Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Újraéledt fák

                                                       

Fotó: LerchValamikor  az erdő sokkal nagyobb területet borított el, mint ma. Fái, növényei, állatai ellátták az embereket élelemmel, tüzelővel, meg is védték  őket megannyi veszedelemtől - hallottuk a három faragó kiállítását megnyitó Matúz Éva bevezető gondolatait tegnap este a komlói színház előterében. A fák ég és föld között teremtenek kapcsolatot, adnak anyagot azoknak, akik kezük munkájával, fantáziájuk erejével új életre keltik az egyszer már meghalt fát - folytatta. -  S ami a nézőnek esztétikai élmény, az a faragónak megoldandó feladat,  küzdelem. A végén persze mindenkinek öröm. ÖRÖM.

Fotó: LerchKorbuly István intézményvezető üdvözlő szavai után a Him Singers köszöntötte négy reneszánsz dallal a megjelenteket, akik addigra már körbejárták a szépen elrendezett kiállítóteret. "Nagy titkoz őriz a dal" - zengték az énekegyüttes tagjai. Nagy titkot őriznek a megformált darabok - teszi hozzá a tudósító.

Egy évvel korábban a múzeumban mutatkoztak be a faragók. Mostani tárlatuk az azóta eltelt időszak szorgalmának eredménye. Ábel Antalt mindenekelőtt a hosszúhetényi táj, a természet szépsége ihlette. Emlékezetesek maradnak a szőlőműveléssel kapcsolatos fába álmodott életképei. Gyenizse Gábor ügyesen nyúl a legtöbb témához, faragásaiból nem hiányzik a humor sem. Egyik legjobban sikerült munkája a Fanyűvő, amely egyszerre idézi fel a népmesét és saját harcát a göcsörtökkel.

Fotó: LerchA legrégebben faragó, a többieknek a mesterég titkait önzetlenül átadó kiállító Kovacsics Vilmos. Régóta ismerem, de a szűkszavú ember csak most szánta rá magát, hogy válaszoljon a kérdéseimre. A beszélgetés előtt megfigyeltem hol két-, hol háromdimenziós alkotásait, melyeken a cím mellett az anyagát is feltüntette.Fotó: Lerch Dió, hárs, mézgás éger, eper legtöbbször, olykor tölgy is, amelyet pedig jórészt tüzelésre használnak. A faszobrászat számára önkifejezés, amelyhez az alapokat kisgyermekként otthon kapta. A kisbútorokat készítő édesapja tanította meg két kézzel akár egyszerre is rajzolni, az ő műhelyében szerette meg a fa illatát, a fával való bánni tudást. De nagyapja tudománya is nyomot hagyott benne, hiszen tőle látta, hgyan lesznek a tömbszerű darabokból finoman formált gyerekjátékok. Vilmos még csak  készült az érettségire, amikor első figuráját kifaragta, miután egy arra alkalmatos kést kapott egy népművésztől. Utána nem volt megállás! A bányában ledolgozott évek alatt sok könyvet olvasott, sok kiállítást látott, sok műhelyben megfordult, kereste a legjobb fogásokat, jóllehet ma sem tartja  magát művésznek. Mint mondta, soha nem tudta, nem akarta kitaposni azt az utat, amelyen érvényesülhetett volna. Igaza van. Igaza van?
Faragásairól, faragásaiból nyugalom, biztonság (Anya gyermekkel, az Ady sugallta Fohász, az elmúlt évtizedekre emlékező Bányász, Szt. Kristóf, az idős néni arcát formázó Ráncok, redők), nemegyszer alig titkolt érzékiség árad a külső forma és a belső lényeg szerencsés találkozásaként (Mi ketten, Akt és az erősen stilizált legömbölyített formákból álló térdeplő Lányalak). Faludy György robusztus feje csaknem uralja a teret, míg a Falu finom képe  házaknak és  templomnak. (Képünkön mégis egy régebbi hasonló témájú alkotás látható, melyre nem kis büszkeséggel mondhatom, hogy a  magántulajdonom.)
Fotó/szerk.: LerchMunkái igazolják szavait. Látszik rajtuk, hogy faragójuk szereti, amit csinál, jól érzi magát faillatú műhelyében. Minden darabhoz előzetes vázlat készül, amely mindvégig kordában  tartja a fantáziát. Azt viszont, hogy mikor, mit, milyen anyagból, hogyan és mikor fog megformázni, "azt csak az Isten tudja", vagyis csaknem teljesen önjáró a mű, amely kivétel nélkül magán hordozza alkotója jellemvonásait, elképzeléseit, álmait anélkül, hogy ezek szóval megfogalmazhatók lennének.  De - műalkotásokról lévén szó - nem is kell hozzájuk hosszas magyarázat! 
 

 

Publikálta
null