Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Ki fizesse a tömegközlekedés veszteségét?

Múlt péntek óta kétséges, hogy október elsejével lesz-e helyi tömegközlekedés Jászberényben, el lehet-e menni munkába az Electroluxhoz, vagy a kórházba, a vasúthoz, hazajuthatunk-e munka után busszal. A képviselő-testület soron kívüli ülésén ugyanis nem támogatta azt a javaslatot/kérést, hogy a helyi tömegközlekedés biztosítása érdekében a Jászkun Volán idei év III. és IV. negyedévében keletkező veszteségeit megtérítsék.

 Csütörtökön reggel azonban azt tapasztalhattuk, a buszok jöttek-mentek, mindenki eljuthatott úti céljához. A Jászkun Volán Zrt. vezérigazgatója, Sziráki Pál azt mondta, a felelősségük azt diktálja, hogy ne állítsák le a helyi tömegközlekedést. Így annak ellenére elindították a buszokat, hogy a szolgáltatás biztosítására ismét csak egy három hónapra szóló szerződésmódosítást írhattak alá Jászberény önkormányzatával.

A történteket mindenki másként magyarázza. Az azonban biztos, egyetlen gazdasági társaság sem kötelezhető olyan tevékenységre, amely veszteséget eredményez. Márpedig a Jászkun Volán a jászberényi helyi járatain veszít. A 2009 első félévében keletkező veszteségeit a város elismerte, és kötelezettséget vállalt a finanszírozásra is.

Az események mögé nézve beszélgettünk Menkó Mihállyal, a Jászkun Volán helyközi üzletágának vezetőjével, aki elsőként a 2004 óta történteket elevenítette fel.

– Jászberény Önkormányzatával 2004. december 17-én írtuk alá azt a közszolgáltatási szerződést, ennek keretében működött a helyi közlekedés. 2004-ben született meg az a törvény, mely a települési önkormányzatokat tette felelőssé a helyi közlekedés biztosításáért. Az önkormányzat rendeli meg a szolgáltatást (menetrendet, szolgáltatási színvonalat), és biztosítja a tevékenység finanszírozását. Megteheti ezt úgy, hogy szabad versenyben választja ki a számára legelőnyösebb szolgáltatót. Nos, 2004-ben velünk szerződött Jászberény. A törvény szerint ilyen közszolgáltatási szerződést akkor nyolc évre lehetett kötni. Szolnok és Jászberény azonban négyéves szerződést írt alá. Ez a négy év eltelt, a megállapodás 2008 decemberében lejárt. Szolnokkal – erős versenyt követően – újra szerződtünk.

– Jászberénnyel miért nem sikerült újabb megállapodást kötni?

– A törvény előírja, hogy milyen pályáztatás eredményeként lehet megállapodni a feleknek. Sajnos Jászberény nem írt ki erre a területre pályázatot 2008-ban. Ezért a megállapodás lejárta előtt valamivel abban egyeztünk meg, hogy a korábbi szerződést hat hónappal meghosszabbítjuk. Azért volt erre szükség, mert ennyi idő elegendő lett volna egy nyílt pályázati eljárás lefolytatásához. Megítélésem szerint ez már eltérést jelentett a hatályos jogszabálytól. Ám megértést mutattunk, így 2009. június 30-ig hosszabbítottunk.

– Jászberény önkormányzata végül kiírta a pályázatot?

– Igen is, meg nem is. Május végén írta ki 60 napos beadási határidővel, ami kizárta, hogy július 1-jétől a versenyben győztes szolgáltató elvégezze a feladatot. Három cég is megvásárolta a pályázati kiírást, de végül csak a Jászkun Volán adta be. Talán ez is mutatja, hogy nem olyan vonzó „üzlet” a helyi közösségi közlekedés egy magánvállalkozó számára. A pályázati kiírás nagyon színvonalas szolgáltatás biztosítását kérte, például alacsonypadlós, fiatal, modern buszok beállítását, légkondicionálást, GPS-es forgalomirányítást, korszerűbb utastájékoztatást, de mi ezt tudtuk vállalni.

– Mégsem lett ebből szerződés.

– Az önkormányzat augusztus végi ülésén eredménytelennek nyilvánította a pályázatot. A városfejlesztési bizottság a kiírásban szereplő ötéves időszakot – amit mi vállaltunk volna - 10 évesre javasolta növelni. A vállalási összeg ugyanis szerintük alacsonyabb lehetett volna, ha tízéves megtérüléssel számolnak a pályázók. A pályázati kiírásnak mindenben megfelelő volt a pályázatunk. Egy általunk nem ismert, utólag megfogalmazott szempont miatt lett érvénytelennek minősítve, ami meglehetősen aggályos jogi szempontból. Újabb pályázatot, aminek a lebonyolítása újra hónapokat vesz igénybe, Jászberény Önkormányzata eddig még nem írt ki.

– Önök viszont a veszteség pótlását kérték közben.

– A 2009. év első félévében keletkezett veszteséget kimutattuk, amit Jászberény Önkormányzatának könyvvizsgálója ellenőrzött, auditálta az adatokat. Ennek alapján 10 millió forintot kell biztosítania Jászberénynek a helyi tömegközlekedés fenntartása érdekében. Ez az összeg természetesen csökken az állami normatíva összegével, amit a város megigényelhet e feladatra.

– Most mégis folyik a vita, hiszen a további pótlást, a veszteség utólagos megfizetését nem támogatták pénteken a képviselők.

– Ettől összetettebb a dolog. Ugyanis közben az eredeti, 2008. december 31-ig kötött, majd fél évre meghosszabbított szerződés is lejárt. Újabb hosszabbítás történt szeptember 30-ig, és ez a nap is elmúlt. Ezek a hosszabbítások a 2004. évi XXXIII.-as törvénnyel már végképp nincsenek összhangban, de nem akartuk és nem akarjuk, hogy a város lakossága tömegközlekedés nélkül maradjon. Jászberény kérte a december 31-ig való újabb módosítást, a Jászkun Volán viszont benyújtotta igényét - az idevonatkozó jogszabályoknak megfelelően - a III. és a IV. negyedévi vesztesége biztosítására. Ezt a kérésünket utasította el a város közgyűlése. Az ellátási felelősség mindenképpen az önkormányzaté, ezt látni kell.

– Úgy tudom, hogy az elmúlt egy évben ez a veszteség egyre nőtt.

– Valóban így van. Az elmúlt években a veszteség csökkentése érdekében Jászberény egyre szűkebb menetrendet, és a járatszám csökkentését kérte. Így a forgalom, a menetdíj-bevétel is kisebb lett, a veszteség pedig nőtt. Ez várhatóan tovább fog növekedni, ha az említett pályázati elvárás szerinti szolgáltatást kell nyújtanunk. A jelenlegi menetrend betartását csúcsidőben egyszerre öt busz biztosítja. Egy tartalék-járműre is szükség van, azaz hat buszt kell üzemeltetni a biztonságos szolgáltatás érdekében. Ráadásul a helyi közlekedés sajátossága Jászberényben, hogy a járatok 85%-ának teljesítéséhez két busz is elegendő. A Jászkun Volán nagy előnye, hogy a helyközi közlekedést is mi szervezzük, így lehetőség van a két rendszer optimalizálására. Így a helyközi járatok is igénybe vehetők a helyi közlekedés lebonyolítására a helyi tarifa szerint. Ez a lehetőség azonban megszűnne egy új, helyi szolgáltató feltűnésével.

– Miként ítéli meg a kialakult helyzetet?

– Azt látom, hogy a döntéshozók elsősorban nem az utasok érdeke szerint gondolkodnak, ezért van a huzavona. Bízom abban, hogy a Jászkun Volán gesztusát, a helyi közlekedés további biztosítását értékelik Jászberényben, és hamarosan új, hosszú távú szerződést tudunk kötni.

 

 

Publikálta
null