Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Egy kórház túlélési stratégiái

A jászberényi Szent Erzsébet Kórház életében a változás mindennapos. A jelentős rekonstrukció elkészülte, a belső szervezeti struktúra átalakítása, a működtetői szervezet változásai mind azt célozták, hogy működőképes kórháza legyen a Jászságnak. A gazdálkodás azonban egyre nehezebbé vált, s ez a folyamat újabb és újabb fordulatokat hoz. Erről beszélgettem Szabó Tamással, a kórházat működtető kft. ügyvezetőjével.

 

  - Régen a kórház abból működött, amit az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott. Évek óta ez kevés, Jászberény önkormányzata ad kiegészítést százmilliós tételekben. Ez a folyamat 2009-ben sem állt meg?

  - Sajnos nem. Mindig igyekeztünk a változásokhoz igazodva szervezni a kórház működését, de a változások sora nem ért véget. Újabb és újabb szigorítások, elvonások történnek. Még 2008 elején havonta 15-20 milliós volt a mínuszunk, melyet az önkormányzat pótolt számunkra. Ez év elején olyan költségvetést alakítottunk ki – az akkori ismeretek alapján -, mely úgy állt össze, hogy jórész az OEP-támogatásból kijöjjünk.  A hiányzó összeget az önkormányzati közhasznúsági támogatás biztosítja. Ám az elmúlt hetekben ismét változások történtek. A fekvőbeteg-ellátás terén újabb szigorítást vezettek be, ami számunkra havonta további 8-10 milliós mínuszt eredményez.

- Jászberény önkormányzata erre az évre 100 milliós támogatást kalkulált a kórház működési kiadásainak megsegítésére. Ez a havi 8-10 milliós újabb mínusz, ezen felül van?

 - Minden bizonnyal nem lesz elegendő a 100 milliós összeg a zavartalan működéshez. A mostani kalkulációnk szerint a takarékos, ám kiegyensúlyozott működésünkhöz 10 %-al kellene több forrás, mint amivel most számolhatunk. Sajnos az a legnagyobb gond, hogy a kalkuláció mára, a beszélgetésünk napjára érvényes, mert holnap jöhet egy újabb rendelet. A kiszámíthatatlanság a legrosszabb talán számunkra.

-         A 2008-as jelentős rekonstrukció során, de az elmúlt hónapokban is történtek belső átszervezések a kórházban. Ezek hoznak eredményt?

  - Az, hogy egy telephelyen van a fekvőbeteg-ellátás és a szakellátás, eredményt hozott.  A rekonstrukció során alkalmazott energiatakarékos megoldások, a Dalkia cégtől való „elválásunk” is megtakarításokat eredményezett. Egy fűtési szezonon vagyunk túl, a konkrét számokat még nem tudom most, de van eredmény, az biztos, hiszen így sikerült a hiányunkat 8-10 millióra csökkenteni. A takarékos megoldásokra való törekvés azonban nem állt meg, 2009-ben is folytatódnak. A járóbeteg-ellátás színvonalát igyekszünk emelni. A szakrendelésekre való előjegyzést vezettük be februárban, hogy gyorsabb, zökkenőmentesebb legyen az ellátás, ne kelljen a betegnek órákat várni, de az orvosok, szakellátók terhelése is egyenletes legyen. Az ideggyógyászati, ortopédiai, reumatológiai, a bőrgyógyászati, szemészeti és az urológiai szakrendelésekkel kezdtünk. Ezt most bővítettük öt szakterületen, a fül-orr-gégészeten, sebészeten és a baleseti sebészeten, a nőgyógyászaton és az onkológián is lehet előjegyzés alapján időpontot kérni az 500-222-es telefonon. A technikai lehetőséget is javítottuk, így a telefonos rendszer is hatékonyabb lett.

  - A szakrendeléseken éppen ma meglehetősen sok embert láttam várakozni. Nem működik jól a dolog?

 - Talán nem eléggé ismert még az előzetes időpontkérés. Az én rendelésemen a napi átlag 40 betegből 10 időpontra jön, 30 pedig nem. Ők bizony várakozni kényszerülnek. Az előjegyzést még jobban kell népszerűsítenünk.

 - Mit tud tenni még a kórház vezetése a színvonalasabb ellátás és a források növelése érdekében?

 - A második félévre tervezzük, hogy egy rehabilitációs osztályt alakítunk ki 30 ággyal. Itt az időskori betegségekben szenvedők belgyógyászati, esetleg műtét utáni rehabilitációs kezelését oldjuk meg. Például a cukorbetegek esetében kialakuló fekélyek kezelése, esetleg amputáció utáni, az önálló életvitelt segítő megoldásokról lehet szó. Az aktivitás helyreállítása, az otthoni napi teendők megtanítása lesz itt a feladat. Mindenképpen az a cél, hogy a megváltozott életvitelre felkészítsük, megtanítsuk a betegeket Nagy igény van erre, ezért tervezzük ezt. Jászberény erre kapott 30 ágyat.

 - Ezzel bővül a kórház ágyszáma?

 - Nem, a meglévő kapacitás átrendezéséről van szó. Változatlanul 200 aktív ágyunk lesz eztán is, s 67 kónikus, 15 ápolási férőhely marad. A sebészeti tömb III. emeletét, a hosszú folyosón lévő részt alakítjuk át, itt lesz a rehabilitációs osztály, ami kapcsolódik tulajdonképpen a már ott lévő ápolási osztályhoz. Ezzel a lépéssel a belső struktúra véglegesnek lesz tekinthető.

 - Ez a változás új munkahelyeket is teremt?

 - Kétségtelen szükség lesz új rehabilitációs szakemberre és ápolói területen is kell majd erősítés. Ez átképzéssel is megoldható házon belül. Ápolási szakemberekre lesz szükség főleg, például gyógytornászra, terapeutára. Ezzel az új osztállyal a kórház specialitása is változik. Ilyen osztály országosan kevés helyen van, ezzel ismertségünket, vonzerőnket is növelhetjük, ami a bevételek tekintetében is fontos.

 

Kiss Erika

 

Publikálta
null