Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Könnyek cigányokért

                                                          
                                                             

Napra hatvankét évvel ezelőtt különösen nagy veszteséget szenvedtek el a cigányok Auschwitz-Birkenauban, amikor immár válogatás nélkül rájuk engedték a halálos gázt. Asszonyra, férfire, alig-élt gyerekre, jobb napokat érdemlő öregre. Csak azért, mert más rasszhoz tartoztak, mint amely kívánatosnak találtatott Hitler ideológiája szerint.


 

 

 

Bár nem titok, hogy a zsidókkal, fogyatékosokkal, homoszexuálisokkal együtt a cigányokat sem kímélték akkor, valahogy mégis  kevesebb szó esik az ő megaláztatásaikról, veszteségeikről, az ellenük elkövetett soha jóvá nem tehető, soha meg nem bocsájtható embertelenségekről.  Mi lehet ennek az oka?
Erre a kérdésre a kislány kora óta Jeruzsálemben élő Katz Katalin élettapasztalatai és kutatásai alapján felelhetünk. (Sbiri Zsuzsa  vele készült interjúja a Múlt és Jövő c. zsidó kulturális folyóirat 2005/2. számában olvasható. A témával foglalkozó könyve, a Visszafojtott emlékezet a Pont Kiadónál jelent meg.) Katz szerint míg a zsidók grafománok, akik mindent lejegyeznek, dokumentálnak, hírül hagynak utódaiknak, addig a  cigányok csak szűkebb körben és ott is csak szóban emlékeznek. Elmesélik, kivel hol mi történt, számon tartják a közvetlenül előttük élt generáció ügyes-bajos dolgait, esetleg felemlegetik a még korábban élteket is, de mindez töredékes, nem áll össze népük történelmévé. Az se ritka, hogy indokolatlan önvád alakul ki bennük, mint Katz Katalinban, aki így vall erről: "...kisgyerekként kifejezetten bántott, hogy az egész családom keresztülment a holokauszton, csak én nem, s ezért én nem tartoztam hozzájuk, amitől úgy éreztem, hogy valamiben bűnös vagyok." (Ehhez hasonlóról Kertész Imre azzal kapcsolatban ír, hogy ő túlélte és visszajött - mások helyett!)  Ennek és sok másnak tulajdoníthatóan a  romák históriája nem épült be szervesen sem a magyar, sem más nép történelmébe, hiszen valamikori közösségeikkel együtt széthullottak, elfelejtődtek vándorlásaik, megpróbáltatásik, sokévszázados kitaszíttatásuk emlékei is. A későbbiekben az erőszakolt (vagy vágyott) asszimiláció gátolta meg őket ebben. Hazánkban ma a cigányság integrációja és felemelése a cél, miközben folyamatos feladat nyelvük, szokásaik, sokszínű és értékes folklórjuk megőrzése és gazdagítása.


Itt az utolsó pillanat az emlékezetkutatás és más módszerek segítségével összerakni a mozaikkockákat, rögzíteni, majd folytatni a róluk szóló  hiteles leírásokat, amelyekben már nem csupán a személyes események kapnak helyet, hanem nagykönyvükben megmutatkozik hiteles, kollektív történelmük folyama is. Mert az általuk megélt történelem egyszersmind a rólunk való tudást is teljesebbé teszi. Nem elég hát  könnyet ejteni az elpusztultakért. Tenni kell az élőkért, mindegyikük élhetőbb életéért!


Publikálta
null