Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Amíg él, alkot
                                                  

Fotó: Nemesi ÁrpádAz embert próbáló hőség ellenére sokan jöttek el a komlói muzeális gyűjtemény, ismertebb nevén a helytörténeti múzeum kiállítótermébe. Egy kezében faragott botot tartogató  bácsika üldögélt ott türelmesen. Mint később kiderült, személyében a bemutatkozó művészt, Gyenis Istvánt tisztelhettük.

Jakab Józsefné intézményvezető köszönésképpen bemutatta a vendéget és a szereplőket. Közülük elsőkként Czukorné Panta Mária énekest és az őt szintetizátoron kísérő Bertaldó Józsefnét hallgathattuk meg. Marika első száma a Szegény vagyok, szegénynek születtem... kezdetű dal  megadta az alaphangulatot: kissé visszafogott, de nagyon őszinte. Ezt a gondolatsort vitte tovább a program megnyitója, Korbuly István színházigazgató, aki a kultúra szerepéről, ezen belül a művészet hivatásáról beszélt. Végül József Attilát idézve - "az igazat mondd, ne csak a valódit" - jutott el a kiállítás Igazak közt  címéhez. Majd megtudhattunk tőle néhány fontos adatot a grafikus-festőről is.
 
Fotó/szerk.: Nemesi Á / LerchGyenis István 1937-ben született Döbröközön, Tolna megyében. Körülményei úgy hozták, hogy ismereteit önműveléssel szerezte meg, művészi módszereit pedig sok-sok gyakorlással, megannyi próbálkozással érlelte egyénivé, hiszen ugyanúgy ugyanazt nem érdemes csinálni, ahogy  mások. Az 1987. évi első önálló szekszárdi bemutatkozását  továbbiak követték.  Az 1990-ben Kecskeméten kapott Nívó-díj megerősítette abban, hogy jó úton jár. Ma is rendületlen odaadással alkot, bár betegsége időnként megálljt parancsol neki. Az Alsótengelici Szociális Otthonban, ahol tíz éve él, művészetének őszinte pártfogóira talált.

Fotó: Nemesi ÁrpádBár finom művű  képein, melyeket ezúttal Tóth József építész és Bágyi Zsuzsanna arculattervező rendezett a közönség elé, nagyrészt  természeti jelenségek, utak, fák láthatók, embert, állatot szinte sehol,  mégse tájfestőnek tartja magát. Alapjuk  nem valamilyen helyszín, nem fotózza  a valódit, a látvány esetlegességét, hanem a személyiségen mélyen átszűrt  igazit formálják meg. A fekete-fehér és a visszafogott színek  kiegyensúlyozottságot, nyugalmat árasztanak. A lassan-lassan útra  kelőnek pedig azt üzen(het)ik, hogy nem kell félni. Addig azonban - akár az utolsó pillanatig is csak értelmesen tevékenykedve érdemes élni.

Publikálta
null