Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Új gazdasági stratégia - klaszterekbe tömörülni

 

Valamit tenni kellene a huszárlaktanyával. A tudásközpont ügye ugyan elbukott, azonban az önkormányzat felelőssége fennáll, mi legyen az épülettel. A helyi gazdaság élénkítése sem lehet mellékes szempont, még akkor sem, ha Jászberényben és a Jászságban több multinacionális cég telepedett meg, és fejlesztéseikkel a térség meghatározó szereplői. Formálódik a Szolnok-Jászberény gazdasági tengely, melyben a kutatás-fejlesztés területe is fontos.  Ezekkel a gondolatokkal vezette be dr. Gedei József polgármester azt a fórumot, mely csütörtökön délután volt a városházán.

A kistérség cégeit, vállalkozóit szakképzési intézményeit várták, hogy a Pólus Programról és a klaszterfejlesztésről beszéljenek. Sajnos csak kevés cég képviseltette magát, azonban nagyon érdekes dolgok hangzottak el, amit talán szélesebb körben is megbeszélnek a közelebbi jövőben.

Az Észak-alföldi Régióban egy Pólus város van, Debrecen. Számára kiemelt EU-s források állnak rendelkezésre. Azonban a klaszterek számára is vannak lehetőségek. Erről Hradeczky Zsolt, a debreceni Pólus iroda szakembere adott tájékoztatást.

A gazdasági szakemberek jól tudják mi is a klaszter. Olyan összefogás, mely egy nagyobb összefüggésben tud egymásnak segíteni, a cégek együttműködésére alapozva. Ehhez sokféle EU-s pályázat is rendelkezésükre áll. A lényeget talán legfrappánsabban dr. Dinya László, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola rektor-helyettese fogalmazta meg: a klaszter nem arról szól, hogy fogd a pénzt és fuss! Abban dolgozni kell, de másként, mint eddig.

Az eszmecsere során az előadásból és a hozzászólásokból kiderült, a gazdaság fejlődésre ítéltetett. Aki nem fejlődik, nem beruház, nem keres új piacokat, nem alkalmazza az új technikákat, az előbb utóbb elbukik. A kis- és középvállalatoknak azonban nincs mindenre lehetőségük. Nem jut kutatás-fejlesztésre, a szakembereket „készen” veszik, azaz a képzést is másra bízzák. Azonban összefogva – egy klaszterbe – ezeket mind elérhetik könnyedén.

Az ITD Hungary Észak-alföldi Régiójának vezetője meghívott szakembere, dr. Csorján Balázs így fogalmazott: - A Jászságban nincs képzett munkaerő, nincs ipari ingatlan és nincs beszállítói háttér sem egy új befektetéshez. Viszont a térségben elektronikai cégek vannak, melyek klaszterbe tömörülve számos feladatot közösen oldhatnának meg.

Hradeczky Zsolt előadásából láthattuk, hogy az Electrolux, a Samsung, a Carrier, az alattyáni SEI, a veresegyházi GE, a hatvani Bosch és Dai Dong, a gyöngyösi Stanley Electric, a tápiószelei Ganz Elektro cégek egy elektronikai klasztert hozhatnának létre, hiszen közel is vannak egymáshoz. Hazánkban elektronikai klaszter még nincs, így az összefogás úttörő szerepet is vállalhatna. A közös beszerzés, infrastruktúra-használat, képzési programok és lobbi-tevénység sok előnnyel járhatna.

A klaszterek az induláskor is nyerhetnek támogatást, de ezek milliókban mérhetők csupán. A magasabb szint az akkreditált klaszter, ilyen 17 van hazánkban. Az Észak-alföldi Régióban egy ilyen van a gyógyszeripar területén. Dinya László a Gyöngyösön létrejött bioenergetikai klaszter tapasztalatait osztotta meg a jelenlévőkkel. Azt mondta el, hogy azt kell kutatni, amire igény van, s nem azt, amihez értünk. Azaz, a fejéről a talpára kell állítani a dolgokat. Egy tudásközpont a régió számára kitörési pont lehet. A mai világ a hálózati gazdaságról szól, amihez sok innovatív kis- és középvállalat együttműködése szükséges. A klaszter tehát nem cél, hanem eszköz ahhoz, hogy versenyképesek lehessenek az egyetemek, a cégek nemzetközi szinten.

 

A tanácskozáson itt volt a Gépipari Tudományos Egyesület titkára, dr. Igaz Jenő, aki azt fejtette ki, a magyar gépipar számára milyen kitörési pontok vannak. Úgy fogalmazott, hogy európai ipar kitörési pontjait keresik sok országban, s ehhez kell igazodni a hazainak is.  Egy-egy multi cég – pl. Electrolux, Flextronics - körül a beszállítók már most is fürtösödnek, azaz az összefogás, az együttműködés – a verseny ellenére – már megmutatkozik hazánkban is. Vass Attila, a Porszívógyár vezetője is azt hangsúlyozta a beszállítók egymás versenytársai is, azonban ezen felül kell emelkedni. A nyitottságnak nagy szerepe lehet abban, hogy érdekeiket együtt érvényesíthessék egy új együttműködési formában.

A fórum során több cég is kifejtette nyitottak egy új szerveződés és versenytársaik irányában is. Szikra Szabolcs, a Scintilla Kft. vezetője arról beszélt, hogy hazánkat ki kell mozdítani az olcsó bérmunka és olcsó költségű országok sorából. A magasabb versenyképességű szint eléréséhez a gazdaságnak magasabb szintű műszaki megoldásokat kell alkalmaznia, hogy a hozzáadott érték is magasabb lehessen. Ehhez pedig képzett szakemberek kellenek. Ilyen viszont nincs a Jászságban.

A Liska József SZKI igazgatója, Hlavacska Andrásné elmondta, hogy cégek igénye szerinti átképzéseket is tudnak biztosítani, de ilyesmivel nem nagyon keresik meg őket. Pedig a mai szakmunkásoknak, technikusoknak tudniuk kell, pályájuk során újabb szakmákat is el kell sajátítaniuk. (A kistérségi munkaügyi központban közben egyre nő az álláskeresők száma, novemberben 3500-3600 főt tartanak nyilván, s jelentős részük szakképzetlen, egyszerű betanított munkás.) A munkaerőnek életpályát kell mutatni, ami nem azt jelenti, hogy ugyanannál az esztergapadnál tölti majd munkáséveit – hallottuk.

A jelenlévők azzal zárták a tanácskozást, hogy legyen folytatás, a klaszterek új lehetőséget jelentenek a gazdaság szereplőinek együttműködésében. Élni kell vele.

Kiss Erika

 

 

Publikálta
null