Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Múzeumi születésnap elé

 

A Jász Múzeum – az ország egyik legrégebbi vidéki múzeuma - alapításának 135. évfordulóját ünnepli. A város alpolgármestere – és országgyűlési képviselője -, Sipos Orbán 1873-ban tett javaslatot megalapítására, hogy ott a jászok történelmének ereklyéit, dokumentumait, tárgyait őrizzék, s az ifjúság épülésére bemutassák. A helyi tanács javaslatáról határozatot hozott, sőt múzeumőrről is gondoskodott. Így 1874 karácsonyán megnyílt a széles közönség előtt a múzeum, mely ekkor elfért a városháza egyik termében.

 

Milyen volt 1874-ben Jászberény? Nyáron a por, télen a sár nehezítette a városlakók mindennapjait. Nem volt járda, a közlekedéshez pallókat fektettek a földre – a sárba –, hogy a boltokat, a piacon az árusokat meg lehessen közelíteni. Nem voltak csak ásott kutak, melyek vize gyakran a fertőző kórt terjesztette. A Zagyva a szennyet vitte el a városból, mert abba folyt bele végül minden. A városközpont utcáin 30 petróleumlámpával világítottak. Nem volt könyvtár sem. Volt azonban posta- és távíróhivatal, működött egy közkórház, a város saját erejéből egy hatalmas huszárlaktanyát épített, hogy a katonaság ellátása ne a lakosság terhe legyen.  Volt gimnáziuma is az elemi iskolák mellett, bár a népoktatás nagyon keveseket érintett még. S volt újság is, a Jászkunság, mely hetente adott hírt a város életéről, eseményeiről.

A múzeum legbecsesebb kincse, tárgyi emléke a jászkürt, vagy ahogy a mondával összekapcsolódva elterjedt, Lehel kürtje. A XI-XII. századi, elefántagyarból díszesen faragott – bizánci stílust mutató - kürtöt korábban a főtemplom falára függesztették fel, és csak ünnepi alkalmakkor vette magához a jászkapitány.

A múzeum megnyitása óta azonban ott a helye. A XIX. század végén megindult régészeti ásatások leletanyaga is a múzeumba került, de sok jeles jászsági család hagyatékát ajándékozták a régiségtárnak, így a gyűjtemény egyre gyarapodott. A jászkürt mellett sok festmény, 1848-as emlék, ereklye, családi kincsek, pl.: Amadé László báró hagyatékéból Napóleon fiát ábrázoló altwien csésze, kerültek a múzeumba. A Bundás kút fúrásának eredményeként 1908-tól a múzeumban őrizték a Jászberény talajtani állapotát őrző leleteket is. A XX. században is sokan – Porteleki József, dr. Eördögh Oszkár, Komáromy József, dr. Feczkó Iván, Gosztony Ernő - a múzeumnak adományozták könyvtárukat.



Az egyre gyarapodó gyűjteményt számosan őrizték. Ozoróczky János, ifj.Szabó József, Bathó Endre, Almássy Árpád és Almássy Antal. Amikor Almássy Árpád rendőrkapitányt bízták meg a feladattal, akkor 1899-1902-ig, majd Almássy Antal vezetése alatt 1913-ig a múzeum a Jászkürt Fogadó 3 termében volt elhelyezve. A századforduló időszakában Hild Viktor jeles régiségkutató volt az első szakember, aki a gyűjteményt szakszerűen rendszerezte. Majd Banner János régészprofesszor, az 1920-as években Szele Ambró földbirtokos és Simonyi Gyula gimnáziumi tanár került a múzeum élére. Réz Kálmán nyugalmazott plébános igazgatósága alatt már a jelenlegi épületében volt, melyet 1931-ben a városháza egykori lóistállójából alakítottak ki. A széles közönség vasárnaponként 11-12 óra között nézhette meg a kincseket. Azaz, a nyitva tartás nem volt szélesre szabva, hiszen Réz Kálmán volt az egyetlen múzeumi dolgozó. Az évtizedek során jelentős képzőművészeti, természetrajzi, néprajzi anyaggal is gyarapodott, így Jászberény és a Jászság történelmi emlékeinek tárháza lett a múzeum.

A II. világháború után a Jász Múzeum is a Szolnok megyei múzeumi szervezet tagja lett, önállósága és Jászberény fenntartói szerepe megszűnt. A gyűjtemények azonban gyarapodtak, a tudományos munka folytatódott. Az épület Tóth János igazgatósága alatt bővült egy új szárnnyal, s a Hűtőgépgyárral való jó kapcsolat gyümölcseként ipartörténeti gyűjtemény is létrejött az 1980-as években.

A tudományos munka elsősorban a néprajz területén jelentős. Dr. H. Bathó Edit igazgató jóvoltából a viseletkutatás fejlődött látványosan. Terebélyesedett a múzeum kiadói tevékenysége. Az 1967-ben indított Jászsági Füzetek sorozatban több mint 40 kötet látott napvilágot. A kiállításokat évente mintegy 20 ezer látogató keresi fel. A múzeum nagy jelentősséggel bír a jászsági honismereti mozgalom kibontakozásában, és a tájházak szakmai munkájának támogatásában is.

A múzeum támogatására 1994 decemberében létrejött Jász Múzeumért Alapítvány, mely a könyvkiadási tevékenységét erősíti. A Jászsági Füzetek sorozat mellett útjára indult a Jászság Népművészete, valamint a Jászsági Könyvtár című új kiadványsorozat is. A múzeum 1994-ben alapította honismereti lapját, a Redemptio-t, amely fontos fórum a honismereti mozgalomban érdekeltek számára nemcsak a Jászságban, de a Kis- és Nagykunságban is.

Jelenleg a Jász Múzeumnak több mint 100 ezres a gyűjteménye, főként régészeti, néprajzi, történeti, numizmatikai, könyv, helytörténeti, viseleti, egyházi, képzőművészeti dokumentumból áll. Elhelyezésük és állaguk megóvása sajnos egyre problémásabb, ugyanis a jelenlegi – önkormányzati tulajdonban lévő - épületegyüttesben csak kis raktárhelyiség áll rendelkezésre. Korszerűen felszerelt és megfelelő méretű raktár hiányában a gyűjtemény gyarapítása, rendszerezése, nyilvántartása évtizedek óta igen problémás.

Jászberény kulturális életének egyik meghatározó intézménye jelenleg a Jász Múzeum. Számos kulturális rendezvény színhelye, a testvérvárosi kapcsolatok ápolója, a városimázs formálója is. Az 1998-ban Élet a jászok földjén címmel megnyitott új állandó kiállítás, melynek része a jászkürt szentélye, elnyerte az Év Múzeuma rangos szakmai elismerést.

Kiss Erika

Publikálta
null