Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Akit lovaggá ütöttek

     

Fotó: Lerch38 éve - ma már a nyugdíj mellett - tanít Komlón Pflúgné Pápai Márta, aki a napokban megyei szintű kitüntetést kapott gyermekvédelmi és pedagógiai tevékenysége elismeréseként. A Közoktatásért-díjat ünnepélyes körülmények között dr. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke adta át neki.

 

 

 

 

Fotó: LerchEbből az alkalomból köszöntötte Mártát a tantestülete, igazgatója. Kollégái vele együtt örültek az igazán ritka eseménynek.  S amikor megkeresem, hogy beszélgessünk, nem tagadja meg önmagát. - Fél tízkor csöngetnek ki, utána lyukas órám lesz, mert a környezetismeretet nem én tanítom. De mégis  inkább a szünet után gyere, mert akkor tejet osztok. Igen, ingyen tejet a rászorulóknak... Aztán mégse egészen úgy alakult, mert előbb az aznap tizedik születésnapját ünneplő tanítványát köszöntötték osztálytársai, ahol neki fontos szerep jutott. Ilyenek a hétköznapjai, amelyek persze számára ünnepnapok is...

Mártát régen ismerem, inkább sztorizunk, mint interjút készítünk. Emlékszem, amikor az azóta megszünt bányatelepi cigányiskolában tanított.
- Móra Ferenc szellemében dolgoztam akkortájt. Tanítottam a gyerekeket, székpárnát varrtam nekik, hogy ne fázzanak föl. Ha kellett, kihúztam a fogukat, meg is mosdattam őket. Neveltem a szülőket is, akik közül nem egy bejött hozzám megkérdezni, mire való a neki felírt gyógyszer, beveheti-e. Szerettem a telepet, csak a kóbor kutyáktól féltem, de akkor három-négy gyerek testőrként követett, így soha nem lett bajom. Harcolni leginkább nem velük kellett, hanem értük a hatóságokkal. Egyszer volt egy jó esetem. Azt mondja egy egyik kisgyerek: "Máma gyere ki este, mert hét órakor disznót ölünk." - "Aranyom, nem ígérem meg, mert ..." Másnap szomorúan fogad, látszik, hogy haragszik: "Hát nem jöttél! Pedig a buszmegállóban vártalak, hogy ne féljél!... Hát nem haragszok én rád,  meg is mutatom, hova dugtam a  kolbászodat, hogy a sok purdé meg ne egye..."
- Kossuth aknán a tanítás és a gyermekvédelem elválaszthatalan volt. De itt az énektagozatosban is sok a baj?
- Nem is gondolnád, ugye? A legtöbb gyerek csak beszélgetni akar, ahhoz kér időt, alkalmat. Máskor elmondja vagy a testnevelő veszi észre kék-zöld foltjairól, hogy otthon baj van. De azt is tudom, ki mikor szerelmes vagy csalódott. Az egyik legnehezebb helyzet elé az a kislány állított, aki megkérdezte, szerintem az édesapja feleségei közül ki az ő igazi édesanyja... Mit mondhattam volna, mint azt, hogy nézd meg a tükörben, melyikre hasonlítasz...


Az igazgató, Hoffmann Mátyásné felterjesztésében ez olvasható: "Gyermek- és ifjúságvédelmi felelősként, az elesettek segítőjeként levelet, kérvényt ír, telefonál, személyesen keres meg embereket, intézményeket, a gyerekek védelmében bíróságra jár, országos szervektől állásfoglalást kér, segít az osztályfőnököknek neveltségi vélemények megírásában, pályázatot ír, mentorságot vállal az Útravaló ösztöndíjban, napi kapcsolata van a gyermekeket védeni hivatott intézményekkel. Tisztában van a törvényekkel, és minden jogos ellátást, számon tart, ami segítheti a nehéz helyzetben levő gyerekek görcseinek oldását... Tanítása felkészültségről, módszertani gazdagságról, beleérző képességről és határtalan gyermekszeretetről tanúskodik."


Gyermekszeretetről, amit ő önzetlen ragaszkodásként mindig  visszakap. Tevékenységét sokan ismerik és támogatják. Az iskolavezetésen kívül számíthat a polgármester és az alpolgármester közbenjárására is. Legutóbb? Hát az is jellemző... A kitüntetés hivatalos aktusa után odalép hozzá Szili Katalin és érdeklődik a gyermekvédelmi munka iránt. Márta belevág a közepébe: - Most éppen egy elintézetlen fontos ügyem van. Innen a klinikára megyek, ott fekszik az egyik nagyon tehetséges, szorgalmas tanítványunk. Az édesanyja meghalt, apja minden pénzt eliszik, az árvajáradékot is. Áprilisban szó szerint kilökte az utcára. Nagynehezen sikerült - szabálytalanul - helyet szerezni neki az egyik középiskolai kollégiumban, de nyárra így is ellátatlan maradt. Emiatt egyébként perben állok a gyámügyesekkel is... Mi történhet ezután? Két asszony, két anya együtt vásárol a pécsi piacon gyümölcsöt, együtt látogatja meg a kislányt és együtt beszéli meg a továbbiakat. Szili Katalin hathatós anyagi támogatást és további segítséget ígér... Mindenki tudja róla, hogy betartja a szavát.

És eközben a férj otthon türelmesen várja méltán kitüntetett feleségét. Két mérnök fia közül az egyik a munkahelyén feltűnően nézegeti az óráját. - Mi van veled, randid van? - kérdezik tőle. - Nem, anyámat most ütik lovaggá!"

 

Publikálta
null