Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházi esemény

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Fizikai Tudományok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyakorlati képzés

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédelem

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Járóbeteg

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Klub foglalkozás

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Kórusverseny

Költségvetés

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Miniszterelnök

Minisztériumok

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Múzeum/Kiállítás

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nemzetközi sport

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzat

Önkormányzati választás

Önkormányzat közgyűlései

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Piackutatás

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rádió

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

SZDSZ

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Társulások

Távközlés

Telemarketing

Települések

Természetgyógyász

Terrorizmus

Továbbképzés

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Űrkutatás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Mi a földön járunk

A Magyar Demokrata Fórum szakpolitikusa, volt egészségügyi államtitkár, Pusztai Erzsébet  járt Jászberényben néhány napja. Az MDF országgyűlési képviselő-jelöltje, Szentesi Mihály társaságában látogatást tett az Erzsébet Kórházban, ahol nem először járt a vendég, jól ismeri a jászberényi, de vidéki kis kórházak helyzetét is.

Szentesi Mihály bevezetőjében elmondta, hogy az MDF a kampány során elsősorban az oktatással, az egészségüggyel kíván foglalkozni, hiszen e két terület alapvetően befolyásolja a gazdaság teljesítőképességét. Jászberényben és a Jászságban is fontos, hogy mi lesz a kistelepülések iskoláival, a kistérség egészségügyi ellátásával. A demokrata fórum hosszú távú, megvalósítható elképzelésekkel kíván foglalkozni, s nem teljesíthetetlen ígérethalmazzal akarja megnyerni a választókat.

Pusztai Erzsébet az MDF egészségügyi programját foglalta össze röviden, aminek lényege, hogy az egészségügy gazdasági hasznot hozó ágazat lehetne. Kifejtette, hogy hazánk Európa egyik egészség-központjává válhat, ahol a gyógyító-rehabilitáció terület kapna hangsúlyt. Ehhez az egészségügyi ellátórendszer szerkezetének átalakítása, fejlesztése szükséges. Ezt olyan program részeként lehet megvalósítani, mely egyaránt szolgálja a magyar lakosság érdekeit és az ország gazdasági fejlődését. Magyarország az egészség szigete legyen, ide jöjjenek a betegek gyógyulni, s ne az orvosok menjenek külföldre dolgozni – hangoztatta Pusztai Erzsébet. A gyógyturizmus kiaknázatlan lehetősége hazánknak. A gyógyvízkincs, a rehabilitációs hagyományok, valamint európai szintű orvosi tudás az a három pillér, amire alapozva jó tervet készíthetünk.

Természetesen a forrásokról is szó esett, hiszen sok pénz szükséges az átalakításhoz, a fejlesztésekhez. Az MDF szakpolitikusa a fejlesztésekhez az EU-s pályázati-támogatási források mellett tőkebevonást tart szükségesnek. A több biztosítós társadalombiztosítási modellt azonban nem tartja elfogadhatónak. Ők inkább az alapbiztosítás mellett – mely egyaránt jár mindenkinek – kiegészítő biztosításokat támogat, amit igénye szerint köthetne meg bárki. Az ellátás körülményeinek, elérhetőségének javítása érdekében támogatják a magán kezdeményezéseket, az orvosok tulajdonossá válását a háziorvosi és járóbeteg-ellátásban egyaránt.

Jelenleg az egészségügy szerkezete nem megfelelő, sok a párhuzamosság, ugyanakkor hiányzó kapacitások is vannak, nincs olyan országos terv, mely ésszerűen osztaná fel, fejlesztené a kapacitásokat. Szentesi  Mihály erről szólva azt mondta, hogy Jászberénynek a gyöngyösi, hatvani kórházakkal kellene együttműködni, hisz a földrajzi közelség okán e kórházakat veszik most is igénybe a betegek. Nem kellene a megyehatárokat, a régióhatárokat e kérdésben nézni, hanem azt, hogy a beteg milyen gyorsan tud jó színvonalú ellátáshoz jutni. Véleménye szerint a betegek és az egészségügyi dolgozók érdekeit is figyelembe vevő jogi szabályozással elkerülhető a kiskórházakat jelenleg sújtó finanszírozási hátrány. Olyan egészségügyet kellene „csinálni”, ahol nincs hónapos várólista egy szakvizsgálat miatt, vagy nem kell a szomszéd városokba járni olyan kezelésekre, melyek feltételei itt is megvannak. Az ellátás biztonsága kérdés a jövőben. Azonban az egészségügyi dolgozók túlterhelése csak fokozódhat az orvoshiány miatt. Ez akár válságos helyzetet is teremthet a Jászságban mind a kórházi, mind családi orvos ellátásban - mondta Szentesi Mihály. Az egészségügyi dolgozókat meg kell becsülni és meg kell fizetni, különben nem jönnek a fiatalok, de még az évek óta itt dolgozók is elmehetnek.

Az egészség érték – ezt kell tudatosítani az emberekben, s ennek érdekében a szűréseket is ki kell terjeszteni. A megelőzés, a sport, az egészségnevelés szerepe mind fontos. S erre az iskolában nevelni, oktatni is szükséges a fiatalokat gyermekkortól kezdve. A kiskórházak éppúgy fontosak, mint a kis iskolák a vidéken élők számára. E kettő alapvetően befolyásolja életminőségüket. Az MDF mindkét kérdésben a józanságra, az óvatosságra törekszik, hisz a nagy ellátórendszerek átalakítása nem kis feladat lesz a közeli jövőben.

Pusztai Erzsébet arról is szólt, hogy féltik az egészségügyet a felelőtlen ígéretektől. A kampánysorán elhangzó ígéretek között a nagymértékű járulékcsökkentéssel kapcsolatban alapos számítást végeztek.  Eszerint csak 1 % munkaadói nyugdíjjárulék-csökkentés évi 60 milliárd forint kiesését jelent a költségvetésnek. A bevétel lehetősége - új munkahelyek létesítése folytán - viszont egyáltalán nem biztos, hogy pótolja a kiesését. Számításuk szerint 100 ezer új munkahely esetén évi 100 milliárd bevétel lehetséges. S nem minimálbéres állásban, hanem havi bruttó 140 ezer forintos fizetés mellett! Azaz, a versenyszférában kellene az új munkahelyeknek létrejönni, amit az állam nem tud irányítani. Tehát nem látható át, miből jutna több az egészségügyre a járulék-csökkentés esetén. Pusztai Erzsébet szerint a beruházásokhoz mindenképpen tőkebevonást tartanak szükségesnek, a kiegészítő biztosítások rendszerét támogatják a munkavállalók részére, ami ténylegesen többletforrást hozna, s ezek mellett az ellátórendszer átszervezése is halaszthatatlan feladat.

Publikálta
null