Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Út a munkához jászberényi módra

Magyarországon a munkanélküliek száma magas, májusban 563 800 nyilvántartott álláskeresőt mutatott a statisztika. A nyilvántartottak mellett még legalább ugyanennyi embernek nincs munkája, biztos megélhetése, mert már kikerültek a munkanélküli ellátórendszerből, vagy be sem jelentkeztek oda. Ezek egy jelentős része valamilyen állami „gondoskodásban” segélyben részesül.

 A társadalmi igazságérzetet is irritálja évek óta, hogy – a gondoskodó állam jóvoltából - segélyekből több bevételre lehet szert tenni, mint legális munkából. A gazdasági válság is „elnyelte” a munkahelyek egy részét, ami csak rontott, az amúgy sem kedvező helyzeten.

Az Európai Unióban is kilógunk a sorból, mert az aktív korú lakosságnak alig több mint fele munkavállaló. Az EU szorgalmazza is, hogy a foglalkoztatottak számát növelni kell, s ehhez némi forrást is ad hazánknak. Ebben a helyzetben 2008 végén a Parlament elfogadta azt a törvényt, mely változtatni kíván a segélyesés korábbi gyakorlatán, s elindult az Út a munkához elnevezésű program. Ez azt célozza, hogy az állástalanok közfoglalkoztatását az önkormányzatoknak meg kell szervezni, s ehhez forrást is biztosít. A program indulásával együtt a szociális segélyezés rendszerét is megváltoztatták. A közfoglalkoztatás finanszírozásában szintén jelentős változás következett be, az önkormányzat a tényleges foglalkoztatás után utófinanszírozás keretében kapja meg a közfoglalkoztatás bérköltségének 95%-át, az 5%-ot pedig éves költségvetésében kell biztosítani. A felajánlott munkakört, ha nincs egészségügyi akadálya, el kell fogadni. Aki nem fogadja el, az elveszíti a 28 500 forintos rendelkezésre állási támogatását. Azaz, már semmilyen pénzbeli ellátásban nem részesülhet. Ma már az új program megvalósításának szakaszában vagyunk, Jászberényben májusban munkába álltak az első, közfoglalkoztatottak.

 

Az önkormányzat márciusban fogadta el Jászberény közfoglalkoztatási tervét, melyben az áll, hogy a közfoglalkoztatás célja: ”a munkára képes, tartósan munkanélküli személyek – akik korábban és jelenleg is- rendszeres szociális segélyben részesülnek – a korábbiaknál fokozottabb mértékben vegyenek részt valamely közfoglalkoztatási formában, annak érdekében, hogy rendszeres munkajövedelemhez jussanak. Az alacsony iskolai végzettségű munkavállalók számára a nyílt munkaerőpiacra való visszakerülés első lépcsőjét a közfoglalkoztatásban való részvétel jelentheti. Fontos a szociális és munkaügyi szolgáltatások együttműködésének erősítése a segélyezettek integrációja érdekében.”

 

Azoknak, akik életkorukból – 55 év felettiek -, egészségi állapotukból, sajátos egyéni élethelyzetből – pl. kisgyermeket nevelnek, s nem tudják elhelyezni őket munkavállalás esetén - adódóan nem tudnak munkát vállalni, nem kell részt venniük a közfoglalkoztatásban, és továbbra is kaphatják a rendszeres szociális segélyt. Ez az összeg 2009-ben 57 815 forint. Akik viszont munkavállalásra képesek, azok számára a rendelkezésre állási támogatást (rát) vezette be az új szabályozás. A rát összege idén 28 500 forint. Ezt akkor kaphatja meg valaki, ha az önkormányzat nem tud számára semmilyen közfoglalkoztatási munkát biztosítani. Aki viszont a felajánlott munkát nem vállalja el, annak ezt a 28 500 forintot nem folyósítják! Azaz kiesik a szociális ellátórendszerből is.

 

Mindez a hétköznapokban nem olyan egyszerű. A program megvalósításának első lépéseként  elkészült az önkormányzat közfoglalkoztatási terve, melyben az áll, hogy 2008. december 31-én rendszeres szociális segélyezésben 217 fő részesült. Az új program elvei szerint 2009-re készített terv szerint az aktív korú, ellátásra jogosultak száma 236, s közülük 177 főt lehet(ne) a rendszeres munkavégzésbe bevonni. Ez a szám azonban tovább csökken, mert pl. a 35 év alattiak között soknak nincs meg a 8 általánosa, illetve nincs szakmája, ennek megszerzését is támogatja a program.

Persze nem volt egyszerű közel fél év, mondta Bobák Zoltán, a polgármesteri hivatal humánpolitikai ügyintézője. A közfoglalkoztatási tervet a szociális iroda készítette, ennek keretében a terv készítői az önkormányzat intézményeit, cégeit megkeresték, hogy milyen feladatra tudnának alkalmazni új munkatársakat. Ezek alapján 54 főre jelentkezett igény. Az intézmények közfoglalkoztatási igényeiket elsősorban adminisztratív feladatok ellátásához adták be, de kerestek karbantartót, pénztárost, számviteli területre ügyintézőt, teremőrt,   könyvtári asszisztenst, iskolatitkárt, asztalos szakmunkást is vártak az intézmények. Vannak intézmények, akik később jöttek rá, hogy más munkakörökre is kérhettek volna létszámot, illetve voltak, melyek egyetlen egyet sem kértek.

 

Az Út a munkához program megvalósításához, a szervezési feladatokhoz is lehetett pályázati úton támogatást nyerni. Jászberény 2 főre kapott lehetőséget, ők május elsejével álltak munkába. A szociális osztállyal és a munkaügyi központtal szorosan együttműködve láttak munkához. A polgármesteri hivatal III. számú, Szabadság téri első emeleti irodájában beszélgettünk a közfoglalkoztatás-szervezőkkel. Elmondták, jelenleg 48 fő dolgozik a közfoglalkoztatási programban 14 jászberényi intézménynél. A legnagyobb létszámot, 20 főt a Berénykom Kft. igényelte. Az itt dolgozó 20 közfoglalkoztatott feladata a közterületek, csapadékelvezető árkok karbantartása, fűnyírás, kaszálás, a városi játszóterek köztisztasági feladatainak ellátása. Van, aki kiállítások helyszínén a teremőri feladatot kapta, más szakmájába vágó pénzügyi munkát, de több karbantartó szakember is munkába állt már.

Kétségtelen vannak olyanok, akik nem örültek, hogy közfoglalkoztatásba hívták őket, s igyekeztek kibúvót találni. A két szervező azonban azt is hangsúlyozta, a többség nagyon is örül, hogy végre munkát kap, és szíves örömest állt munkába. Így ugyanis legális munkaviszonyuk van, ami számos előnnyel jár. A 28 500 forintos rendelkezésre állási támogatás helyett a szakképzetlenek a 71 500 forintos minimálbért kapják. Akinek magasabb iskolai végzettsége van, az havi 87 ezerrel számolhat. Igaz, legtöbbjüket napi 6 órában foglalkoztatják, s így a hat órára eső bér jár, de az is több a segélynél. A foglalkoztatás minimum 90 napra, de csak december 31-ig szól, így a programban résztvevőkkel határozott idejű munkaszerződést kötöttek. Azt pedig mindenki reméli, hogy 2010-ben lesz folytatás!

 

Kiss Erika

Publikálta
null