Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Kórházról kórházra

  

Miközben dúl a számháború a vizitdíj és társai körül, miközben asztal mellett születnek kevéssé életképes döntések, az egészségügy első embere teljes erőből azt kommunikálja, hogy minden a beteg érdekében történik. Sajnos a tények nem azt mutatják!


I. Jelentkezem a recepción, ahol annyian szolgálnak, mint a nyű. - Melyik orvoshoz? - X-hez. Természetesen Y rendel. (Nem, semmi bocsika!) Visszatérvén a kért vizsgálat eredményével, immár Y doktorhoz igyekszem. Most persze X van ott. De akkor mivégre a nem kevés közpénzből létrehozott és üzemeltetett új renszer?

 

II. Hosszas várakozás után idősebb házaspár bevonul háromhetes szanatóriumi regeneráló kezeléssorozatra (fürdés, masszázs, egyebek). Van üresedés, kérés nélkül hosszabbítanak nekik újabb hét napot. (Telik az OEP kasszájából!) Péntekenként - hétvégén kezelés nem lévén - hazautaznak, mint a legtöbb betegtárs. Az intézmény ezekre a napokra is felveszi a támogatást, miközben egy-két terápia elmarad, a koszt ehetetlen, a WC piszkos, az ágyneműt pedig csak érkezéskor cserélik...

 

III. A bizottság a kezelőorvos javaslatára kemoterápiát "ítél." Labor rendben, időpont egyeztetve, beteget a férje autóval szállítja a tetthelyre (a várakozás hosszú órái alatt többször kimegy, hogy újabb pénzzel etesse a mindig éhes parkolóórát). Beteg súlyos csontritkulása miatt nem tudja a fekvést vállalni (lepedő megspórolva!), ülve kötik be az infúziót. Az egyetlen együttérző alkalmazott rábeszéli a magával hozott szendvics helyett a szerény intézeti ebédre, amelyet tálcán szervíroz. Hosszú tortúra után beteg haza, könyörgésre a vizelethajtót otthon veheti be (Nem oda Buda!). Napokon át kínzó rosszullét, testsúlycsökkenés. Egy hét múlva vissza, de akkor már csak egy flaskát kap. Újabb két nap múlva férj (kilométerpénz nélkül) a leletért és az újdonságnak számító  számláért ismét elautókázik. És ekkor jön a meglepetés, pedig a páciens megszokhatta volna már az effajta "ügyeskedést": kemoterápiás kezelés 135 000Ft, 10 napi kórházi ápolás újabb 91 000Ft. Ismétlem: egyetlen napig sem ápolták (legfeljebb hamisan nyilvántartották. Maximum az első kezelés napját vehették teljesítettnek. A tíz nap azonban sokszorosan hamis, hiszen a két alkalom között (keddtől keddig) egyetlen naptár sem mutat annyit. Trükkös könyvelés, mint eddig is csaknem mindig csaknem mindenhol.  

A reform nem valósul meg a szabályok módosításával egyidőben. Nem elég a harcos bejelentés, hatástalan a rá- (és be)olvasás. Változnia kell a szemléletnek, a gyakorlatnak, következetesen szigorodni az ellenőrzésnek és a  visszaélések, csalások szankcionálásának. Hogy rend legyen végre!

 

Publikálta
null