Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Fejlesztettek, emeltek
Jászberényben szinte 100%-osan kiépült az ivóvízhálózat, s ezzel együtt a szennyvíz gerincvezeték kiépítettség is teljes körű a város belterületén. Nagyon fontos a lakosság egészséges ivóvízzel való ellátása és természetesen a szennyvízelvezetés is, a a strand pedig a fürdőzni vágyó lakosság igényét elégíti ki. Mindezeket az önkormányzat cége, a JVV Zrt. egyik leányvállalata, a Jászvíz Kft. szolgáltatja. Az önkormányzat 2008 decemberében döntött a víz- és csatornadíjak emeléséről, aminek viszont egyáltalán nem örülünk.  A Jászvíz Kft. ügyvezető igazgatójával, Barta Ágnessel ezekről is beszélgettem.

 

-         Az idei év újdonsága a csekkes befizetés. Erre miért tértek át?

  - Számos szolgáltató így szedi be a díjakat. A díjbeszedés sok problémával járt, a lakosok nappal nincsenek otthon, hiszen dolgoznak. Így nagyon kevés díjat tudtunk már a díjbeszedők által beszedni. Egyszerűbb, ha megkapják a csekket, és a postán befizetik. Természetesen átutalással is lehet fizetni, az még kényelmesebb. A csekkes rendszerhez új számítástechnikai eszközök állnak rendelkezésre. Ezzel élőmunkát is megtakarítottunk, mert eddig kézi könyvelés volt. Egy díjbeszedői állást így megszüntettünk, nyugdíjba ment a kollegánk. A számítógépes nyilvántartási rendszer a számlák és a csekkek nyomtatását gyorsan elvégzi, korszerűbb ez a megoldás. A fogyasztók az óraleolvasáskor így is közvetlen kapcsolatban maradnak velünk. Akinek elmaradása van a díjak fizetésében, az ügyfélszolgálatunkon rendezheti tartozását. A számlázási rendszer változásáról minden fogyasztónk hamarosan levélben is részletes tájékoztatást kap. Szintén újdonság, hogy a Margitszigeten, a baloldalon lévő fölszintes épületben van most már a Jászvíz Kft. központja, pénztára, ügyfélszolgálata, itt találhatnak meg bennünket az ügyfelek.

- A tavalyi év változásai jelentősek voltak. Ősszel a vízműtelepen fejlesztés történt. Ez mit takar?

- A hat darab vízszűrő tartályban töltet cseréjére került sor. A szűrő kavicsréteg 8-9 év alatt telítődik, s ez a vízminőséget befolyásolhatja. A szűrőkavics cseréje két hónapon át tartott, mert egyszerre két tartályt lehetett csak kicserélni a folyamatos vízellátás miatt. Az új tartályok beüzemelése sikeres volt, ezt a negatív bakteriológiai eredmény igazolta. A kémiai vizsgálatok azt mutatták, hogy a vas és a mangán értéke szinte nulla, az ammónia pedig jóval határérték alatti. Azaz továbbra is, jó minőségű, egészséges ivóvizet tudunk szolgáltatni Jászberényben. Ez a fejlesztés 15 milliós kiadással járt.

Természetesen nem dőlhetünk hátra, a következő feladatokra kell tekintenünk. Bekapcsolódtunk az Észak-alföldi Régió vízminőség-javító programjába. Az elvégzett kísérletek azt mutatják, hogy ózon és aktív szén beépítése a technológiánkba még jobb vízminőséghez vezet majd. Ez a program azt is lehetővé teszi, hogy több kilométer AC (azbeszt cement) víznyomó csővezetéket kicserélhessünk. Szintén a 2008-as évben új kutat fúrt a VIKUV Zrt., amiben mi is közreműködtünk. A kútfej kialakítása és az új kút hálózatra való rákötése is a mi feladatunk lesz 2009 tavaszán.

Szintén újdonság a vízszolgáltatás terén, hogy még tavaly kiépítettük a készenléti ügyeleti rendszert, ami hibajavítás, kárelhárítás esetén 24 órában igénybe vehető a hétvégeken és ünnepnapokon. Két, speciális kisteherautót is vásároltunk, az egyiket ehhez a feladathoz, a másikat a szennyvíztelepi munkákhoz. Az eszközöket, anyagokat ezzel szállíthatjuk, így gyorsabban végezhetik el a munkát szakembereink, nem kell külső erőt, vállalkozást bevonni. Ezzel költséget is tudunk megtakarítani.

A szennyvíztelepen is történt az elmúlt évben számos korszerűsítés, fejlesztés. A legjelentősebb, hogy az egyik oxidációs medencében a levegőztető elemeket cseréltük ki, ez 4,5 milliós beruházás volt. A Vásártéri átemelő átépítésre került, míg a Csók utcai átemelő rekonstrukciós munkái 2008 év elején fejeződtek be.

- A teljes szennyvízhálózat 2006-ban kiépült. Vannak-e még ingatlanok, melyek nem csatlakoztak a rendszerhez?

 - Sajnos elég jelentős a számuk, közel 2000 ingatlan nincs rákötve a városi hálózatra, bár ingatlanuk előtt van csatlakozási lehetőség. Tavaly 51 lakossági és 28 közületi bekötést építettünk ki, továbbá 130-an vették használatba a Társulati beruházás keretén belül kiépített szennyvízhálózatot.

- Az önkormányzat 2008 decemberben jelentősen emelte a díjakat, tehát drágább lett!

- Hogy mi a drága, az viszonyítás kérdése. Ha hasonló nagyságú településekkel összehasonlítjuk Jászberényt, azt láthatjuk, hogy nem magasak a díjaink, középkategóriába tartozunk.

- Miért kellett mégis több mint 10%-os emelést meglépni?csak a lakossági szennyvízdíjnál volt 12 % a víz 8,2 közületi szennyvízdíj pedig 7,6!!!)

- A víz- és a szennyvízszolgáltatás díjában 1/3-ad részt az energiaköltség képvisel. A gépek, berendezések gázzal, árammal működnek, s ezek ára 2008-ban többször és jelentősen emelkedett. A másik költségelem a közműbérleti díj.

- Ez mit takar?

- A szennyvízhálózat kiépítése megtörtént, az önkormányzat közművagyona ezzel gyarapodott. Az ún. közműbérleti díjat kell most már megfizetni, ez jelentkezett a díjemeléskor. Ez tulajdonképpen az amortizáció, amit a szolgáltatás árába be kell építeni. Eddig az önkormányzat ezt nem kérte, de 2009-től már igen. Ez az amortizáció 56 millió forintot tesz ki. Azaz, a szolgáltatást igénybe vevőknek ezt az 56 millió forintot is meg kell fizetni. Ha többen lennének a szennyvízhálózat használói, akkor egy fogyasztóra kevesebb teher jutna, ezért is kell szorgalmazni a rákötéseket, nem beszélve a környezetvédelmi szempontokat.

A szennyvízelvezetéssel kapcsolatban itt szeretném elmondani, hogy sajnos sok helyen, illegálisan a csapadékvizet a szennyvízhálózatra kötötték. Ez főleg a tavalyi esős időszakban derül ki egyértelműen. Munkatársaim azon is dolgoznak folyamatosan, hogy ezeket az illegális csapadékvíz bekötéseket felderítsék. Lehet, hogy a lakosság egy része ugyanis úgy gondolja, hogy itt is egyesített szennyvíz és csapadékvíz elvezető rendszer van kiépítve, mint pl. Szolnokon. Már sokszor hangsúlyoztuk, hogy Jászberényben nem így van. Itt a csatornahálózat – több milliárdos beruházással – azért épült ki, hogy a szennyvizet a tisztítótelepre szállítsa. A csapadékvíz elvezetése – ami szintén jelentős korszerűsítésre szorul- egy másik hálózat szolgál. A jászberényi csatornahálózat arra épült ki, hogy a szennyvizet elvezesse. A csapadékvíz elvezetésére másik – jelentős korszerűsítésre, kiépítésre váró – hálózat szolgál.

- A JászVíz Kft. üzemelteti a belső strandot is. Itt a nagy rekonstrukció óta történt valamilyen fejlesztés?

- Természetesen mindig kell valamilyen változásnak lenni, a fürdőzők számára újdonsággal szolgálni. A belépődíjat nem emeltük a strandon, s mintegy 9 ezerrel több látogatónk volt 2007-hez képest. Most tervezzük a büfé korszerűsítését, csinos faházat álmodott meg a tervező. Reméljük, ez is vonzza majd a strandolókat, mert a szezonnyitásra kész lesz. A termálfürdőben a régi fizikoterápiás részleget felújítottuk, és bérlőknek adtuk ki üzemeltetésre. Új öltözők, masszás helyiségek lettek kialakítva. Megújult a szauna és a szociális blokk is. A mai kor elvárásainak meg kell felelnie a fürdőnek is. Szeretnénk a vendégeket minél nagyobb számban kiszolgálni, hiszen a forgalomból van a bevételünk, ami egy vállalkozásnak fontos. A termálfürdőnket 2008-ban több mint 28 ezren látogatták. A jövőbe is tekintve látjuk, hogy egy új termálkút fúrása szükséges lesz. Ezért érdeklődéssel várjuk a geotermikus energia felkutatására történt megállapodást.

 

Kiss Erika

Publikálta
null