Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Valami elkezdődött a Neszűrben

Jászberény külterületein élők helyzete nem egyszerű. Évek óta sok problémával kell megküzdeniük, hiszen sem rendes lakás, sem víz, sem gázellátás, sok helyütt villanyáram, de még jó utak sincsenek. Az önkormányzat több éve tett erőfeszítéseket, hogy a külterületeken élők szociális problémáin valamilyen formában segítsen. Erről készült most egy összefoglaló, mely összességében arról ad hírt, hogy valami elkezdődött a külterületeken is.

 

A szociális iroda és a szociális intézet vezetői által összeállított jelentés szerint a külterületeken 2135 bejelentett lakos él. A legtöbben a Neszűrben 433-an, Portelek Szent Imre tanya környékén 417-en, Újerdőn 333-an, Tőtevényen 219-en, Alsómuszájon 147-en, a Zagyvapart tanya környékén 100-an, Felsőmuszájon 91-en, a Hajtai területen 69-en, s még öt kisebb tanyabokorban páran.

A külterületi lakosság anyagi gondokkal, szegénységgel, munkanélküliséggel küzd. Sok a beteg, az alkohollal és mentális problémával küzdők száma. A lakhatási körülmények sok esetben aggasztóak, miközben sok a gyermek a családokban. A 18 év alattiak száma 434. A külterületen nincs jó ivóvíz, az ásott kutak vize nem használható emberi fogyasztásra, fúrt kút pedig alig található a portákon, s még ezek vízminősége sem tökéletes a mai normák szerint.
A Gyermekjóléti Szolgálat közel 200 gyermek sorsának alakulását követi nyomon a városban, s közülük 86 él a külterületeken. Vannak olyan családok (15), melyek nem lakás céljára létesült építményekben, melléképületben, bódéban laknak. A jelentés szerint  hűtőszekrényajtókból összeállított építményben is élnek gyermekes családok. A problémás és gondozásba vett családok közül 8 Jászberényből költözött ki, mert lakhatását nem tudta másként megoldani, azonban 21 olyan családdal is foglalkoznak, akik más településekről költöztek erre a területre.

A családok jelentős részének jövedelmét a szociális segélyek, a gyes, a családi pótlék adja, vagy más nyugdíjszerű ellátás képezi. A családfők alkalmi munkákat is vállalnak. A gondozásba vett családok közül csupán ötben van bejelentett munkahellyel rendelkező felnőtt. A szociális ellátási formák közül a legtöbb átmeneti segélyt, rendszeres szociális segélyt a Neszűrben élők kapják, viszont az ápolási díjakat a portelekiek „használják” fel 50 %-ban. Ez azt is jelzi, hogy a gyermekesek inkább a Neszűrben laknak, s Portelek elöregszik. Az időskorúak járadékának többségén Portelek és Felsőmuszáj osztozik. A rendszeres és átmeneti ellátást igénylők száma egyre növekszik.

A külterületi problémák megoldására komplex programot dolgoztak ki a szakemberek, a szociális iroda, a gyermekjóléti szolgálat mellett az Egyesített Szociális Otthon is bekapcsolódott a feladatok megoldásába. Ők biztosítják az étkeztetést (46), a házi segítségnyújtást (46), a támogató (2) valamint a tanyagondnoki szolgáltatást (27) fő részére. Az ellátottak között főleg egyedül élő idősek, de rokkantnyugdíjasok, fogyatékkal élők, pszichiátriai és szenvedélybetegek is vannak. Étkeztetést, vásárlást, gyógyszerkiváltást, mosást biztosítanak, de hivatalos ügyintézést, érdekképviseletet is. A külterületen 65 személyhez járnak ki rendszeresen a szociális otthon munkatársai. A tanyagondnoki szolgáltatást 2005 tavaszán vezették be. Az utóbbi 10 évben a tanyai ellátottak száma megduplázódott.  A szociális intézet a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást is biztosítja, de erre a külterületen nem volt igény. Minden új szolgáltatást megismertetnek a külterületen élőkkel, de csak a felsoroltakra van igény. Ha egy gondozottuk már 24 órás ellátásra szorul, akkor az idősek otthonában biztosítanak számára elhelyezést.

A külterületiek gondjainak enyhítésében, megoldásában a Magyar Vöröskereszt jászsági szervezete is aktívan részt vett. Egy komplex közösségfejlesztő programot tudtak megvalósítani, aminek eredménye is megmutatkozik már. Az ő elemzésük szerint a neszűri betelepülők száma már stagnál, s a romák mellett sok szerény körülmények között élő fiatal is a külterületen próbál olcsóbb lakáshoz, megélhetéshez jutni.
A Vöröskereszt szervezésében az ott élők aktív részvételével több alkalommal szemétgyűjtés, parlagfűirtás, lomtalanítási akció valósult meg. A közbiztonság terén a Neszűri Polgárőrség végez pótolhatatlan munkát. A példás összefogás már az ott élők tenniakarását is jelezte. A külterületi lakosság komfortját szolgálná, ha jobb utak lennének, a posta, a telefon, a kábeltévé szolgáltatás, a közvilágítás is megvalósulna.

A Vöröskereszt összefogásával 2005-ben létrejött a HÖN – Hajta, Öregerdő Neszűr – Ifjúsági és Szomszédsági Egyesület, mely a kulturális és sportolási lehetőségek kialakításába is bekapcsolódott. Létrejött két közösségi tér, mely nyáron közösségi rendezvények tartására alkalmas. Az is nagy eredmény, hogy tavasszal Öregerdőn ismét tartottak istentiszteletet és búcsút, mert a hagyományok felelevenítáése is elindult. A kint élőknek erre is szükségük van.

A jelentés – melyet az önkormányzat elfogadott – a további feladatokat is meghatározta. A közszolgáltatások biztosításában lépni kell, az utak javítása, a csapadékvíz elvezetése is megoldandó. A szemétszállításhoz több konténert és gyakoribb gyűjtést kell biztosítani. A közvilágítás megoldásában is lépni kell, a közbiztonság terén a rendőrség állandó jelenlétére van szükség, s folytatni kell a szociális ellátásokat, a helyi civilszervezetek munkájának támogatását, a közösségfejlesztést a jobb életminőség elérése érdekében.

Publikálta
null