Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


A nagykorúság küszöbén - egy sikeres vállalkozás története

A multicégek beszállítóinak – itt a Jászságban és Magyarországon - legalább olyan fontossága van, mint a magának a megrendelőnek. A munkahelyek, az adók, a teljesítmény miatt is számon tartjuk őket. De azért is, mert ezek a kis- és középvállalatok magyar cégek, itt élnek köztünk, ismerjük vezetőiket, tulajdonosaikat. Ilyen a KÓD Kft. is, mely nemcsak az Electrolux, a Carrier, az Emerson beszállítójaként, de más üzletágai révén is fejlődött, munkahelyeket teremtett, nemzetközi sikereket ért el. Nemrég a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az ITDH is értékelte a jászberényi cég teljesítményét, s a 2007 év vállalkozása elismerést adta az alapító tulajdonosoknak, a Kuti házaspárnak. A KÓD Kft. 2002 és 2008 között megtízszerezte a létszámát, árbevétele húszszorosára nőtt, az adófizető potenciáljuk több mint tízszeresével lett több. E szép siker alkalmából beszélgettem ismét Kuti Mihállyal egy gyárlátogatás keretében.

 

A Nagykátai út mentén található cégközpontból átmentünk a gyártóbázisra, mely a közeli ipartelepen van. A családi vállalkozás keretein túllépő cég első jelentős terjeszkedése 2000-2001-ben kezdődött. Ekkor vették az első nagyobb raktár épületet. Ebben ma az látható, hogy a korszerű, számítógépes raktári rendszerben minden a helyén van, mindennek van kódszáma, s azonnal tudható miből mennyi van. Több ezer féle termék érkezik be. Legnagyobb tétel az Olaszországból érkező vezetékek, kábelek, csatlakozók és a hőfokszabályozók. Ezeket előbb szigorú minőségellenőrzésnek vetik alá, aztán mehetnek a szerelősorra. Késztermékek – a KÓD Kft. számára azok - is vannak természetesen a raktárban. Kuti Mihály emlékszik rá, hogy volt, amikor naponta tízszer is szállítottak Árokszállásra a Carrier-hez. Ma már nagyon pontos ütemezéssel jól szervezetten történik ez.

Érdekes a Carrierrel való kapcsolat története. Ezt a megrendelést internetes tenderen nyerték el 2005 decemberében, és 2006 januártól már innen szállították a kereskedelmi hűtőberendezések részegységeit. A Carrier európai szervezete meghirdette a tendert. A műszaki, szállítási, kereskedelmi stb. elvárások megismerése és vállalása után a megfelelő cégekkel interneten folyt a tárgyalás, az „árverezés”, melynek a Kód Kft. lett a nyertese. A Carrierrel való jó kapcsolat eredményeként, a KÓD Kft. ma már az amerikai cég Prága melletti gyárának is beszállítója.

Amíg átsétálunk a raktárból az üzemcsarnokba megbeszéljük, hogy a késztermékek - legyen az háztartási készülék vagy autó – gyártói ma már csak összeszereléssel foglalkoznak. Mindent, ami részegységgé összeállítható, beszállítóktól vásárolnak. A beszállító gyártja tulajdonképpen alapanyagokból, alkatrészekből, s olyan minőségben, ami az elvárás. Azaz, műszakilag a gyártó – Electrolux, Carrier stb. – színvonalán kell a részegységeket is előállítani. A megrendelő ezt ellenőrzi is, így a műszaki fejlesztésnek a kis- és középvállalat esetében is magas szintűnek kell lenni.

 

Ahol több a számítógép, mint a csavarhúzó

A KÓD Kft. gyártócsarnoka a raktár mellett 2001-ben létesült, majd 2002-ben bővítették is. Volt egy autóipari beszállítói szerződésük ekkor – autók villamos és elektronikus vezérléséhez készítették az ún. kábelkorbácsot - , ami a beruházást is igényelte. Ám a fejlődés, az eredmények mellett voltak kudarcok is, ez az üzlet ilyen volt.

 

Az Electrolux beszállítói már 2002-től. Ez a szerződés igen jelentős számukra, hiszen 93 dolgozót is átvettek a gyártól, amikor a szerződést aláírták. Jelenleg az üzemcsarnok jelentős részében komplett hőfokszabályozó részegységeket készítenek. Ehhez technológiai rekonstrukcióra volt szükség. A kidolgozott LEAN technológia lényege, hogy a dolgozókat aktívan bevonják, a munkafolyamatot maguk a dolgozók optimalizálják. Nem egyetlen műveletet csinálnak, hanem a szerelés több fázisát. Ha az egyik lépéssel el vannak maradva, akkor azt többen végzik. A minőségellenőrzés is itt történik, melyhez egy intelligens ellenőrzőrendszert alakítottak ki a cég fejlesztőmérnökei. A számítógép az összes mérési adatot tárolja azzal együtt, hogy az adott napon kik dolgoztak a bokszban, milyen teljesítménnyel. Azt a döntést pedig, hogy az összeállított részegység jó vagy nem, szintén a számítógép hozza meg. Azaz, az emberi hibázás lehetőségét is kizárta ez a rendszer.

Ismerve Kuti Mihály mérnöki pályafutását a Lehel Hűtőgépgyárban, már nem is csodálkozok azon, hogy a bokszban látott rendszerről még mást is megtudok. A monitor azt is mutatja, hogy mennyi volt a hibás termék, s mekkora a teljesítmény. Természetesen ezeket az adatokat is tárolja a rendszer, s a dolgozók elszámolása is ennek alapján történik. A 100 % feletti eredményre bónuszt kapnak. Ezt a computer összesíti, s a fizetést is erre alapozva számítja ki. Ebből a rendszerből a szubjektív megítélés így teljesen kizárt. Kuti Mihály szerint a 8 órás műszakban való plusz teljesítmény több fizetést jelent, ami jó a dolgozónak, de a cégnek is előnyös, hiszen nem kell „drága” túlóráztatással egy-egy feladatot teljesíteni.

Amit láttam elismerésre méltó, de nincs vége a történetnek. Egy ehhez teljesen hasonló rendszer működik Nyíregyházán is. Ott is van egy üzemük, fele akkora, mint a jászberényi. Az Electrolux nyíregyházi gyárának beszállítóiként az ottani beruházás volt kézenfekvő. Kuti Mihály számítógépén pedig on-line láthatjuk is a két üzem összes munkahelyének aktuális állapotát.

-         Ez a számítógépes termelésirányítási-szervezési-elszámolási rendszer is a cég terméke?

-         Igen, a mi mérnökeink fejlesztették ki. Ez nagyon komoly értéket képvisel, ami szintén piacképes ma már. Több más saját fejlesztésünk is van, hangzik a válasz.

 

Ehhez megismerhettem Paku Zsoltot, az épületautomatika vezetőmérnökét, aki 27 éves, a BME elvégzése után került a KÓD Kft. csapatába. A cég budapesti mérnöki irodáján dolgozik, de most olyan a megoldásra váró feladat, hogy Jászberénybe kell jönnie. Egy műszaki csapat a Pannon GSM Törökbálinton épülő székháza épület-felügyeleti rendszerének megvalósítását vezeti, és a kivitelezés fázisában van most a munka. Zsolt így a tervezőasztalát árván hagyta, hogy 8-10 fős csapatával a kivitelezés végső fázisát megvalósítsa. A Pannon épülete 36 ezer négyzetméteres lesz. Ennek fűtés-hűtés, világítás, árnyékolás, szolár- és hőszivattyú-rendszerének a vezérléséhez kellenek azok a vezérlőegységek, melyek most készülnek. A teljes energiaellátást és a biztonsági rendszert is a KÓD Kft. mérnökei tervezték és készítik. A rendszereket a tervezéstől a beüzemelésig kulcsrakészen adják át 2009 tavaszán. Csak az épület-felügyeleti munka 1 millió eurós. A KÓD Kft. készíti a Pannon székház teljes villamos-rendszerét is, ami 10 millió eurós üzlet számukra.

 - Ez stratégiai terület számunkra, mondja Kuti Mihály. - Ehhez erős mérnöki kapacitásunk és megfelelő emberi erőforrásunk van. Jelenleg 40 mérnök és technikus tartozik a csapatba, és még húszan a kutatás-fejlesztés területén dolgoznak. A fiatal szakemberekkel az induláskor 3 éves programot állítunk össze, mely tartalmazza, hogy mi mindent kell megtanulnia ezalatt, s azt is, hogy egzisztenciálisan hová fog eljutni.

 

A cég erőssége az emberekben rejlik

A gyártás területének bemutatása azonban még nem ért véget. Kezet rázok Gál Péterrel, aki az ipari hűtésvezérlők területének első embere. Az Emerson olaszországi és szlovákiai gyárai számára készítenek ilyen berendezéseket. Decemberben 650, januárban 800 darab a terv, ezt Gál Péter és 6-8 kollégája igyekszik is teljesíteni. A vezérlőszekrényeket az Emerson már ellenőrzés nélkül építi be. Ehhez viszont a műszaki ellenőrzésnek itt olyan rendszerűnek kell lenni, amit az Emerson is elismer. Az auditok (ellenőrzés, vizsgálat) állandóak. Megyeri Károly gyárigazgató elmondta, általában bejelentés nélkül érkezek az auditorok, de szakmai tanácsokkal is szolgálnak, illetve javaslatokat tesznek, amit a jászberényi cég igyekszik teljesíteni.

Míg az üzemben szinte csak fiatalokat láttam, az irodai szekcióban néhány idősebb dolgozóval is megismerkedhettem, s több olyan munkatárssal is találkoztam, akik a Lehel Hűtőgépgyárban töltötték életük nagy részét. Sőt, néhányan a boldog nyugdíjas évek helyett fogadták el Kuti Mihály ajánlatát.

-         Nagyon fontos, hogy a beérkező anyagok, alkatrészek, melyeket feldolgozunk, beépítünk a gyártás során, minőségileg kifogástalanok legyenek. A mi minőségünk is függ ettől. Ezért hívtam olyan tapasztalt szakembereket a beszerzés területére, akiknek olyan kapcsolati bázisuk és szakmai ismereteik vannak, melyeket most itt kamatoztatnak. Ismerik a gyártás menetét, s tudják, mit mikor kell biztosítani. Ezeket az ismereteket nem lehet az egyetemen megszerezni, évtizedek kellenek hozzá - mondja Kuti Mihály.

 

Az irodába visszatérve a KÓD Kft. szervezeti struktúráját is felvázolta a cégvezető. A beszállítói gyártás a Carrier és az Electrolux, az Emerson számára készülő részegységeket jelenti. Ehhez Nyíregyházán 82, Jászberényben közel 200 dolgozójuk van. A villamos fővállalkozás nagyrészt Budapesten van, az épületgépészeti és villamos berendezések tervezését, kivitelezését, beépítését és karbantartását végzik. A KÓD Kft.-nek szinte az alapítás óta van egy kereskedelmi „lába” is, az Elektrokód, mely a szükséges villamos szerelési anyagokkal látja el a vevőket. Két évvel ezelőtt a cégen belül önállóvá vált a Navayo – a kutatás-fejlesztés-gyártás és értékesítés. Ezt a részt a cégtulajdonos házaspár fia, Kuti Gábor vezeti.

Mivel nem volt Jászberényben a riport készítésekor, felhívtuk telefonon. Egy irodai készülékről, belső mellékként tárcsáztuk a számát. Ismerősként köszöntöttük egymást, hiszen nem egyszer volt már alkalom a találkozásra. Gábor jó kedvű volt, bár már igencsak „lejárt a műszakja”, s egész nap tárgyalt. Neki már a híváskor este 8 óra volt. Tokióban értük ugyanis utol.

 

Az indiánok titka

 Ahhoz, hogy választ kapjak kérdésemre, mit keres Tokióban, előbb a navajo indiánok történetével ismerkedem meg. Olyan nyelvük volt ugyanis, amit egyetlen más nyelvre sem tudtak lefordítani. Ez a II. világháborúban az amerikaiakat segítette, több navajo szolgálta őket a titkos üzenetek megfejtésében, illetve kódolásában. A navajok szövegét csak egy navajo tudja megérteni, s áttenni angolra, illetve vissza. A navajok üzeneteit egyetlen titkosszolgálat sem tudta megfejteni, nem volt hozzá kód. Tulajdonképpen ez a lényege annak a távközlési, mobil-internetes rendszernek, amit a Kuti Gábor vezette cég kifejlesztett.

-         Azok a fejlesztések és irányítási rendszerek, melyek használunk, egy titkosított, internetes kommunikációs rendszerben vannak kapcsolatban egymással. Számunkra fontos, hogy ebbe a rendszerbe illetéktelenek ne tudjanak belépni. Ez a titkosított rendszer ma egyedülálló a világban. Számos tesztelés történt, aminek az lett eredménye, hogy nem tudták a rendszert feltörni. Ez a titkosítási rendszer saját szabadalmunk. Minden, ami a cégen belül történik, ezen a rendszeren keresztül történik. Ez biztonságos, de cégen belül ingyen van a kommunikáció, ami költségtakarékos megoldás. Az előbb Tokiót is a mi rendszerünkön belül hívtuk fel. A japánok két egyetemen is alaposan vizsgálták a mi rendszerünket, s a végén tanúsították, hogy nem megfejthető. Tíz évig biztosan nem lesz jobb ennél, amit a mi mérnökeink kifejlesztettek. Ezért is kaptuk meg a szabadalmat Japánban, Németországban, az USA-ban is. Ennek a rendszernek része egy kis doboz, a sec-box. Ez az eszköz biztosítja, hogy hang, kép és adat elérhető a rendszeren, legyen bárhol a világban a felhasználója. Mi – a KÓD Kft. és a Navayo - olyan cég vagyunk, amelyik elektronikát ad el Japánba. Gábor ez ügyben van most Tokióban.

Nem mulaszthattam el, hogy a jelenlegi gazdasági válságról ne kérdezzem Kuti Mihályt. Ő úgy látja minden cég számára fontos a több lábon állás, hiszen minden ágazat egyszerre nem kerül válságba. Ők is ezt tették az elmúlt években, azaz több területen dolgoznak, s együttes az eredmény. Tervük, hogy a jövőben induló, Magyarországon megvalósuló nagy beruházások villamos fővállalkozói lehessenek. A titkosított kommunikációs rendszer lehetőségei pedig óriásiak, azaz a jövő számukra igen nagy távlatot jelent.

 

Kiss Erika

 

 

 

Mérföldkövek a villamos fővállalkozás területén:

1998 Ferihegy 2B-terminál

2000-2004 Electroworld áruházak, IKEA, Festo, Nolato, Electrolux több csarnoka

2006 RTL Klub székház és stúdiók, CIB székház

2007 Raiffeisen Bank, Népliget irodaház

2008 Budapesti Hulladékhasznosító Erőmű

2008-2009 Pannon GSM székház

 

Cégtörténet:

 

1991-ben alapította Kuti Mihály és Kuti Mihályné hűtéstechnikai rendszerek tervezésére, kivitelezésére

2001-től Electrolux beszállító

2003-2004  Lear beszállító

2004 K+F indítása (későbbi Navayo)

2005-től Carrier beszállító

2007-től Emerson beszállító

2007 Nyíregyházi üzem létesítése

2008 Navayo értékesítés kezdete (Japán, Nyugat-Európa)

Publikálta
null