Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Gyógyítja a testet, lelket, a szellemet

Amikor végigbeszéltük dr. Suba György életét, pályájának alakulását, munkásságának állomásait, egyetértettünk abban, a legnagyobb regényíró maga az élet.  Ráadásul a Kárpát-medencében a XX. században élők számára oly sok fordulatot kellett túlélni, átvészelni, elviselni, hogy ilyet egyetlen író sem tudna kitalálni. Regényes életút jutott dr. Suba Györgynek is, de ahogy mondani szoktuk, minden jó, ha a vége jó.  Nos, a vége egészen jó, hiszen boldog házasságban, unokákkal övezve él, és igen tevékeny szellemi életet él, szervez, állandóan tesz a közösségért. Számos kitüntetése közül most talán a legbecsesebbet kapta, Jászberény díszpolgára lett.

 

 

Suba Lajos közgazdász volt, Jászberény város főszámvevője a II. világháború előtti korszakban. Ősi jászberényi család tagjaként élt, hiszen 1699-ben, a Pentz-féle összeírásban is szerepelnek felmenői, mint helybeliek. Tisztes polgári neveltetést biztosított három gyermekének. György fia 1928-ban született. Már gyermekkorában orvosnak készült, s ezt sikerült is megvalósítania. Igaz, nem ment minden simán, de végül 1960-ban orvosi diplomát kapott.

Suba György 1946-ban érettségizett a jászberényi gimnáziumban, és kiváló eredményeivel azonnal fel is vették a Pázmány Péter Egyetem orvosi karára. Katolikus, hívő ember volt egész életében. Talán ezért is volt természetes, hogy a premontrei rend kollégiumában lakott a Horánszky utcában Pesten. Amikor 1950-ben a szerzetesrendeket feloszlatták, Suba Györgyöt is internálták. Nem kérdezték, hogy ki miért tartózkodik az épületben, vittek mindenkit, idős papot, egyetemistát és szerzetest egyaránt. Hamarosan Recsken találta magát a fiatal medikus, ahol többek között a költő Faludy Györggyel is jó barátságot köthetett. S, hogy milyen történeteket ír az élet: az is odakerült később Recskre, aki őt és társait odaküldte. Ez a kitérő két és fél évet tartott, 1952 decemberében ért véget. Ennyi idő után a keresztényi megbocsátás érződik ki szavaiból, nem haragszik senkire.

A folytatás nem volt egyszerű, hiszen az egyetemre nem mehetett vissza. Dolgozott Újerdőn az állami gazdaságban, aztán gépkocsivezetőként több éven át. Az egyetemi négy tanévet azonban folytatni szerette volna, hiszen orvosi elhivatottságát nem tudta elvenni senki.

 - Ez is érdekes történet. Darnyik József – későbbi jászberényi gyermekorvos - is hasonló sorsra jutott, mint én. Ő is szerette volna folytatni az egyetemet, és biztatott, adjunk be kérelmet. A korábban tett kísérletek kudarcba fulladtak, elutasítottak bennünket ”a fennálló rendelkezések értelmében”, ahogy a hivatalos szöveg szólt. 1956 augusztusában ismét kérvényt írtunk. Ekkor már behívattak egy elbeszélgetésre, de látva a bizottság rosszindulatát, szóvá tettem, hogy úgy érzem, nem szakmai szempontok vezérlik őket. Nagyot néztek, kiküldtek, majd végül úgy döntöttek, hogy folytathatom az egyetemet, igaz nem negyedik évfolyamra, hanem a harmadikra engedtek. Nem volt ám egyszerű a helyzet, mert 1956 október elején kerültem vissza az egyetemre. Az egyetemi társak tartottak tőlem, hiszen én már 28 éves voltam ekkor. Lehet, azt gondolták, valamilyen beépített embere vagyok a rendszernek. Aztán jött a forradalom, csak ’57 elején mentem vissza Pestre, s végül 1960-ban diplomáztam - meséli emlékeit Suba György.

 

Az orvosi pálya évtizedei

 

A friss diplomások ott kezdhették pályájukat, ahová küldték őket. A legjobban képzett hallgatókat vidékre helyezték. A cum laude minősítésű diplomával Gyuri bácsinak Miskolcon jelölték ki a munkahelyet, a sebészeten kezdett. Karcag következett, majd ismét Jászberény. Körzeti orvos lett, s egész pályáját így töltötte el. Sokan emlékszünk rá, amikor még a Kossuth utca végén lévő rendelőben dolgozott hosszú évekig. Aztán az Aprítógépgyárnak volt az üzemorvosa 1977-től egészen nyugdíjba vonulásáig.

 - Nagyon szerettem a gyárat, szerettem az ott dolgozó vasasokat. Az ottani emberek befogadtak, lehetett velük szót érteni. Sokan nem is ismerték a körzeti orvosukat, mert hozzám jártak, de még sokszor a családjukat én láttam el. Persze kellett ehhez az is, hogy ismerjem a munkájukat, tudjam, mi az, amit nap mint nap végeznek, s milyen körülmények között.

Kaptam feleségétől, Julókától egy írásos anyagot, mely a munkásság főbb állomásait foglalja össze. Ebben olvasom, hogy: ”Azt csinálta, amit szeretett, gyógyított vérnyomásmérővel, gyógyszerekkel és nemegyszer jó szóval. Mert olykor elég volt, ha a beteg kiönthette lelkét. Suba doktor ilyenekre sosem sajnálta az időt.”

Az üzemorvosi teendőket 1991-ig látta el, akkor nyugdíjba ment. Ám a munkát nem hagyta abba, mert amikor a vállalkozási korszak következett, majd 10 éven át a Cseresnyés és Társa Bt.-ben a foglalkozás-egészségügy területén munkálkodott. Ténylegesen 2006-ban, 78 évesen lett nyugdíjas, de azóta is igen sok az elfoglaltsága, tele van tervekkel, ami Julóka mellett természetes is.

 

 

Az élet próbatételei

 

Ha már Julóka szóba került ismét fájdalmas területre terelem a beszélgetés fonalát. Dr. Suba György háromszor nősült. Az első feleségét a kiskunfélegyházi orvosi gyakorlat időszakában ismerte meg, s 1961-ben tartották meg az esküvőt. Dr. Erdei Sarolta gyönyörű nő volt. Egy gyermekük, Lacika is hamarosan megszületett. Egy szörnyű tragédia vetett véget a boldog korszaknak. A doktornő második gyermekét várva egy betegségben, 1973-ban elhunyt. A megrendítő történet az egész várost megrázta. A családja támogatása és a 10 éves Lacika iránti felelősség segített e csapást feldolgozni. Ismét megnősült 1976-ban, Fülöp Margit gyógyszerészt vette el. Néhány év múlva egy daganatos betegség miatt kellett őt operálni, de utána sok éven át jól volt, 1991-ben halt meg. Suba doktor magára maradt, hiszen fia ekkor már felnőtt, Debrecenben élt.

     - Julóka üzemi baleset volt - meséli vidáman Gyuri bácsi. – Az aprítósok mindig szerveztek kirándulásokat, s hívtak engem is. Nem akartam menni, de nagyon kapacitáltak, ne üljek otthon egyedül, mozduljak ki. Erdélybe mentünk, és az idegenvezetőnk Julóka volt. Hát, így ismerkedtünk meg. Egyszer-kétszer ellátogattam hozzá Jászapátiba, s jókat beszélgettünk.

 

Julóka közbeszól, meséli, hogy bizony nagyon magára hagyatott, szomorú ember volt, amikor megismerte Suba doktort. Derűsen beszélgetett ugyan mindenkivel, de mégis érezni lehetett, hogy szomorú. Aztán ez oldódott, s a már szintén egyedül élő Julóka és Gyuri bácsi 1995-ben összeházasodott. Sok volt bennük a közös, ami összekötötte őket. Az emberek szeretete, segítése, a használni valamiben másoknak belső motivációja. S, amint az látható, nagyon jó volt ez a választás, hiszen olyan feladatokat vállalt dr. Suba György, amit soha sem gondolt volna korábban. Julóka a jászapáti helytörténeti munkában máig meghatározó egyéniség. Állandóan szervez, tervez, intéz valamit. A nyüzsgő életmódja meghatározta dr. Suba György utóbbi évtizedét is, hiszen könyveket szerkeszt, korrektúrát készít, javítja a nyomdai levonatokat, s egy-egy kötet kiadásának anyagi fedezetét is igyekszik előteremteni. A számítógépet is úgy használja, mint korábban a fonendoszkópot. No, ez az, amit sose gondolt volna, hogy hetvenéves kora után ilyen dolgokat vállal, de szívesen teszi. Mosolyogva kérdezi – tehetek mást?

 

Az aranykor

 

Dr. Suba György hívő katolikusként, igaz kereszténységben élte egész életét. Ez alapvetően meghatározta gondolkodásmódját, az emberekkel való kapcsolatát is. A főplébániához tartozónak mondta magát, s nagyon jó kapcsolatban volt Farkas Mátyás apát úrral. A jászberényi papoknak is orvosa volt.

 

-         A Keresztény Értelmiségiek Szövetségével hogyan tetszett kapcsolatba kerülni?

  -  Farkas Mátyás apát úr révén, ő szorgalmazta, hogy alakítsunk egy jászberényi csoportot. A szövetség idén 20 éves, voltak minták előttünk, hogy mit is jelent e közösséghez csatlakozni. Így 2000 decemberében dr. Osztie Zoltán országos elnök jelenlétében, a hivatalos részt is megszervezve, tartottuk meg az alakuló gyűlést, ahol elnöknek is engem választott csoportunk. Sajnos apát úr ezt nem érhette meg. Azóta a jászberényi csoport igen aktívan működik, 67 tagunk van. Három könyvet adtunk ki, emléktáblát állítottunk, előadásokat rendezünk, szerkesztjük a KÉSZ Hírlevelet, és az Egyházi Népénekes Találkozók kétévenkénti rendezését is elkezdtük. Ez egy egyedülálló dolog,  Julóka szervezése ez igazán, ő a motorja ennek. Nagyon lelkes támogatónk ebben dr. Medvegy János apátplébános úr is.

A KÉSZ jászberényi szervezete országosan is elismert szervezetté vált az elmúlt évek során. Dr. Suba György ma már az Észak-keletmagyarországi régió vezetője is – tudom meg Julókától.  A beszélgetés során aztán sorra vesszük az utóbbi évtizedek díszpolgárait. Igen előkelő a sor, s nem egy kiváló orvos van köztük. Rigó János professzorral a gyermekkor is közös, hiszen iskolatársak voltak annak idején. Nagy a megtiszteltetés, az öröm. A hétköznapok azonban nem az ünneplésről szólnak. Újabb könyv készül Jászapáti tanyavilágáról, egy másik előkészítő munkái is elkezdődtek. Aztán meg jön a nyár. Kettejüknek tíz unokája van, s vannak még kisebbek, iskolások is köztük. A teljes és a tevékeny élet, a közösség javára való munkálkodás minden nap, minden órán folytatódik dr. Suba György számára.

 

Kiss Erika

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Publikálta
null