Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Indul a bakterház - Komlón

    

Nem mindennapi esemény tanúi lehettek, akik jegyet váltottak a komlói színház két vendég-előadására.  A hétfő délutánit diákoknak ajánlották, az esti  - teltházas - programnak nagyrészt felnőttek voltak a vendégei. A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata mutatta be Rideg Sándor - Tímár Péter darabját, a könyvből, filmből sokak számára ismerős történetet Indul a bakterház címmel.

A ma határon túli intémény története csaknem egyidős a vajdasági település fellendülésével. 1779-ben Mária Terézia szabad királyi várossá nyilvánította Szabadkát. Rá egy évre került sor az első hivatásos színházi előadásra, melyhez a pesti Kelemen Lászlótól kértek szakmai segítséget. A többé-kevésbé rendszeresen fellépő művészek 1854-ben foglalhatták el a számukra épített színház- és szállodaépületet. Később hol a tűzvész, hol a történelem állta útját a szárnyalásnak.  A második világháború után újraszerveződött a színház horvát, szerb (szerbhorvát) és magyar társulattal egy helyen. Hosszabb-rövidebb megszakítások után 1994 óta működik színvonalasan a Magyar Társulat. Tagjai játszanak anyaszínházukban, részt vesznek fesztiválokon, tájolnak a környéken és vendégszerepelnek Magyarországon. Az idén például Hódmezővásárhelyen, Törökbálinton, illetve nálunk mutatták be az emberi butaságot kifigurázó humoros történetet, amely nyelvi bravúr egyben, hiszen mulattatóan keveredik benne a tájszólás és az olykor drasztikus-erotikusba hajló argó, ahogy mindig jelen vannak a népmesei fordulatok mellett az élet földre húzó nehézségein felülkerekedni vágyó, de rendszerint csak bukdácsoló szándék, melyet egy-egy aktuális kiszólás tesz  maivá.

Bendegúz (Szőke Attila) ezúttal nem folyamatosan elmeséli-kommentálja, hanem visszatekintve rá feleleveníti élete nagy kalandját, csibész csínytevéseit, furfangos erőfeszítéseit egy-egy tál ételért, némi megbecsülésért, mikor miért, ami azzal kapcsolatos, hogy Toppancs (Mess Attila) közbenjárására  elszegődött a falusi bakterhez, Szabó úrhoz (Kovács Frigyes Jászai-díjas, Pataki Gyűrű-díjas) és családjához mindenesnek negyedévenként hat pengőért, mely hatalmas összegből természetesen két pengő Tappancsnak jár.  
A díszlettervező Znamenák István m.v. szándékosan  egyhangúságot, nyomort, elhanyagoltságot árasztó színpadképe egyszer élénkül meg, amikor kivilágítva, pöfögve elindul, igazi mozdonyként nekilódul. (Minek is?) 
A Jászai-díjas rendező Hernyák György mindvégig remekül mozgatja a figurákat, csaknem észrevétlenül vezényli őket szituációról szituációra, érzi és érzékelteti a humort, oldja, vagy éppen tetézi valami remek ötlettel, többször zenével. Cselényi Nóra  jelmezei telitalálatok. A férfiak hol lecsúszó nadrágja, hol  foltos gúnyája azonban meg se közelíti a  szellemesen pocsék női ruhákat, Roziét (G. Erdélyi Hermina) és Borcsa asszonyét (Pesitz Mónika), miközben egészen elviselhető a banyáé (Vicei Natália).
Remek darab, remek előadás, remek szórakozás - elismerés érte a szabadkaiaknak!  

Publikálta
null