Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Egy délelőtt a kőbányában

                                                  

Amikor valaki a bányászat szót hallja, többnyire - így magam is - a szénbányászatra gondol. Pedig ez tévedés, hamis tudás, hiszen azon kívül jelentős az érc-, az olaj- és a kőbányászat is. Erre hívta föl a figyelmemet Pozsár Sándor többdiplomás bányamérnök, felajánlva, hogy megmutatja, hogyan és mit csinálnak. A vele való beszélgetés és a bányalátogatás élményéből született az alábbi beszámoló.

 

A Komlói monográfia 2. kötetében ez olvasható: "A komlói kőbányászatra vonatkozó legrégebbi rendelkezésünkre álló irat a Hegyháti járás főszolgabírája által írt 3747/1929. sz. véghatározat (B. M. Levéltár) Ebből megtudjuk, hogy Komló község közbirtokosságának tulajdonát képező bérelt földterületen ... 3200 négyszögöl területen a kőfejtést délről északnak 100 méter széles, 30 méter magas és 300 méter hosszban iparszerűleg gyakorolhassa." A terület   akkor is, most is a Hosszúheténybe vezető országút közelében van, közel a nem véletlenül ott kialakított autóbusz megállóhelytől.


Az odavezető bekötőutat a porártalom ellensúlyozására rendszeresen locsolják. S bármilyen meglepő, az üzem területén, ahol minden munkafázist elektronikus vezérlésű okos (és drága) gépek végeznek alig néhány jól képzett és anyagilag megbecsült szakember felügyeletével,  mindenütt rendet  és tisztaságot tapasztalni, a központi előírásoknak és a helyileg kialakított szabályoknak megfelelően.

 

Az egyik legimponálóbb dolog, hogy itt még nem szenvedett senki halálos balesetet! A másik a környezetvédelmi   tudatosság megjelenítése a gyakorlatban, valamint a kb. 150 évre való előrelátás és az annak megfelelő tervezés.


 

Az osztrák tulajdonban lévő STRABAG cégcsoporthoz tartozó (mai nevén) KŐKA Kő- és Kavicsbányászati Kft. bányaüzem és egyszemélyben felelős műszaki vezetőjének az irodájában találkozunk. Először bemutatja a céget, amely az erdősmecskei gránit-, a bükkösdi mészkő- a pécsváradi földpátos homok- (ez az egyetlen hazai lelőhelye az öblösüveg-gyártás alapanyagának) és a komlói kőbányát mondhatja magáénak. Együttesen 140 főt foglakoztatnak állandóan, időszakosan, eseti és célfeladatok elvégzéséhez  (szerződéssel) különböző alvállalkozások további 50 dolgozóját.  Igen jó a fizikai-műszaki és az adminisztratív állományban lévők aránya. Vezetőként különösen büszke  kollegái szakmai fölkészültségére, speciális ismereteinek és az azzal párhuzamos, a különböző végzettséget igazoló okmányaik meglétére, valamint a szinte általánosnak mondható idegen nyelv birtoklására. Ez nagymértékben megkönnyíti a közvetlen kommunikációt, a tapasztalatcserét, a használati utasítások és  szakanyagok megértését. Pozitívum az is, hogy jó a kapcsolat az egyes bányaüzemek  és természetesen a partnercégek között. Pozsár úr szerint a műszaki életben valamennyiüknek együtt kell működniük, a kereskedelemben ugyanakkor  a saját érdekeiket érvényesíteni akaró kemény ellenfelek. Ebben a nagyon régi szakmában mindez természetes. A bányászok világában ma is erősen élnek a hagyományok, csaknem változatlanok a szokások, a viselkedésformák, a szóhasználat, az érintkezési és szakmai stílus, s ezek valamennyi mozzanatban meghatározó elem a közös érték. Minden utasítás parancsszerű, amelyet pontosan, a legjobb tudás szerint  végre kell hajtani. A döntést azonban mindig megelőzi a helyzet áttekintése, a vélemények, tapasztalatok alapján kirajzolódó megoldások összevetése, közülük a legjobb kiválasztása. Ezután azonban nincs többé helye sem hezitálásnak, sem a felelősség másra hárításának.  A fegyelemnek, a jó szervezésnek, a kitűnő csapatmunkának köszönhetően a komlói kőbánya tavalyi termelési értéke 2,6 milliárd forint volt. Ez úgy lehetséges, hogy csúcsidőben minden percben kigördül  a kapun egy-egy megrakott, hatalmas kamion!

A szakmáról, a feladatokról és a távolabbi tervekről felelősségtől fűtött szenvedéllyel beszélő Pozsár urat arról kérdezem, hogyan lesz a kőből, esetünkben a vulkanikus eredetű andezitből, autópálya vagy másmilyen út.  Előbb  - mint mondja - meg kell találni a követ. Ha van elég ember, pénz és komoly a szándék, akkor erdőirtás és egyéb szükséges munkálatok elvégzése után -  a megfelelő engedélyek és biztosítékok birtokában - bányát nyitni, feldolgozó üzemet hozzárendelni. A követ első fázisban lerobbantjuk, járművel elszállítjuk a törőbe, ahol a durva törés és a meddőtől való szétválasztás történik. Ebből a durva, 0/120-as kőből több utántöréssel egyre finomabb, apróbb szemcséjű zúzalék lesz, melyet a megrendelő igénye szerint osztályozva szállítunk el a felhasználás helyére. Más méretűt és minőségűt a vasúthoz, a közúthoz. Az autópályához az igen nagy szilárdságú "kz", azaz különleges zúzalék szükséges A végtermék ebben az esetben az aszfalt  (kz + bitumen mint ragasztóanyag), amilyet az M0-ás és több más pálya építéséhez használtak és használnak. Belátható tehát, hogy ez a munka mindenkor rengeteg tapasztalatot és a változó igényekhez való szüntelen alkalmazkodást, innovációt igényel.

 

A bányalátogatás és a beszélgetés lassan befejeződik. Az ott szerzett  információknak sajnos csupán a töredékét képes a tudósító leírni. Az irodaház előtt elköszönünk, visszaadva a kölcsönkapott, ilyen balesetveszélyes munkahelyen kötelező fejvédő kobakokat. Az övé kopottabb a többinél. "Ez az édesapámé volt, aki szintén itt dolgozott" - utal  magyarázatként arra, hogy ebben az üzemben  generációk veszik át egymástól a stafétabotot.

 

Publikálta
null