Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Utcanév-táblák rejtélyei Jászberényben

Aki nem jászberényi, annak sok évbe telik, míg megismeri az utcákat, s több évtized sem elegendő ahhoz, hogy megtaláljon egy-egy kis utcát, még ha van is térképe. Jászberény érdekessége, hogy az utcák neve nagyon sok helyen nincs kiírva. Az egyik új háziorvosnak GPS-szel is sikerült eltévednie körzetében, s hónapok multával sem tudta megérteni, hogy a Szövetkezet út egyenes folytatása hogyan lehet Kossuth utca.

 

Most viszont itt vannak az új utca- és házszámtáblák, melyek már segítik az áldatlan helyzet megoldását, gondolhatnánk, de nincs így. A nemrég kihelyezett 250 tábla jelzései félrevezetők, mert az utcanevet igen, de az adott ház számát nem mutatják, hanem egy-egy utcaszakasz saroktól sarokig való számozását. Bár ez is jobb, mint, ha nem volnának. Azt a problémát, hogy városba érkező turisták, látogatók ne tévedjenek el, nem oldják meg, hisz változatlanul nincsenek rendesen kitáblázva az utcanevek, s egyértelműen jelezve mi merre található.

 

Egy kis történelem

Szerencsére még ma is találunk olyan házszámtáblákat, melyeken a kerület, az utca neve és a házszám van feltüntetve. A Kossuth, az Üstökös, a Tejút, a Páva utcában, de máshol is látható néhány régi, XIX. század végi házon ilyen. Mert hát a város nyolc kerületre volt osztva. Ezt még Mária Terézia idejében vezették be. Egy-egy kerületen belül a házakat is besorszámozták. Így akadt, aki a VI. kerület 83. szám alatt lakott, amit a református templommal szemben kellett keresni. Az utcák elnevezése csak a XIX. század utolsó harmadában kezdődött. A vasúttól a városba vezető utat Sugárnak nevezik szinte minden városban. Nagy ember volt Kovács főbíró, így volt utcája, de Kossuth halálakor, 1892-ben róla nevezték el inkább, s Apponyi gróf országgyűlési képviselő 1893-ban nemcsak díszpolgára lett a városnak, de a főtér megkapta nevét. A Gyöngyösi, a Szelei út nevét iránya adta.  Azonban az utcaneveket és azokban a házakat sokáig nem jelezte tábla.

Mivel sok azonos nevű ember élt Jászberényben, a választások alkalmával a kerület/házszám nem volt elegendő a választójoggal rendelkezők azonosítására. Sok csalás történt, így az utcanevek, lakcímek fontossá váltak. Elnevezték hát az utcákat, s az 1898-99-es évben az utcanevet, házszámot és kerületet is tartalmazó táblákat meg is csináltatta Török Aladár polgármester, de nem kerültek ki a házakra. A városháza padlásán voltak ezek jó egy évtizedig.

Ha vásárolni indult valaki, akkor a főtéren a Grűn Jakab-féle, vagy Almásy-, esetleg Szilvássy-féle házban található boltba tért be. A Háy ház is a főtéren volt, s a Tóth Sándor-féle (korábban Körlaky, később Piffkó) házban találhatott egy cukrászdát. A Brünauer-házban pedig könyv- és papírboltot, de nyomdát is.

Az első várostérkép, mely elnevezett utcákkal mutatja a kerületi beosztást is, 1907-ben készült Jászberényről. Aztán 1912-ben a főtér rendezése, kikövezése, a csapadékvíz elvezetése volt napirenden. Ezzel együtt a kitáblázásra is sor került. Mégpedig a főtéren nagyon egyedi módon. A város vezetésében többen azt vallották, úgy kell a házakat beszámozni egy-egy utcában, hogy körbe. Azaz, az egyes számú ház után a kettes következzen. A páros és páratlan oldalakat nem kell megkülönböztetni. A főtér esetében ez valósult meg, s valószínűleg Magyarországon egyedülálló módon. Itt ugyanis az Apponyi tér 1-2 számú épület folytatásában a Gyöngyösi út van. Sőt, az épület előtt álló juhászkereszt is a Gyöngyösi úton van. Ezekkel szemben a 3-as szám, a tér túloldalán a zárda épülete, aztán a 4-es a Neuberger ház, és így tovább. A 27-es szám után egy lépéssel már a Vásár utca épülete következik. Így aztán nem kell azon csodálkozni, hogy a Berger kereskedés helyén emelt, mai OTP-székház a 28-as számot viseli.

Az „érdekes” megoldások később is folytatódtak, a Kossuth út ma is rejtélyes, hiszen nem tudni, hol van az Apponyi tér és a Szövetkezet út vége. A postásokat, mentősöket pedig csak csodálni lehet, hogy munkájuk során odatalálnak, ahová kell.

 

A megoldás útvesztői

Manapság a kerületi beosztás elveszette jelentőségét. A házakon jó esetben csak a számot lehet látni, az utcanevet nem, mert a dolgok elváltak egymástól. Alvári Csaba főépítésztől tudom, hogy a házszámot minden tulajdonos maga teszi ki, de az utcanevek tábláit a városnak kell biztosítania. Tamás Zoltán, a városfejlesztési bizottság elnöke azt mondta, hogy a sarki házban lakók, ha kérik, akkor a város megcsináltatja az utcanév-táblát. Elvileg minden sarki házon ott kellene lenni az utcanevet tartalmazó táblának. Szóval kérni kell a táblát! A városüzemeltetési irodába irányított, ott kell jelezni az igényt. Ott azonban azt mondták, a Berénykom Kft.-t keressem, ez hozzájuk tartozik.

Kerestem is a céget, de nem kerültem közelebb a megoldáshoz. Molnár Tamás igazgató elmondta, nekik a most felszerelt 250 táblával volt dolguk. Nincs a cégnek olyan feladata, hogy utcanév-táblákat csináltasson. S, ha volna ilyen, akkor azt is tudnia kellene, hogy ki finanszírozza ezt. Jó tanácsként ajánlotta a városüzemeltetési irodát.

Lányi László irodavezető pedig továbbküldött a közterület-felügyelethez. Bereczkyné Lenke asszony azonnal feljegyezte kérésemet, miszerint a Kossuth útra vagy 10 táblát kellene kihelyezni. Azt is elmondta, sajnos nagyon sok, több száz tábla kellene. Évekkel ezelőtt összeírták hol hiányoznak ezek. A megcsináltatásuk költsége azonban már akkor több százezerre rúgott, s nem volt rá pénz, így nem lett belőle semmi. Bereczkyné elmondta, nem egyszerű ám a kihelyezés sem. Van, aki egyszerűen nem engedi, hogy háza falára vagy kerítésére az utcanév-táblát feltegyék. Mások felújítás alkalmával veszik le a régit, aztán nem helyezik vissza, eltüntetik. Szóval, a hiányos helyzetet sok esetben a városlakók idézik elő, míg mások éppen ezt akarnák megszüntetni. Azt is elmondta, sok más településen oszlopra helyezett táblák mutatják mi a neve az utcának. Meglehet Jászberényben is ilyet kellene csináltatni.

Persze egy oszlop és a tábla többe kerülne, s akkor megint azt kellene kutatni, hol van erre pénz! Kiss József, a városgazdálkodási osztály vezetője – a városi kassza kezelője - visszakérdezett, hány darab táblát kellene megfinanszírozni. Ezt persze én nem tudom. Ám mindenre van megoldás. Fel kellene mérni hány utcanév-táblát kellene csináltatni, s az mibe kerül. Nincs olyan költségvetés, amibe pár százezer forintos, de akár milliós tétel ne férne bele. Ha idén esetleg már nem, akkor a jövő évi költségvetésbe már tervezetten is be lehet állítani. Csak ezt az illetékes bizottság(ok)nak kezdeményezni kell, majd a testületnek el kell fogadnia.

Nos, ezen a ponton vissza kellett volna mennem Tamás Zoltán elnökhöz, de nem tettem. Remélem, ő is látja, mi is teendő.

Kiss Erika

 

Publikálta
null