Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Befektetés a jövőbe

Kedden délután pedagógusokkal volt teli a DMK nagyterme, jászberényiekkel, jászságiakkal, de a tágabb környezetből, sőt még Debrecenből is érkeztek. Nagy ügy hozta őket ide, hiszen a szakképzés és felnőtt képzés terén az Európai Fejlesztési Alap társfinanszírozásával megvalósuló nagyszabású, mintegy 1 milliárdos infrastrukturális fejlesztésre kerülhet sor a két városban. A debreceni Diószegi Sámuel Közép- és Szakképző Iskola, valamint a jászberényi Terplán Zénó Műszaki és Közgazdasági Szakképző Iskola érintett ebben, ők fogtak össze, s nyertek közösen pályázati támogatást. A projekt nyitó rendezvényén részletesen hallhattuk, mire is társult,  vállalkozott a két középiskola.

A konferenciát Birinyi János, a Terplán Zénó SZKI igazgatóhelyettese nyitotta meg, s köszöntötte a vendégeket. A szakképzés struktúrája, szakmai-tartalmi átalakítása évek óta zajlik hazánkban. Erről részletesen szólt dr. Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium foglalkoztatási és képzési szakállamtitkára. A szakképzés megújításának lépéseit, eddigi eredményeit ismertette. Elmondta, hogy a szakmunkáshiány 2000-től igen jelentős már, miközben a foglalkoztatás alacsony szintű, és az állástalanok 27,7 %-a szakképzetlen Magyarországon. Ezért is kellett a képzési struktúrát, az OKJ-t átalakítani. A fő szempont ebben a munkaerőpiac igényeihez való közelítés volt. Ezzel együtt megújították a régiós képzési struktúrát is. Létrejöttek a TISZK-ek, a Térségi Integrált Szakképző Központok, melyek segítik az átláthatóságot, de a párhuzamosságok kiküszöbölésére is esélyt adnak. A szakképzés tartalmi kérdései is szem előtt voltak, frissítették a tananyagot, a tanárok továbbképzése is beindult. Az államtitkár asszony szólt arról, hogy a hiányszakmákat tanulók számára szakmunkás ösztöndíj bevezetése is küszöbön áll, jó eséllyel már ez év szeptemberétől kaphatnak havi 15-20 ezer forintot a tanulók.

A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet osztályvezetője, Menyhért Anikó az OKJ átdolgozásáról adott tájékoztatást. Az OKJ-ből mintegy háromszáz szakmát töröltek, összevontak, átcsoportosítottak, így 240 maradt meg. Új vizsga-követelményeket dolgoztak ki. A képzés tartalmi és minőségi megújítása is fontos, ehhez számos pályázati lehetőséget tudnak biztosítani.

A konferencián Juhász Dániel alpolgármester köszönthette a résztvevőket Jászberény város nevében. Örömét fejezte ki, hogy két iskola, két város talált egymásra az oktatás fejlesztése érdekében. Azt is elmondta, reméli, hogy Jászberény három másik középiskolája is részese lesz hasonló fejlesztési programnak, újfajta struktúrának.

A debreceni iskolát dr. Biri Sándorné igazgató mutatta be. A 11 éve működő alapítványi iskolában – a jászberényihez hasonlóan - idegen nyelvi és informatikai képzés zajlik érettségit adó szakközépiskolai osztályokban. A szakiskola a 9. és 10. osztályokat biztosítja, majd a 11-12. osztályokban a fodrász, a karosszérialakatos és autófényező szakmákat lehet elsajátítani, az érettségizettek pedig kozmetikus, fodrász, autószerelő és autó-elektronikai szerelő szakmákat tanulhatnak.  A gyakorlati képzés feltételeit szerették volna javítani, ehhez kerestek pályázati lehetőséget. A szakképzés megújítása során az összefogás elengedhetetlen, így talált egymásra a debreceni alapítványi és a jászberényi magán alapítású középiskola, s létrehozták az EDU-Régio Szakképzési Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft.-t, ami térségi TISZK-ként működik.

 Így már részt vehettek az Új Magyarország Fejlesztési Tervben szereplő, a szakképzés szakmai-tartalmi megújítását céltó TÁMOP – Társadalmi Megújulás Operatív Program – pályázaton, majd ennek folytatásaként a TIOP – Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program - pályázat keretében az infrastruktúra fejlesztését célzón is. A debreceni iskola új tanműhelyeket szeretne kialakítani a pályázat keretében.

Molnárné Somogyi Margit, a Terplán Zénó SZKI fenntartója, a TÁMOP projekt vezetője elmondta, 178,5 milliós támogatást nyertek a szakképzés fejlesztésére, a hiányszakmákra történő beiskolázás növelésére, a szakiskolai képzésre való felkészülésre. Ennek a projektnek a megvalósítása már mindkét iskolában zajlik. Azonban Jászberényben is szükséges egy csúcstechnológiával felszerelt szakképző-központ létrehozására. Ehhez ad nagy segítséget a TIOP pályázat, mely 792 milliós támogatást biztosít 10 %-os önerő (88 millió forint) mellett.

Az ismertetőből megtudtuk, hogy az egykori aprítógépgyári telepen, a Monostori úton vásároltak egy ingatlant, aminek átalakítása, korszerűsítése, felszerelése eredményeként 2010 tavaszára elkészül a XXI. századi szakképző-bázis. Ez ad lehetőséget arra, hogy a Terplán Zénó SZKI a gépész szakmacsoportban fémipari szakmák – NC, CNC hegesztő, épületgépész stb. - oktatását elkezdhesse, valamint autószerelő területen is indíthasson képzést. Az iskola a diákok mellett a felnőttképzésben is jelentős szerepet vállalt, de a szakképző-központ e téren is újabb lehetőségeket nyit. Korszerű szaktantermek, laboratóriumok lesznek az új létesítményben és robottechnikával felszerelt tanműhelyek is. Jászberényben csak az épületfejlesztésre 613 millió áll rendelkezésre.

Molnárné Somogyi Margit azt is elmondta, 2010 őszétől indulnak az új szakmacsoportokban az osztályok. A fejlesztés eredményeként a térség integrált szakképző intézménye lesz a Terplán Zénó SZKI, ami új lehetőséget teremt a Jászság oktatási struktúrájában. A jelenlévő iskolaigazgatók, pedagógusok egyetértettek abban, hogy a tanároknak, de a szülőknek is szükséges lesz a továbbtanulásról széles körű tájékoztatást tartani, hiszen olyan lehetőségek előtt állnak a gyermekek, melyek sosem voltak még a Jászságban. Kiss Erika

Publikálta
null