Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Egy utólagos panelszigetelés viszontagságai

           


Fotó: Lerch ImreKomlón, ahogy  más településeken, fellendült az építőipar egyik ága: mind több épületen végeztetik el az utólagos hőszigetelést a kormány panelprogramja és a lakossági  energia-megtakarítás jegyében. A vállalkozók nagyot szakít(hat)nak. A lakástulajdonosok majdnem tehetetlenül néz(het)ik, mi és hogyan történik keserves munkával megszerzett ingatlanukon. A munkára szerződtetett, több szempontból kiszolgáltatott fiatal fiúk igazi szaktudás, elegendő és tartós célszerszámok, nem utolsósorban felelős irányítás hiányában küszködnek a feladattal. Miközben vagy esik az eső, vagy kánikula van.

 

Fotó: Lerch ImreA Bajcsy-Zsilinszky utca egyik háztömbjének lakóközösségei megpályázták a támogatást. A feltételeknek megfelelvén a költségek kormányzati harmadát elnyerték, az önkormányzatit a lakásszövetkezetnek címzett értesítő szerint csak "a pénzügyi keret figyelembevételével". A harmadik harmadot a lakástulajdonosok összegyűjtött felújítási alapjukból fedezték, illetve a helyhatóság csökkentett mértékű hozzájárulása miatt még mindig hiányzó összeget készpénzben fizették be, lakásonként közel 57 - 100 ezer forintot, jóllehet a jogszabály lehetőséget ad az önkormányzatnak ehhez hitel felvételére, amivel Komlón nem éltek. A kivitelező FIXÉP Építőipari Kft.-vel megrendelőként mégis az önkormányzat között szerződést annak ellenére, hogy egyrészről nem tulajdonosa, nem kezelője az ingatlanoknak, másrészről a legkisebb arányban  járult hozzá a korszerűsítéshez. (Panelben - mint tudjuk -, nem jószántából vásárolt annak idején az ember lakást, hanem mert erre, csak erre volt lehetősége!) A szerződés IV./ 4.2. pontja szerint "Az építéshez szükséges víz- és villamosenergiát a megrendelő biztosítja térítésmentesen." Szükséges megjegyezni, hogy az  a kivitelező és a megrendelő számára tényleg térítésmentes, a közös költséget viselő lakók számára viszont aligha. (Egyelőre várják, vajon ki és mikor fog velük elszámolni!) Mivel pedig a szerződésben nem, csupán az árajánlatban szereplő "zárható helyiség hőszigetelő anyagok és szerszámok tárolására"  a lakók közös tulajdona, annak átengedéséről szintén ők lettek volna jogosultak dönteni még ebben a kényszerhelyzetben is.  Ha minden rendben menne és az ő érdekeiket szolgálná, akkor talán szót sem érdemelne a dolog. Ez azonban közel sem mondható el annak ellenére, hogy Szabó Imre ügyvezető árajánlatában ez olvasható: "Reméljük, elégedettek lesznek cégünk szolgáltatásaival." (Úgy vélem, felelős vezető esetén ezt nem elég remélni, ellenkezőleg: biztosítani kell!!)


A munka több megbeszélés, időegyeztetés, -változtatás, -csúszás után elkezdődött és folytatódik. Még nem tudni, mi lesz a kötbérrel!) A vállalkozó  egyszerre több helyen érdekelt, a művezető (tudomásunk szerint nem építőipari szakember) a helyszínen ritkán látható. (Ugyan ki vezeti a kötelező építési naplót?) Az állandó felügyeletet - az ügy  iránti felelősségtől indíttatva önszorgalomból a közös képviselő látja el, köszönömért. Néhány fiatal fiú - tanfolyammal vagy anélkül - húzza az igát, olykor szombat-vasárnap is. Az emelőszerkezet kezelésére mindössze egyikük rendelkezik engedéllyel. Akad köztük nyári szünetét diákmunkával töltő   gimnazista, aki itt fogott először ecsetet a kezébe. Van, akit elküldtek, van, aki magától ment el. A munka minősége több ponton - érthetően, de el nem fogadhatóan - megkérdőjelezhető, kevés az eszköz,  az anyaggal nem bánnak gazdaságosan. A munkaterület égbekiáltóan rendetlen, az indokoltnál sokkal piszkosabb, kérés, figyelmeztetés ellenére a helyzet csaknem változatlan. Szociális helyiség nem áll a dolgozók rendelkezésére (nyáron a dús bokor sok mindent eltakar!). Mindezekről gondoskodni saját költségén munkaadójuk kötelessége lenne.

Fotó: Lerch Imre
A fentiek alapján joggal vethető fel néhány általánosnak tűnő probléma.  A jó a kormányzati elgondolás után a végrehajtás erősen vitatható. A vállalkozó nagyot kaszál(hat), s mivel nem a lakókkal áll jogviszonyban, hanem az önkormányzattal, nehéz a minőségi hiányosságokat egyedileg pótoltatni Például a szigetelő elemek a vállaltnál kevesebb ponton való rögzítése, az alig néhány hónappal korábban kicserélt nyílászárók eltűnt eredeti csavarjai mellett nem lehet nyomára  bukkanni  az ugyanakkor felszerelt esővető párkányoknak, (helyükbe mások kerültek). Nem került vissza a helyére a leszerelt napellenző, ebek harmincadjára kerültek a kölcsönadott ecsetek, festőhengerek stb... Mindezek mellett
feltételenül elvárható  területrendezéssel, alapos takarítással az eredeti állapot visszaállítása többek között azzal a céllal, hogy a fiatal alkalmazottaknak elemi fogalmaik legyenek  felelősségről,   gondosságról,  munkakultúráról vagy éppen a   megrendelő elégedettségéről.


Végül itt és most   hangsúlyozottan meg kell kérdezni az alábbiakat:

1. Miért lehet újra és újra  megkerülni az érvényes jogszabályokat az előírt  végzettséget alkalmazási feltételként elváró, a megfelelő körülményeket garantáló foglalkoztatástól a minőségbiztosításon, a folyamatos irányításon és ellenőrzésen át  a határidő betartásáig?
2.  Ki és milyen kompetenciával, felelősséggel veszi át a munkát? Ki jár el annak érdekében, hogy a jelzett és az esetleges, eddig nem észlelt hibákat a kivitelező haladéktalaul és vita nélkül kijavítsa, helyreállítsa  a  szerződésben foglaltak szerint?
3. Mikor  és mihez lesznek kötelezettségeik arányában jogaik is azoknak, akik saját ingatlanuk   bejegyzett tulajdonosai, egyszersmind a közös épületrészek, helyiségek egyetemleges gazdái?


Publikálta
null