Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Kortárs szerzőket a tankönyvekbe?

                                          

A Népszabadság  TANÉVKEZDÉS c. mellékletében olvastam egy cikket Ócsai Dorottya tollából. Abban arról elmélkedik, milyen üdvös lenne, ha minél több kortárs szerző kerülne be a kánonba. Beszélgetőpartnere, Fenyő D. Gyögy, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke hasonlóképp nyilatkozik: "Lázár Ervin és Janikovszky Éva nemrég mentek el, és rengeteg remek olvasmányt hagytak a gyerekekre..." Ez igaz, csakhogy...

 

Csakhogy mióta hazánk is tagja az Európai Uniónak, be kell tartanunk az immár közös szerzői jog előírását, amely szerint a szerző életében neki, halála után 75 éven át jogutódjának kell lecsengetni az esedékes díjat a felhasználásért. Mivel a tankönyvek árát maximálták, nem könnyű e szempontnak eleget tenni. Lázasan dolgozik hát sok tankönyvkiadó sok szerkesztője, rajzolója, írója azon, hogy minél kevesebbet kelljen fizetni X. elhalt unokaöccse nevelt fiának, Y. megözvegyült feleségének egy-egy idézett versszakért, hivatkozásért. Ha az alku nem jár sikerrel, akkor kimarad a kortárs szerzőnek a gyerekek körében kedvelt műve vagy annak érdekes, olvasásra sarkalló részlete. Így került ki az említetteken kívül Weöres Sándor, Zelk Zoltán sok-sok műve, de még Ancsel Éva etikai esszéje is többek között.  Helyüket elfoglalja egy-egy régebbi, már nem jogköteles szöveg, esetleg egy közel sem művészi fogalmazvány stb. Valami sérül, leginkább a gyermek érdeke!

De menjünk tovább! A tanár joga kiválasztani a már-már követhetetlenül nagy kínalatból azt a taneszközt, amelyből pedagógiai és egyéb meggondolásból leginkább tanítani szeretne. Kézbe általában csak a megrendelés és leszállítás után veheti. S akkor mit lát? Valamennyi kiadó valamennyi kiadványa a tanulóhoz szóló bevezetéssel kezdődik. Minden hetedik oldalon kép, ábra, táblázat, azaz valamilyen vizuális elem van, ezek mindegyikéhez feladat vagy kérdés kapcsolódik, ahogy a tankönyv végén szószedet található, mert ez a tankönyvvé nyilvánítás feltétele. Mindehhez olyan csekélységek csatlakoznak, mint a mondatok hosszának, az őket alkotó karakterek számának központi meghatározása, stb., stb. Mennyire alkotó a szerző? Választásával mennyire társa az oktató? És sorolhatnánk tovább a kérdéseket a tanszabadság és "rokonai" jegyében!

Hát többek között ezért is nem olvasnak kortárs irodalmat a kívánatos mértékben a gyerekek! Az ebből keletkező károk nemkívánatos hatásai, kifejezetten káros következményei hosszú évekre, évtizedekre nyúlnak.
Én szóltam!   

Publikálta
null