Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Ókori nők, mai lányok, asszonyok

 

                                                  

Fotó: LerchJúlius 22-én a komlói Közöségek Háza egy Németországból indult vándorkiállításnak adott otthont. Címe: Csak szépek voltak? Eredeti régészeti leletekből, másolatokból, szemléltető ábrákból, táblázatokból, makettekből és egy ragyogó előadásból tudhattuk meg, mi a közös az ókori palesztin, izraeli, egyiptomi nők és mai utódaik élete, szokásai között.

A sokakat érdeklő program az Evangélikus Hittudományi Egyetem Ószövetségi Tanszékének és a helybeli Evangélikus Gyülekezetnek a támogatásával jött létre. Előbb az intézmény munkatársa Kovács Dezsőné Ibolya köszöntötte néhány kedves szóval a vendégeket, majd átadta a szót  dr. Kőszeghy Miklós történész professzornak., aki az ötletgazda célját abban jelölte meg, hogy a látogatók értelmileg is, érzelmileg is közelebb  kerüljenek a Biblia "kőbe vésett", jóllehet emberek írta világához.

Az eredeti kérdésre (Csak szépek voltak?) a válasz akkor is nem, ha a szakember sokáig taglalta, milyen anyagokkal és eszközökkel hangsúlyozták ókori asszonyanyáink  nőiességük bizonyítékait: ajkukat, szemüket. Hosszan beszélt arról is, vajon csak erotikus töltése van-e a felső testet ruhátlanul ábrázoló szobornak, vagy inkább öntudatos vállalása  az anyaságnak, amellyel a természet csak a nőket ruházta föl, s amellyel egyfajta hatalmi poziciót is kivívhattak maguknak az akkori patriarchális társadalomban.

Fotó/szerk.: LerchAz agyagedények utaltak a háztartási munkákra. A kézi malom, amelyben legalább hat óra alatt lehetett egy napra való gabonát megőrölni, közben a gyerekekre figyelni stb., mégis valamiféle hatalmat is biztosított, mert mit tehetett  volna a családfő és a többiek is, ha nem gondoskodik valaki helyettük a betevőről. S már el is jutottunk az ókori nő jogi státuszához. Eljegyzéskor szüleinek fizetni tartozott a (ve)vőlegény, hiszen az esküvő után az új asszony elhagyta ősei házát, s az általa addig végzett munka ellenértékét pénzzel kellett pótolni (vagy a jegyesség alatt ledolgozni). Értéke volt a szüzességnek is, annak híján vissza lehetett küldeni a szégyenbe esett nőt a családjához (igaz, akkor a "váltságdíj" is visszajárt.).
Egyébként más volt a feleség és az ágyas helyzete, mert egyszersmind hatással volt az öröklés rendjére,  előnyben részesítve a feleség első szülöttjét. (Mellett jutott szerep a már akkor is megvetett, ősi mesterségüket gyakorló prostituáltaknak is.)  Kevés szabad idejükben a nők zenéltek, főleg ritmust doboltak és a vallásra is volt gondjuk. Feltételezhető azonban az egyistenhit Jahvéja mellett más, köznapi isten vagy istenek kultusza is.

Fotó: Lerch A lakásviszonyokra az volt jellemző, hogy az állatokkal együtt éltek, üres szobát a vendégségbe érkező rokonoknak tartottak fenn. (A beduinoknál ma is létezik ez a szokás a Közel-Keleten). Víz szűkében a higiénia messze elmaradt a későbbitől, viszont a lábmosás rituáléját a megmaradt, viszonylag nagy űrtartalmú edények igazolják.

Fotó: LerchAz öltözködést az éghajlat és a család anyagi viszonyai határozták meg akkor is, ha csak fontos okból léptek ki a házból (vízhordás).      


 Az egyik érdekes tablón női nevek voltak láthatók mai jelentésükkel együtt. Érdemes közülük szemezgetni. Állatnévből keletkezett a Lea (tehén), a Rahel (anyajuh), a Zippora (kismadár), a debora (méhecske), növények nevéből a Susanna (lótuszvirág), a Tamar (datolyapálma). Valamilyen dísztárgy az alapja a Nehuschta (karikagyűrű) és a Hela (nyakék) névnek,  szépségideált fejez ki a Delila (kicsi gyerek) és a Silpa (kicsi orrú nő). A lányok kívánt tulajdonságait viselte  a nomen est omen elve alapján az, aki a Hanna (szívélyesség, báj), a Neomi (szíves, barátságos) vagy a Schelamit (érinthetelenség) nevet kapta..

Fotó: LerchA kiállítás után még sokáig együtt maradtak a látogatók, Falatoztak, beszélgettek a régi és a mai asszonyok életéről, sorsáról, jogaikról, megbecsültségükről. És persze a szépségükről. 

Publikálta
null