Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


A mi élő múzeumunk

     

Fotó: LerchÚgy képzeli az ember a múzeumot, hogy ott csupa öröklétbe merevedett tárgyakat őriznek védett üvegtárlókban. Ahol csak  lábujjhegyen lehet  tipegni csámpás váltópapucsban, ahol lakat a szájon, ahol minden érinthetelen. Nem az élesre töltött  riasztó, hanem neveltetésünk okán. Szerencsére nálunk nem így van! Itt mindig minden a látogatóért történik, itt nem zárnak el, nem tiltanak semmit.

A május a szokásosnál is több programot kínált!  A hosszabban bemutatott textilkiállításon kívül nagycsoportos óvodások mutatták be, mit jelent számukra a természet. Szabados Tamás rendező-operatőr segített értelmezni elképzeléseiket, majd levetítette Csobogó forrásaink című gyönyörű kisfilmjét.

Aztán egy időre a 800 lelkes Magyaregregy hívogatta a látogatókat. Most jelent meg ugyanis Páll Lajos szerkesztésében a községet bemutató kötet Magyaregregy vonzásában címmel, amelyből a Súgólyuk Színház két művésze, Pánczélné Bakó Zsanett és Korbuly István olvasott föl részleteket. De megszólalt Magyaregregy Baráti Körének elnöke, dr. Bihari Lajos, és egyfajta élménybeszámolót tartott a kiadvánnyal kapcsolatban a két lektor, dr. Román Lászlóné, a Baranya Megyei Könyvtár ny. igazgatója és dr. Pesti János nyelvész, ny. egyetemi docens.  Más-más aspektus, más-más élmény! Hogy aztán a magyaregregyi alkotók munkáit, festményeit, hímzett tojásait, könyvborítóit, festett üvegeit csodálhassa meg a nagyérdemű, s közben megkóstolhassa a gazdagon terített asztal kínálatát is.

Az intézmény szellemi nyitottságának a legutóbbi (vasárnapi!) rendezvény a legékesebb bizonyítéka. Takács Péter festművész, műkedvelő zenész ötlete alapján rendezték meg  -  a leendő Zenés Múzeumi Esték című sorozat nyitányaként - az első koncertet. Meglepően népes közönség előtt mutatkozott be a városban nem teljesen ismeretlen Zengő Kvartett. Állandó tagjai, Kormos Bálint, Gálné dr. Makra Ildikó, a már említett Takács Péter és lánya, Takács Dóra mellett m. v. közreműködött Bertaldó Józsefné, Falusi Éva, Kiss Gabriella és Lassan Mónika.

Fotó: LerchMiközben egymást váltották Purcell, Bach és Vivaldi dallamai, a hallgató a valamikori főúri kastélyok vagy a későbbi nagypolgári villák egyikének elegáns zenetermébe képzelte magát, ahol nincs bánat, nincs hatalmi tülekedés, nincs betegség, nyomor és halál sem, csak örömzene szól, csak a lélek nemesedik.  Mert van mitől és van miért! És most mindez nekünk is megadatik, itthon, néhány zenebarát és egy nekik helyet adó múzeum jóvoltából. Igen, engedem magamra hatni a zenét, a hol egymással feleselő, hol egymást kiteljesítő vagy éppen egymást kereső-vonzó szólamokat, a hangszerek más-más színét-erejét és a meglelem végre magamban a harmóniát. De végtére is azért jöttem!

Fotó: LerchS akkor újraolvasom a meghívón lévő mottót: "Az Úristen legszebb, legnagyszerűbb ajándékai közé tartozik a muzsika, amellyel az ember sok kísértést és sok rossz gondolatot elűz." Luther Márton, a nagy reformátor fogalmazott így századokkal ezelőtt. És milyen igaza van ma is!

Publikálta
null