Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
AJKP

AJKSZP

AJTP

Események

Fejlesztés

Információ

Intézmény

Irodalom

Iskola

Iskolai élet

Jó gyakorlat

Képzés

Kitüntetés

Kollégium

Konferencia

Kormányzat

Könyvajánló

Labdarúgás

Művészet

Oktatás és képzés

Önfejlesztés

Pályaorientáció

Pályázatok

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Számítástechnika

Tájékoztató

Találkozó

Tehetséggondozás

Vállalkozás


Színházlátogatás - ingyen
A IX. kerületben működő SzínMűhely Alapítvány ingyenes
színházlátogatási lehetőséget kíván nyújtani hátrányos helyzetű
középiskolások számára. A X. Kortárs Drámafesztivál Budapest keretén
belül bemutatandó Felelősségem tudatában kijelentem - Dokuszínház egy
fiatal roma nő útkereséséről című előadás November 28.-ei
főpróbájára, és azt követő beszélgetésre várjuk az érdeklődő
középiskolásokat.
Alapítványunk fontosnak tartja, hogy az előadást minél több roma
fiatal is lássa, mert az előadáson keresztül a gimnazisták bíztató
példát kaphatnak arra, hogyan vállalják önmagukat, és hogyan legyenek
képesek a problémáikról beszélni nyilvánosság előtt, mint ahogy teszi
ezt az előadásban a roma származású színésznő gyerekkori és fiatalkori
származásbeli problémái bemutatásán keresztül. Hisszük, hogy a kortárs
dráma és színház képes korszerűen visszatükrözni a társadalmi
folyamatokat, ezért egyfajta társadalmi párbeszédet tud generálni.
Amennyiben felkeltettük érdeklődését, kérem, tekintse át a SzínMűhely
Alapítvány rövid bemutatását, illetve az előadás leírását.
A nyilvános főpróba kezdési időpontja még nem tisztázott, erről később
kapnak értesítést a jelentkező intézmények. A nyilvános főpróbára
korlátolt számú (összesen csak 100 db) helyet tudunk biztosítani,
ezért kérem mielőbbi visszajelzését (pontos létszámmal) a
magyaro.dramafestival@gmail.com címre.
Csatolva küldöm a SzínMűhely Alapítvány és az előadás leírását.
Érdeklődni lehet: 06203892237 Magyar Orsolya - Színházi nevelési
program koordinátor
Üdvözlettel:
Szilágyi Mária
Fesztiváligazgató
A SzínMűhely Alapítvány rövid bemutatása:
A SzínMűhely Alapítvány 1999-ben jött létre, célja olyan színházi előadások, rendezvények, projektek, workshopok szervezése, melyekkel elősegíti a kortárs dráma és új progresszív színházi törekvések kibontakozását, valamint felhívja ezekre a hazai és külföldi közönség figyelmét. Társrendezője a Kortárs Drámafesztivál Budapest elnevezésű nemzetközi színházi fesztiválnak.
Hisszük, hogy a kortárs dráma és színház képes korszerűen visszatükrözni a társadalmi folyamatokat, ezért egyfajta társadalmi párbeszédet tud generálni.
Az Alapítvány számára elsődleges a jövő színházszerető közönségének nevelése. Különösen fontosnak tartjuk a középiskolások megszólítását és aktív bevezetését a kortárs drámairodalom és kortárs színház világába.
2007-ben az OSZMI-val közösen elindítottuk Az iskola írója – Az író iskolája című színházi beavató és nevelési programunkat. A program célja az volt, hogy a budapesti középiskolásokat kortárs magyar drámák olvasására és azokról való gondolkodásra, eszmecserére inspirálja.
2008-ban a program kibővült azzal, hogy a középiskolások egy fiatal rendező – Berzsenyi Bellaagh Ádám vagy Hollósi Gábor – irányításával adott dráma egy-egy jelenetével dolgoztak workshopszerűen.
Ugyancsak 2008-ban lehetőséget kínáltunk az iskoláknak és diákjainknak arra, hogy egy drámaíró segítségével a diákok hétköznapi történetekből írjanak drámaszöveget. A legizgalmasabb jeleneteket a csapatok a Kortárs Drámafesztivál Budapest keretében mutatták be. 2009-ben bővült az iskolánk köre vidéki és határon túli iskolákkal.
2010 őszén a Fővárosi Közgyűlés Oktatási és Ifjúságfejlesztési Bizottságának Te Jössz! pályázati támogatásával megvalósítottuk az Itthon vagy Budapesten? c. középiskolásoknak kiírt alkotóművészi projektünket.
2011 nyarán Kortárs Drámatábort szerveztünk középiskolások számára. A tábor célja a komplexitás, a gyerekek kreatív gondolkodásának fejlesztése volt. Ennek érdekében a táborban aktuális, a mindennapi életben előkerülő problémákkal foglalkoztunk.
2011-ben folytatjuk és kibővítjük az utóbbi években nagy sikerrel futó Az iskola írója –Az író iskolája programunkat. A résztvevő iskolák/diákok körét hátrányos helyzetű tanulók és vidéki valamint határon túli iskolák bevonásával szeretnénk bővíteni. A diákok az írótalálkozók tapasztalatait, és a workshopok jeleneteit egy nyilvános, közös gálaesten mutatják be, a 10. Kortárs Drámafesztivál Budapest (2011. november25-december 4) keretében.
2012-ben hasonlóan az eddigi évekhez, szeretnénk folytatni nevelési programunkat.
ALINA ŞERBAN (RO): FELELŐSSÉGEM TUDATÁBAN KIJELENTEM
(Declar pe propria răspundere)
2011. november 28. 20:00
MU Színház
60 perc és beszélgetés
 
Dokuszínház egy fiatal roma nő útkereséséről
 
Szereplők
Alina Şerban
Cătălin Rulea
Zene
Cătălin Rulea
Hangtechnikus
Robert Dinu
Díszlet
Adrian Cristea
Dramaturg
Alice Monica Marinescu
Rendező
David SCHWARTZ
 
Történet egy tíz éves kislányról. Egy tíz éves cigány kislányról. Nem, egy tíz éves roma kislányról. Egy helyes, értelmes kislányról, aki cigány. Vagy akkor most hogy is mondjuk? Roma vagy cigány, vagy purdé, vagy most hogy is nevezzük? „Egyenlőség”, „esélyegyenlőség”, „kisebbség”, „többség”, „szegénység”, „rasszizmus”, „integráció”, „identitás”. Mit jelentenek egy tinédzsernek ezek a szavak? A lány már tudja, mert megélte, megtapasztalta, és nap mint nap érezte a bőrén egy bukaresti „cigánygettóban”.
Vagyunk-e olyan bátrak, hogy vállaljuk önmagunkat? Hogy kiálljunk emberek elé, és meséljünk nekik személyes dolgainkról, sérelmeinkről, megaláztatásainkról, kirekesztettségünkről, nem-tudni-hova-tartozásunkról. Ha el is szánjuk magunkat erre a lpésre, továbbra is kérdés marad: hogyan tegyük ezt, hogy meghallgassanak, hogy megértsék a helyzetünket, de mindezzel mégse keltsünk bennük szánakozást magunk iránt.
A Felelősségem tudatában kijelentem című előadás a roma származású drámaíró-színésznő Alina Şerban személyes története. Történet egy roma kislányról, illetve annak identitáskeresésről. A lány tíz éves, ötödik osztályba jár, Bravot és Popcornt olvas, szereti a spanyol szappanoperákat, rajong Jackóét, van háziállata, de, mint ahogy sok más vele egykorú gyerek, ő sem szereti kitakarítani kedvence kalitkáját. Egy nap azonban vége a „normális” életnek, egész addigi világa a feje tetejére áll, amikor családját kilakoltatják, és beköltöznek rokonaikhoz a városi "cigánygettóba".
Az előadás Alina naplóit és eredeti fotóit is felhasználva szembesíti a nézőt a kegyetlen valósággal, még a 21. században is fennálló kasztrendszerrel, a hétköznapi rasszizmussal és a megbélyegzés kegyetlen, szenvtelen mechanizmusával.
David Schwartz rendező, a fiatal és ígéretes román színházi generáció egyik kiemelkedő alakja, aki munkáiban főként társadalmi, politikai kérdésekkel foglalkozik. Létrehozott többek között egy audio- és videoarchívumot az 1990-es romániai események kapcsán, valamint dokumentálta a romániai, Zsil-völgyi, elszegényedett bányászközösség életét.
Alina Şerban 2009-ben végzett a Bukaresti Színművészeti Egyetem színész szakán. Jelenleg az egyik legismertebb bukaresti független színházi műhely, a tangaProjekt tagja, civilként is aktívan küzd a roma kisebbségekért. Együttműködésük 2010-ben kezdődött, a bukaresti haladó és nyitott szellemű Green Hours Monday Theatre keretében és támogatásával. A Felelősségem tudatában kijelentem című produkció ennek az együttműködésnek az eredménye.
A Green Hours Monday Theatre Románia első kávéházi színháza, ahol mindmáig a legbátrabb és leginnovatívabb előadások születnek. A Green Hours teljes alkotói szabadságot nyújt az általa befogadott és felkarolt művészeknek. Nem véletlen, hogy az elmúlt másfél évtized legelismertebb és legizgalmasabb román színházi alkotói (rendezők, drámaírók, színészek és díszlettervezők, pl. Gianina Cărbunariu) itt kezdték pályafutásukat, és folyamatosan ide is térnek vissza.
Alina Şerban megrázó vallomása számos nemzetközi szereplés után most Magyaországon látható magyar nyelvű feliratozással.
Publikálta
Arany János, Programiroda