Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Rosszkedvünk ősze nem látszik oszlani
Lengyel László közíró, politológus, közgazdász sokszor járt már Jászberényben. Sokszor, és tegyük hozzá mindig kendőzetlen őszinteséggel tárta elénk a hazai gazdasági-politikai helyzet tágabb összefüggéseit. Ezt tette múlt csütörtökön este is, amikor a Városi Könyvtár és Információs Központ terme megtelt a kíváncsi hallgatósággal.

A vendéget és a közönséget Gömöri Árpád tanár úr köszöntötte, s nagy alapossággal – olykor költői megfogalmazással - vázolta fel Lengyel László életútját, munkásságának jelentősebb állomásait. A bevezető után aztán jöttek a sötét fellegek, hiszen Lengyel László semmi biztatót nem mondhatott. A nemzetközi helyzet elemzésével kezdve igyekezett megvilágítani, miért vagyunk mi is nehéz helyzetben.

Az USA gazdasági válsága érinti a tőzsdét, a bankokat, a biztosító társaságokat. A problémák gyökerét 1992-ben kell keresni, amikor Clinton elnök idejében olyan történt, ami korábban még soha. A szinte mindig bérelt ingatlanokban élő amerikaiakat ingatlanvásárlásra ösztönözték. A házakra jelzálogkölcsönöket vettek fel. Ez a rendszer azonban 1-2 éve becsődölt, szinte összeomlott. A gazdasági növekedés üteme 2005-re lelassult, a korábban növekvő jövedelmek megtorpantak, a hiteleket nem tudták fizetni az emberek. Ez a válság mélyül egyre  tovább, a bankokat, biztosítókat, a tőzsdéket érintve.

Lengyel László elmondta, az USA válsága Európára is kihat. A gazdasági növekedés szinte leállt, ez pedig az egész világban érezteti már hatását. Magyarország számára két nagyon fontos ország gazdasági helyzete a meghatározó. Németországban is lassul a növekedés, ami a magyar exportot veti vissza. Oroszországban a bankrendszer, a tőzsde szintén az összeomlás közelében van. Ez sajnos 2-3 évre számunkra is meghatározó. Az egész világgazdaság természetesen nem omlik össze, de befektetések elvétve lesznek, a tőke ilyenkor nem vállal kockázatot.

A vendég kifejtette, hogy ő szerinte a világgazdasági válság oka alapvetően a hitelesség hiánya. Megrendült az alapintézményekbe – állam, bankrendszer stb. - vetett bizalom. A politikusok népszerűsége a mélyponton van. Ha egy országnak nincs hiteles vezetése, akkor az út válságba vezet – mondta Lengyel László.

A hazai helyzet elemzésében is visszatekintettünk az elmúlt évtizedre. A jövedelmek növekedése, a fogyasztás ösztönzése – lakáshitel-kedvezmények -, a minimálbér emelése és adómentessé tétele - és ezzel a félig legális jövedelmek rendszerének kialakulása - számos anomáliát „eredményezett”. A hivatalos és adózott jövedelem alacsony, a lakosság teljesen eladósodott. Aztán 2006-tól a jövedelmek visszafogása újabb adósságcsapdát tartogatott. Sokat hibázott a kormányzat 2000 óta folyamatosan.

Lengyel László részletesen kitért arra, hogy a minimálbér csapda, az oktatás-szakképzés zavara miatt nincs képzett munkaerő már, viszont több százezres szakképzetlen munkavállaló van. Az embereknek senki nem magyarázta el, hogy az öngondoskodást el kell kezdeni, s hosszú távú gondolkodásra kell „átállni”. Az egészségbiztosításról, a nyugdíjról mindenkinek magának kell gondoskodni! Példaként említette, hogy minimálbéresek első csoportja 2014-től megy nyugdíjba, s havi 22 ezer forintra számíthatnak a jelenlegi számítások szerint.

Az EU nem fogja finanszírozni a magyarok gondjának megoldását. A politikai elitnek pedig megbocsáthatatlan vétke, hogy a reformok kidolgozásához se a szakértőket, se a társadalmat nem kérdezte. Az egészségügyi reform mögött nem voltak számítások, a biztosítók egyértelműen nemet mondtak arra, hogy ők beszálljanak egy beláthatatlan megoldásba. Lengyel László szerint a ’80-as évekhez képest a mai helyzet tragédia.

Egyetlen pozitívot említett az elemzés során, a megszorítások jó úton haladnak, a konvergencia-programban leírtak teljesülni fognak, s ez azért fontos. A befektetők azonban 2007-ben elmaradtak, 2008-ban csak egy, a Mercédesz érkezett. Hazánkban a növekedéshez egyelőre nincs alap, nincs felhajtó erő, ami a gazdaságot meglódítaná. A hitelességi válság pedig nálunk is óriási. A politika teljes csődje tapasztalható, hiszen még alapkérdésekben sincs egyetértés. A kormány összevissza kapkod, az ellenzék pedig nem teszi a dolgát, viszont mindkét oldal ígérget, ám a társadalom rétegeivel nem állnak szóba. Orbán Viktor populizmusa, tőkeellenessége elriasztja a befektetőket, és a rendszeresen történő zavargások is negatívan hatnak. A válságban az a legborzasztóbb, hogy egyik oldalon sem látható olyan személy, aki úrrá tudna lenni ezen a helyzeten. Lengyel László szerint az egykori reformországból mára egy lecsúszott NB II-es csapat lettünk.

A lesújtó diagnózis után a jelenlévők kérték Lengyel Lászlót, hogy valami jövőképet is vázoljon fel. A hitelességi válságról beszélt, arról, hogy nincs talán csak 1-2 olyan tekintélyes magyar politikus, szakember, akit nemzetközileg is elfogadnak, aki például Merkel asszonnyal tárgyalni tudna. Surányi György, Békesi László, Kovács László neve jött szóba, s az, hogy mennyire szomorú, mert Karsai Józsefek és Mikola Istvánok kezében vagyunk. Összefoglalóként azt hallottuk, hogy a tőkével és a bérből és fizetésből élőkkel is tisztázni kellene a viszonyt. A nagy rendszerek – nyugdíj, egészségügy – reformja elkerülhetetlen, de a nagy infrastrukturális rendszereké is. Ilyen a MÁV, a Volán társaságok, a Metró, az autópálya-építések és –fenntartások, ahol milliárdok „tűnnek el”. A bankokat rá kellene venni, hogy az oktatásba és az egészségügybe szálljanak. Mindezt azonban csak hiteles politikusoknak lehet elérni - hallottuk Lengyel László előadásának végén.

Kiss Erika

Publikálta
null