Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Új malom őrli az idei búzát

Jászberényben, a Fürdő utcai, egykori Fecske-malom végóráit tulajdonképpen az EU-s szabványok indították el. Az 1882-ben alapított malmot nem lehetett az új normák szerint bővíteni, korszerűsíteni, s a szállítás is sok gonddal járt. Nemcsak a malom tulajdonosának, de a környéken élőknek is sok gondot okozott már az ottani termelés. Ma már nincs benne se liszt, se búza, kipakolták a raktárait. A gépek arra várnak, hogy leszereljék őket, az épület pedig új tulajdonosra, új feladatra.

 

A Nyíl utca végén, azonban ott magasodik, fehérlik egy új létesítmény, Közép-Európa egyik legkorszerűbb malma. Tulajdonosa ennek is Szatmári Zoltán. Az új malom június 10-e óta működik. Azzal kezdtük a beszélgetést, hogy gazdasági válság idején miként vállalt egy ilyen hatalmas beruházást, hiszen az új malom 1,6 milliárd forintba került. Ehhez hasonló nagy léptékű gazdaságfejlesztés Jászberényben csak az Electroluxnál és a Jászplasztiknál történt az elmúlt évek során.

 -Több dolgot is mérlegelni kellett. Magyarországon a malomipari kapacitás nagyobb, mint amire szükség van. Tehát kockázatos a kapacitás bővítését fontolgatni. A malomipari termékek ára lefelé mozog, ami szintén nem kedvező tendencia most. A Szatmári Malom Kft. mindig is a hazai malomipari cégek élmezőnyében volt. Ezt a pozíciót nem akartuk, akarjuk feladni. Nagy a piaci verseny is, melyben az marad talpon, aki korszerűen, hatékonyan, kevés emberrel, kiegyenlített jó minőséggel és kis környezeti terheléssel dolgozik. Hosszú távon csak így éri meg. A Fürdő utcai malom helyett ezért létesítettünk egy, pillanatnyilag a legmodernebb technológiával felszerelt, megfelelő helyen épült, korszerű és hatékony, az EU-s szabványoknak és a hazai előírásoknak is mindenben megfelelő üzemet. A régi malom éves termelése 15 ezer tonna volt, az újé 70 ezer tonna – mondta el Szatmári Zoltán.

 

Az új létesítmény más paramétereit is megtudtam. A Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium 2008. évi, mezőgazdasági termékek értéknövelése célú pályázatán kb.200 milliós támogatást nyertek a korszerű csomagoló- és zsákolórendszer, illetve a minőségellenőrzéshez elengedhetetlen mintavételi és laboratóriumi háttér kialakításához. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a csomagolás teljesen automatikus, egy dolgozót igényel csupán, aki a gépsorok által raklapra rakott készterméket mozgatja, és egy műszaki munkatársat, aki felügyeli a rendszert.

Az új malom építéséhez 2008 elején kezdtek hozzá. Műszaki tartalmában is jelentős ez a létesítmény. A malom épületének két oldalán egy-egy silócsoport helyezkedik el, mely csúszó-zsalus technológiával készült. Ilyenre mintegy 30 éve nem került sor Jászberényben. E két épületrészhez speciális alapozásra is szükség volt.

A hatékonyságot mutatja, hogy búzából a Fürdő utcában 74-75 %-os volt a lisztkihozatali arány, az új malomban ez 78-79 %-os lesz. A modern technológia, a gazdaságos üzemeltetés, a kiegyenlített minőség, a kisebb környezeti terhelés mind elvárás volt a létesítéskor. A számítógépes vezérlés, a teljes automatizálás szintén a kor követelménye. Újdonság az új üzemben a lisztkeverő vonal, ami komplett készlisztet „állít elő”. A rendszer programozása szerint állíthat elő mikro- és makrorészecskék – liszt és adalékanyagok - különböző adagolásával a vevők kívánsága szerinti lisztet. Állandó lett a termelés folyamatának minőségellenőrzése. Automatikus mintavevő-készülékek állnak rendelkezésre.

Ha az üzembe benézünk csillogó csőerdő, tartályok, berendezések látványa tárul elénk, s szinte patika-tisztaság fogad. Egy malom legfontosabb berendezései a hengerszékek és a darapad is csillog-villog. A beépített mérlegeken is csak a digitális kijelzők villognak. Minden zárt rendszerben halad. Az emberi beavatkozásra szinte nincs is szükség, de azért dolgoznak molnárok, s más szakemberek az üzemben. A Fürdő utcai csapat teljes létszámmal átjött, s a megnövekedett szállítási igény miatt 10-15 fős létszámbővítésre is sor kerül ez év végéig. A malom teljes kapacitását akkorra éri majd el.

Az évi 70 ezer tonna kapacitáshoz persze búzára van szükség, majd a liszt értékesítésének megszervezése sem mellékes. Ezzel folytattuk a beszélgetést.

 -A búzát a környékbeli, főleg jászsági termelőktől, gazdaságoktól vásároljuk fel. Az idei búza közepes minőségű, a termésmennyiség is közepes, s az ára is hasonló. A liszt értékesítésében Magyarország mellett fontos számunkra Románia, oda is értékesítünk. Az EU- piacára is szeretnénk kijutni, ezen dolgoznak már kollegáim.

-         Nem kerülhetjük meg a válsággal kapcsolatos kérdéseket sem. A malomipari tevékenységben mi okozza a problémát?

 -A magas kamatok, a forint gyengélkedése. A malmok működéséhez – a mi esetünkben Kiskunhalas, Veszprém és Jászberény - 5-6 havi gabonamennyiséget tárolunk általában. Ezt felvásárolni csak hitel segítségével tudjuk. Ismert, hogy a gabonát nyáron vásároljuk, a lisztet egész évben folyamatosan értékesítjük, azaz a pénzügyi ciklusok eltérnek egymástól. A pénzünk tulajdonképpen a tárolókban áll szinte fél évig. A mostani gazdasági helyzetben számunkra az okoz nehézséget, hogy a hitelek drágák, a kamatok magasak. Ez fékezi tulajdonképpen a gazdasági folyamatokat. Ezen kellene változtatni. Azonban reméljük, hisszük, hogy a jövő felé vezető úton a leghelyesebb lépést tettük, tesszük meg annak érdekében, hogy biztosítsuk cégünk, dolgozóink jövőjét, és elérjük a magunk elé kitűzött célokat!

 

Kiss Erika

Publikálta
null