Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Édes lányok, mézes édességek

Jászberény szombaton már 9 óra előtt bedugult, a városközpontban autóval nem volt ajánlatos közlekedni. A mézvásárra 5-6 ezer látogatót vártak a szervezők, s ők meg is érkeztek. Zalaszentgróttól Fehérgyarmatig száznál is több árus pakolta ki portékáit a Belvárosi Általános Iskola előtt a Bercsényi úton, a sportcsarnokban, s az iskola két udvarán is. Az udvarokon négy hatalmas sátor védte a tűző naptól az árusokat és a vevőket.

Volt itt minden, kaptárak, méhészeti eszközök, több százezres pergetők, a legújabb felszerelések, öltözékek és rengeteg mézes ételkülönlegesség, sütemények, méhviaszfigurák, méhanyákat is árultak több standon. Tóth Endre látványkuckója körül se fogyott el az érdeklődők hada, aki testére engedett egy egész méhcsaládot. A reggeli órákban nem volt ritka jelenség, hogy óriási zsákokkal közlekednek az emberek, bennük műanyag flakonokkal, s egy másik zsákot is megtöltöttek a kupakok. Sokan ez éves üvegszükségletet itt vásárolták be.

A főtéren délceg huszárok kíséretében 10 óra előtt tűnt fel a mézkirálynő lovas hintója. A sportcsarnokban felharsant a Jászkürt hangja, jelezve, hogy kezdődik az ünnepi ceremónia. Szabó Zsuzsa mézkirálynő a színpadra lépett a mézvásár főszervezői – Molnár György és Sas István – kíséretében, és dr. Gedei József is megérkezett. A polgármester köszöntötte a vendégsereget, s azt mondta, a 22. mézvásár rekordot döntött, hiszen ennyi kiállító és árus, valamint résztvevő még sosem vett részt a magyar méhészek legnagyobb hazai rendezvényén. A mézfogyasztás fontosságára is felhívta a figyelmet, de arra is, hogy a méhek tevékenysége, a beporzás is fontos a növénytermelésben, a mezőgazdaságban.

A mézvásáron Gombár Mihály, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal megyei igazgatója mondott megnyitó beszédet. Elmondta, hogy hazánkban 16 ezer főállású méhész dolgozik, s gazdaságaik az elmúlt években gyarapodtak, mert jó évek vannak mögöttük. Az idei pedig, összességében közepesnek mondható, de a kiváló minőségű akácméz miatt lesz emlékezetes. Jász-Nagykun-Szolnok megyében 840 méhész szorgoskodik, ez több mint más megyékben, azaz itt fontos ez az ágazat. A megyében a jelentős szántóföldi kultúrák adnak esélyt az ágazatnak. Kiemelte, hogy milyen fontos - és követendő volna - a méhészek szervezettsége. Az agrártámogatásokat csak a méhészeti szervezetek kaphatnak, és ők is osztják el, a termelők között. Ez egyedülálló, hiszen az állam nem szól bele ki mennyi támogatást vesz igénybe. A szervezetek el is érik a rendelkezésre álló forrásokat, ami idén 220 ezer eurós összeg.  Gombár Mihály azzal zárta megnyitóját, hogy bízik a méhészetben tapasztalható összefogásban. A méhészkedés terjedése, a méhészetek számának növekedése a vidéken élők megélhetését is nagyban segíti.

Ezt követte Szabó Zsuzsa, a 2008-ban választott mézkirálynő beszámolója az elmúlt egy évben végzett munkájáról, ami nem volt eseménytelen, sok rendezvényen népszerűsítette a magyar mézet és a méhészet értékeit. Utána jöttek az édes lányok, az idei királynő-jelöltek. Minden eddiginél többen, 14-en pályáztak a királynői címre. A szombati eseményre azonban csak 12-en tudtak eljönni, de így is nehéz volt a zsűri dolga.  Szebbnél szebb lányok léptek a színpadra, s mutatkoztak be. A Jászságot két hölgy is képviselte, Jászapátit Farkas Letícia, Jászberényt Szarvákné Törőcsik Mirabella, aki egyébként a jászalsószentgyörgyi polgármester felesége. A közönségszavazás el is kezdődött, s a zsűri elvonult a lányokkal.

Az Ifjúsági Ház nagyterme folyamatosan telve volt érdeklődőkkel. Több színvonalas szakmai előadás zajlott itt, de aktuális témák is szóba jöttek. Lászlóffy Zsolt vezető szaktanácsadó az idei méztermelés problémáit vette sorra. Sajnos a szárazság miatt napraforgóból nem tudtak gyűjteni a méhek, ám az akác kitűnően sikerült. A mézvizsgálatokról is szólt, mely évek óta foglalkoztatja a méhészeket, a kereskedőket. A hamisítási botrányok nem használtak a magyar méznek a nemzetközi piacokon. Azonban a termelői zárjegy bevezetése, az egységes mézes üvegek alkalmazása, a rendszeres ellenőrzések mind eredményt hoztak. Azaz, a hamisítás jelentősen visszaszorult. A magyar méz exportjára jó esélyek vannak idén, a rivális dél-amerikai mézből sincs sok idén a kedvezőtlen időjárás miatt. A kínai, indiai méz ellenőrzése is „kibuktatja” a gyengét, így kevesebb jut el az Európa üzleteibe.

Pápán 1992 óta működik a méhészeti szövetkezet, erről számolt be az elnök, Takács Ervin. A termelők számára az értékesítést szervezi a szövetkezet. Nincsenek egyetlen feldolgozónak felvásárlónak sem elkötelezve, a legjobb ár elérése törekszenek, s ez működik is. Az érdekérvényesítésben a leghatékonyabbnak a szövetkezeti forma bizonyult, az állami támogatásokat mindet ki tudták használni – hallottuk a tájékoztatóban.

Míg bent az előadások zajlottak a standoknál folyt a vásárlás, vásárfiát is lehetett venni az ezerféle kínálatból. Aranyló mézet is sokfélét kínáltak a legkülönfélébb, csinos üvegekben és ízváltozatban. Éhen sem maradt senki, mert több vendéglátós terített asztalt a környéken. Az élelmesebb jászberényi nagymamák is erre vették útjukat, s a városnéző kisvonattal körbeutazták Jászberény nevezetességeit Máté Éva idegenvezetésével. Ez sok száz látogatónak volt élmény.

A csarnok színpadán délben Détár Enikő adott műsort kirobbanó sikerrel. Ehhez persze az is hozzájárult, hogy férje, Rékasi Károly is itt volt, szülővárosában. A közönség azonban ez utóbbi tényt alig ismerte, ami azt is mutatta, hogy a zsúfolásig megtelt csarnokban a vendégek foglaltak helyet. A Détár-Rékasi produkció után a Jászság Népi Együttes csoportjai léptek a közönség elé, s bizonyították tehetségüket. Az idő elszállt, fél háromkor ismét felsorakoztak az édes lányok, szebbnél szebb, elegáns öltözékben. A mézvásárok örökös műsorvezetője Szántai Tibor a színpadra szólította őket, s kezdődött az értékelés. A zsűri elnöke Molnár Ferenc, Jász-Nagykun-Szolnok megye méhészeti szaktanácsadója elmondta, szakmai ismeretekből – ami elengedhetetlen feltétel a mézkirálynő-választás során - néhányan „elbuktak”, de többen meglepően felkészültek voltak.

Először a közönségdíj átadására került sor. A legtöbben a nagykátai Lesták Anitára szavaztak. A II. udvarhölgy Szikszai Zsuzsa szigethalmi 21 éves főiskolás lett. Az I. udvarhölgy feladatait Selmeczi Anna székesfehérvári lány végezheti egy éven át. A mézkirálynő pedig Lesták Anita lett. Azaz, a zsűri és a közönség egyformán ítélt ez esetben. Ráadásul mindhárom lány méhészcsaládból érkezett, s mindhárman a Budapesti Gazdasági Főiskola hallgatói. A 20 éves Lesták Anita épp a napokban tudta meg, hogy felvételt nyert oda.

A koronázási ceremónia szereplője volt dr. Gedei József polgármester, Molnár György, a mézvásárokat 22 éve rendező Szatmári László Méhész Egyesület vezetője és Sas István, a Déryné Művelődési Központ igazgatója, akik a szervezésben szintén nagy feladatot vállalnak minden évben.

 

 

Publikálta
null