Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Egressy Kálmán emlékére

A Tanácsköztársaság hónapjai során, 1919-ben sok atrocitás érte Jászberény lakosságát. A diktatúra, „a proletáriátus biztonsága érdekében” 1919 áprilisában a helyi direktórium szükségesnek tartotta, hogy túszokat szedjen. Így a prominens városi embereket összeszedték, és a börtön épületében fogva tartották őket. Hogy kiket, azt a helyi Jászberényi Újságban név szerint közreadták. A túszok között volt a malomtulajdonos Fecske János és fia Sándor is. Ez néhány napos „őrizetet” jelentett, mert május elsején, másodikán – a román csapatok közeledtének hírére - már el is engedték a túszokat. Fecske Sándort – aki 28 éves volt ekkor - azonban május 2-án a vörösőrök újra elfogták, és kis híján megölték.

A román csapatok közeledtek, de a főtéren, a városháza előtt állandóan volt csoportosulás, mert csak így tudhatták meg az emberek, mi is történik a városban. Fecske Sándor - akit az előző nap engedtek el a fogságból - is ott volt ezen a napon a tömegben. A vörösőrök a főtéren gyülekezőket haza akarták küldeni. Az egyik így szólt: „Elvtársak, menjenek haza!” Fecske Sándor erre visszaszólt: „Én nem vagyok magának elvtársa, én Fecske úr vagyok!” 

Ez nem maradt válasz nélkül, három vörösőr azonnal megmotozta, majd a direktóriumhoz „kísérték” a városháza épületébe. Közben lökdösték, ütlegelték, kalapja is leesett. A városházán is kiabáltak vele, meg is pofozták, majd az egyik vörös vezető, Paczauer Gábor – a jászberényi direktórium tagja - parancsára a közeli fogházba – a bíróság épületébe - vitték át, hogy ott agyonlőjék. Ezt maga Fecske Sándor mondta el a bírósági tárgyaláson tett vallomásában, melyet a Jász Hírlap 1920. április 4-i számában olvashatunk.

A fogházba kísérés alatt, melyet többen „hajtottak végre” Gárdos (Gottseling) Henrik (1893-1958) vörösőr – foglalkozására nézve kárpitos, 1919-ben a járási munkástanács elnöke - többször megütötte, s fegyvert szegezett rá. Amikor belökték a fogház udvarára, többen is ütlegelték puskatussal – főként Budai Antal, aki budapesti rézolvasztó volt korábban - nyeles kézigránáttal, s már az udvaron le akarták lőni. A börtönépületből azonban ekkor többen – éppen szabaduló túszok, 1-2 hétre bezárt „bűnösök” – kiléptek. Köztük volt Egressy Kálmán (1894-1919), egyetemista, tartalékos hadnagy, akit április közepén izgatásért 1 hónapi fogházra ítélt a jászberényi forradalmi törvényszék.

Egressy rokonságban állt Fecske Sándorral. A testvére Egressy Erzsébet Fecske Béla felesége volt, akinek a nagypapája és Fecske Sándor nagyapja testvérek voltak.

Látva, hogy ütik-verik a rokonát, odaszaladt, hogy ne bántsák. Ez azonban nem hatotta meg a vörösöket, sőt, Gárdos Henrik őt vette célba pisztolyával, lőtt is, de nem találta el. Ekkor, a keletkezett zűrzavart kihasználva, Egressy és Fecske Sándor együtt próbáltak menekülni, a közeli őrszobába futottak. Budai utánuk lőtt, de ő nem talált el senkit. Egressy az őrszobából kiment az onnan nyíló hátsó udvarra, de látva, hogy arra már nincs menekülési lehetőség, vissza akart térni. Azonban Gárdos addig már odaért, utána ment az udvarra, ahol közvetlen közelről mellbe lőtte. Egressy Kálmán azonnal meghalt.

Gárdos Henrik Fecske Sándort is le akarta lőni, az udvarra akarta kivinni, de ő nem volt hajlandó kimenni, ezért újra megütötte. A börtönőrök közben odaértek, s ők nem engedelmeskedtek Gárdos Henrik parancsainak. Megjelent közben Czetti István fogházgondnok is, aki végül rendet tett. A vörösőrök eltávoztak a fogházból, otthagyták Fecske Sándort. Ő végül Czetti István fogházgondnok védelme alatt hazament, tulajdonképpen életben maradását neki köszönhette.

A Szolnoki Királyi Törvényszék 1920. március 26-án tárgyalta Egressy Kálmán megölésének, Fecske Sándor letartóztatásának és bántalmazásának ügyét. Gárdos Henriket gyilkossággal vádolták, Budai Antalt gyilkossági kísérlettel. Végül Gárdos Henrik szándékos emberölésért – s nem előre megfontoltsággal is terhelve – 15 évi fegyházra ítélték. Budai Antal a Jász Hírlapban megjelentek szerint 2 év fegyházat kapott, de A vörösuralom áldozatai Magyarországon c. könyvben 7 évi büntetés szerepel. (Valamelyik adat elírás lehet! A szerk.) Paczauer Gábort nyolc hónapi büntetést kapott ebben a perben, de más 1919-es ügyek miatt életfogytiglanra ítélték, amit később 12 évre enyhítettek. Aztán fogolycserével a Szovjetunióba került.

 

Kiss Erika

Publikálta
null