Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Tiffany üvegek a "CINKÉK" között
  
Fotó: Lerch


















A pécsi Origó-Házban rakott fészket a szép nevű CINKE (Civilek Nevezetes Kulturális Események) Program. A rendkívül sokoldalú és igen látogatott helyen állította ki munkáit Csaba Ildikó, a Tiffany üvegek szerelmese. A moderátor szerepét a művészeti vezető. Bartalovics Zoltán töltötte be.
 

Kedd délután az újdonság varázsával hatott  mindaz, amit Ildikó bemutatott, mindaz, amit -kérdésekre felelve - elmondott magáról. Fotó/szerk.: LerchKislányként zongorázott, ritmust kopogott, a Művészeti Gimnáziumban azonban (nem egészen önszántából) fuvolát tanult, majd tanítónő lett. Amikor fáradni látta kis tanítványait, mindig beiktatott valamilyen kézműves fogalkozást a napirendbe: csuhét fontak, nemezeztek, szőttek, agyagoztak. Élvezték a kezük alól kikerülő apró csodákat, a tanító nénit pedig egyre inkább megszerették. Ahogy múltak az évek, Ildikó férjhez ment, négy gyereke született. Ma már felnőttek, 38-21 évesek. A legkisebb, Kata friss süteményt hozott és lelkesen végigülte, -tapsolta a programot. Elmondása szerint az egész család büszke az édesanyjára, aki egy kissé későn is teljes életet él. Ma már elsősorban az unokáit tanítja mindenféle "matatásra". Egyikük sógyurmából készült nyuszijai, tojásai ugyancsak láthatók a tárlaton.
Fotó/szerk.: Lerch











Ildikó nyugdíjba vonulása után eredeti módon hasznosította végkielégítése összegét. Befizette egy üvegfestő-ólomüveg készítő tanfolyamra. Itt - talán szakmaféltésből, talán más okból - csak az alapokat mutatták meg neki és társainak. A valódi titkot, a sok remek fogást neki magának kellett lassan-lassan kitapogatnia. Ma úgy érzi, már nem kevés gyakorlat, tegyük hozzá: és siker! után a legnőiesebb dolognak a Tiffany technikát tartja.
Fotó/szerk.: Lerch











Kész tárgyaival örömet akar szerezni, meghittséget, melegséget varázsolni a sajátján kívül mások otthonába is. Soha nem készít két teljesen egyforma tárgyat, mert az egyediség adja meg neki teljes szabadságot. Erre soha nem sajnálja se az időt, se az energiát, se az anyagokra fordítandó nem kevés pénzt.  Örül a pozitív, a magába vetett hitét erősítő visszajelzéseknek, az újabb bemutatkozási lehetőségeknek, mégis mindegyiket csak egy-egy állomásnak tekinti azon az úton, amelyen elindult. További tervei szerint meg szeretné tanulni a tűzzománc készítését, az ötvösséget, a foltvarrást... és a sornak még nincs vége.
A művész boldog ember, mert képes szépet alkotni. Mert a családja mellette áll, erdész férje mindenben támogatja. És mert olyan barátot mondhat magáénak, mint Balatoni Erika, aki lépésről lépésre követi technikai fejlődését, érzelmi-emberi kiteljesedését. És aki kitűnő ízlésével, kreativitásával segít megteremteni textiliákkal, kiegészítő darabokkal a tárgyainak  megfelelő mikrokörnyezetet, amelyben a különböző Tiffany üvegek színei, formái leginkább érvényesülnek   
A CINKE Program nem lett volna igazi, ha nem kapnak szót, kérdezésre, beszélgetésre lehetőséget  a jelenlévők. Igazán megható az a momentum volt, amikor Lénárd József, helyi költő, Kezek és érintések című versével köszöntötte Csaba Ildikót. Az élményt ezután két rögtönzött haikujával tette teljessé.  Teljes egésszé.
Publikálta
null