tőlük. Az emlékzászlót ezért jó szívvel adományozta számukra az önkormányzat.  Kürtjel harsant, majd a zászló behozatala, átadása következett. A klub elnöke, Cserta Imre ígérte, hogy a hagyományt ezután is őrzik, gyűjtik a katonaélet relikviáit. Szeretnék, ha a Jász Múzeumban egy katonai emlékszoba létrejönne, s ezeket ott mutathatnák meg a látogatóknak.

Zászlóavatás nincs szalagozás nélkül. A zászlóanya özv. Matécsa Lászlóné után a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének (BEOSZ) szalagja, a Lehel Vezér Gimnáziumé és a Honvéd Jász Kaszinó Kulturális Egyesületé is felkerült a zászló rúdjára. Dr. Medvegy János apátplébános pedig felszentelte az emlékzászlót. Magócsi Zoltán, a BEOSZ alelnöke elmondta, hogy a szövetségnek 120 tagegyesülete van 13 ezer taggal. A jászberényi emlék-zászlóavatás azért is fontos, mivel ez az ötvenedik, melyet hagyományőrző bajtársi egyesület, klub megkap. Az emlékzászló a katonai becsület jelképe, azt ki kell érdemelni és hűségesen őrizni is. Minden civil szervezet számára ezek fontos elvek, de az is, hogy a helyi társadalom életében részt vegyenek. Jászberényben ezt tapasztalhatják az itt élők, így a zászló itt is büszkén loboghat.

Az ünnepi – katonás rendben zajló – ceremónia végén a zászló előtt a klub tagjai, az ünneplők fejet hajtottak, majd jóízűen elfogyasztották a finom ebédet. Beszélgettek, és büszkék voltak arra, hogy a jászberényi nyugdíjas katonák becsülete most is ország-világ előtt bizonyított lett.

 

Kiss Erika

Publikálta
null